Тривала медитація знижує стрес і уповільнює старіння — дослідження

Медитація знижує стрес і уповільнює старіння — дослідження

Медитація може допомогти розслабитися в короткостроковій перспективі, однак якщо її практикувати протягом довгого проміжку часу, вона може захистити від наслідків хронічного стресу та старіння.

Відповідне дослідження опублікували в журналі Biomolecules, передає ScienceAlert.

Як саме медитація знижує стрес і уповільнює старіння

Як йдеться в публікації, вчені досліджували експресію генів, когнітивні функції та рівень кортизолу у волоссі людей, які практикували трансцендентальну медитацію (ТМ) протягом 12 або 40 років.

Науковці помітили, що в порівняні з контрольними групами людей такого ж віку, які не займаються медитацією, у тих, хто має 40 років досвіду практики ТМ, були знижені біомаркери хронічного стресу та біологічного старіння.

«Нижча експресія вікових генів і низький рівень кортизолу у волоссі в групах ТМ розширюють висновки короткострокових досліджень, які вказують на те, що ці практики ведуть до здорового старіння та більш стійкої адаптації до стресу», — каже фізіолог Кеннет Волтон з Міжнародного університету Махаріші в США.

ScienceAlert зазначає, що трансцендентальна медитація передбачає мовчазне повторення особистої мантри протягом двох щоденних 20-хвилинних сеансів.

«Це дослідження надає докази того, що довготривале застосування технологій ТМ має широкий спектр переваг для здоров’я на молекулярному рівні», — говорить молекулярний фізіолог Супая Венуганен з Міжнародного університету Махаріші.

У попередньому дослідженні Венуганен і його колеги виявили 200 генів, які по-різному експресуються у тих, хто практикує ТМ, і тих, хто не займається медитацією. Припускаючи потенційну користь для здоров’я від цих розбіжностей, вони прагнули дізнатися більше під час свого нового дослідження.

Медитація. Фото: depositphotos

Воно виявило, що експресія генів, пов’язаних із запаленням і старінням, була нижчою у тих, хто практикує ТМ. Зокрема, йдеться про ген SOCS3, який пов'язаний з хронічним стресом та енергетичним обміном.

Видання підкреслює, що зменшення експресії цих генів свідчить про те, що люди, які займаються медитацією, можуть нести легше алостатичне навантаження або кумулятивні ефекти, спричинені хронічним стресом.

Нові результати також збігаються з попередніми висновками, які свідчать про те, що ТМ може покращити ефективність енергетичного метаболізму.

Однак ScienceAlert зазначає, що вони не демонструють прямого причинно-наслідкового зв’язку.

Вчені використовували записи електроенцефалограми (ЕЕГ), щоб дослідити когнітивні функції — ще одну змінну, яка знижується з віком. Висновки показали, що ті, хто довго практикує ТМ, мали швидкість когнітивної обробки, яка подібна до швидкості молодших суб’єктів.

Крім того, ті, хто тривалий час практикує трансцендентальну медитацію, тримали вищі бали за «Шкалою інтеграції мозку» (BIS).

«Висновки щодо когнітивних функцій особливо захоплюючі. Як молодші, так і старші практикуючі ТМ показали вищі бали за BIS порівняно з тими, хто не займався медитацією. Літні медитатори показали такі ж показники, як молоді контрольні», — каже біопсихолог Фредерік Тревіс з MIU..

Ба більше, дослідники виміряли концентрацію у волоссі стероїдного гормону кортизолу разом із його неактивним попередником — кортизоном. Вони виявили, що співвідношення активних і неактивних форм було нижчим серед практиків ТМ.

«Кортизол відіграє вирішальну роль у реакції організму на стрес, і хронічно високий рівень кортизолу пов’язаний із безліччю проблем зі здоров’ям, пов’язаних із віком, на додаток до зниження когнітивних функцій», — каже Волтон.

Нагадаємо, вчені також з’ясували, що навіть одна ніч без сну може спричинити значні потрясіння в імунній системі, потенційно сприяючи розвитку ожиріння, діабету і серцево-судинних захворювань.

Читати на The Page