Facebook Pixel

Цей день в історії. 1 березня Наполеон почав друге пришестя у владу

1 березня у світі відзначають День боротьби з дискримінацією та Всесвітній день цивільної оборони, а в Молдові, Румунії та Болгарії зустрічають весну, даруючи оточуючим мерцишори або мартениці – бутон’єрки чи ляльок з червоних та білих ниток.

The Page нагадує, які історичні події відбулися 1 березня в Україні та світі.

У 1562 році у містечку Вассі провінції Шампань французькі католики вирізали протестантів-гугенотів. Так почалися гугенотські війни, що тривали до кінця XVI століття.

У 1565-му португальці у Бразилії заснували колонію Ріо-де-Жанейро (у перекладі – Січневу річку). За двадцять років місто налічувало 4 тис. мешканців. Сьогодні це друге за розміром місто Бразилії з населенням 6,2 млн людей.

У 1692 році у Новій Англії почався судовий процес над салемськими відьмами. Під час судів, що тривали до травня наступного року, 19 жінок були повішені за підозрою у чаклунстві, одного чоловіка побили камінням, заарештували до 200 людей.

У 1780-му Пенсільванія стала першим штатом, що заборонив рабство.

Як Наполеон Бонапарт вдруге прийшов до влади у Франції

1 березня 1815 року на Лазурному березі, поблизу Канн, висадився Наполеон Бонапарт, що втік з острова Ельба, та вірна йому армія з близько 1000 гренадерів, піхоти та кавалерії. Так він вдруге почав захоплювати владу у Франції.

В зібранні музею іноземної літератури, науки та мистецтва є хронологічний перелік заголовків французьких газет, які описували наближення Наполеона від Канн до Парижа:

 • 9 березня: «Людожер покинув своє лігво»;
 • 10 березня: «Корсиканське чудовище висадилось на мисі Хуан»;
 • 11 березня: «Тигр прибув до Гапу»;
 • 12 березня: «Монстр спав у Греноблі»;
 • 13 березня: «Тиран пройшов крізь Ліон»;
 • 14 березня: «Узурпатор спрямовує свої кроки на Діжон, але хоробрі й вірні бургундці піднялися масово й оточили його з усіх боків»;
 • 18 березня: «Бонапарт лише за шістдесят льє від столиці; йому пощастило уникнути рук своїх переслідувачів»;
 • 19 березня: «Бонапарт наступає швидкими кроками, але він ніколи не ввійде в Париж»;
 • 20 березня: «Наполеон завтра буде під нашими валами»;
 • 21 березня: «Імператор у Фонтенбло»;
 • 22 березня: «Його Імператорська і Королівська Величність учора ввечері прибув до Тюїльрі, серед радісних вигуків своїх відданих і вірних підданих».
Повернення Наполеона з острова Ельба у 1815 році. Гравюра Джорджа Сандерса за картиною Шарля Стобе, бібліотека Конгреса США

Повернення Наполеона з острова Ельба у 1815 році. Гравюра Джорджа Сандерса за картиною Шарля Стобе, бібліотека Конгреса США

У 1869-му російський хімік Дмитро Менделєєв склав таблицю системи елементів, в основі якої лежала їхня атомна маса і хімічна схожість.

У 1881 році в Петербурзі терористична група «Народна воля» здійснила шостий і останній замах на життя царя Олександра II. В його карету кинули дві бомби, імператор загинув від поранень.

У 1912-му у американському Сент-Луїсі пілот Альберт Беррі зробив перший успішний стрибок з парашутом з літака у польоті з висоти 460 м. Парашут діаметром 11 м містився у металевому контейнері під дном літака. Парашутист пролетів 150 м до того, як купол розкрився.

На 1 березня 1940 року в СРСР налічувалось 53 концентраційних табори, 425 виправно-трудових колоній, 50 колоній для неповнолітніх, в яких містилося 1,7 млн ув'язнених.

1 березня 1943 року загони СС та угорської військової жандармерії знищили 6700 мешканців села Корюківка на Чернігівщині. Корюківська трагедія стала винятковою за масштабами жертв, які майже в 45 разів перевищують білоруську Хатинь.

У 1947-му почав роботу Міжнародний валютний фонд.

У 1988-му компанія Apple Computer анонсувала новий приcтрій CD-ROM.

1 березня 1991 року шахтарі Донбасу почали страйк і вперше висунули політичні вимоги відставки Михайла Горбачова.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉