Український бізнес у повномасштабну війну показав колосальну стресостійкість. Попри всі кризи, блекаути, ускладнення логістики, звичних ринків постачання і збуту, нестабільний курс валюти, розбомблені виробництва, щоденні ракетні обстріли – підприємництво в Україні продовжує боротися. І навіть навпаки: статистика нових зареєстрованих ФОПів б‘є довоєнні рекорди – за даними платформи «Опендатабот», у вересні 2023 року була зареєстрована рекордна за останні три роки кількість ФОПів – більше 35 тисяч.
Цікаво, що закривається зараз теж менше бізнесу, ніж це було до повномасштабного вторгнення. Якщо раніше в середньому на рік припиняли діяльність 260 тисяч ФОПів, то протягом минулого року така цифра була на 54 тисячі меншою.
Що шукають підприємці в регіонах?
Розуміння підприємців, що економіку країни потрібно розвивати і їхня готовність йти на ризики – це те, що ми щодня бачимо в центрі підтримки підприємців Дія.Бізнес у Луцьку.
Зі свого досвіду можу сказати, що волинські підприємці найчастіше приходять із запитами консультацій, найактуальнішими темами є:
- відкриття ФОПів;
- правильна побудова звітності, сплата податків, РРО та введення систем обліку;
- пошук інвесторів, кредитування (оскільки бізнес не стоїть на місці і хоче масштабуватися);
- гранти та допомога у написанні бізнес-плану для гранту (оскільки залучення додаткового фінансування – це крок до розвитку, і ми маємо доступні грантові програми для підприємців);
- реорганізація бізнесу;
- робота з командою.
Ще підприємці приходять за навчанням та пошуком «ком’юніті». Тому ми і взяли за пріоритет створення цих бізнес-спільнот та організацію освітніх заходів. На наших очах постійно складається класна співпраця між підприємцями. Я чи не щодня бачу цю силу нетворкінгу, і це неабияк допомагає розвивати місцеве підприємництво. Особливо, якщо вони відчувають підтримку – з боку держави, міжнародних донорів, одне від одного.
Фінансова підтримка: можливості для бізнесу
Зважаючи на те, що українському бізнесу доводиться працювати в умовах постійних ризиків війни, з’явилося чимало можливостей для їхньої підтримки і розвитку.
У перші тижні війни в Україні скасували мита, ПДВ на імпорт та акцизи, знизили ПДВ для пального, дозволили ФОПам першої та другої груп не сплачувати єдиний податок, а всім ФОПам – не платити ЄСВ. А ще – запровадили мораторій на проведення податкових перевірок та розпочали урядові програми з підтримки бізнесу. Наразі більшість цих пільг вже скасовано, тому розкажу детальніше про декілька інших можливостей:
- Урядова програма «єРобота»: на офіційному сайті можна ознайомитись з умовами участі по кожному грантовому конкурсу та подати заявку на отримання гранту від держави у розмірі до 8 млн грн для створення або розвитку власного бізнесу.
- Компенсація за працевлаштування ВПО. За кожного працевлаштованого з числа внутрішньо переміщених осіб держава виплачує роботодавцю компенсацію у розмірі мінімальної заробітної плати (6700 грн) упродовж 2 місяців.
Програми мікрогрантів:
- «Своя справа» — мікрогранти до 250 тис. грн, розраховані на всіх, хто хоче почати чи розвивати свій малий або мікробізнес – від підприємств для пошиття одягу, СТО, хімчисток до кав’ярень, пекарень, перукарень тощо. Кошти можна витратити на придбання обладнання, закупівлю сировини, сплату оренди, послуги маркетингу та реклами, комерційної концесії, лізингу. Отримувач гранту зобов’язаний створити щонайменше одне робоче місце.
- «Новий рівень» – програма грантів для переробних підприємств до 8 млн грн.
- «Свій сад» – програма грантів до 400 тис. грн за гектар.
- «Своя теплиця» – програма грантів до 7 млн грн за 2 гектари.
Розкажу про свій улюблений кейс практичної допомоги бізнесу. Лучанка Тетяна Клімук давно мала мрію створити бренд Gora, це – гендерно нейтральний одяг, який легко адаптується під людей з інвалідністю. Здійснити цю мрію вдалося завдяки участі в жіночому бізнес-акселераторі «Відважна». Ми у Луцьку підготували Тетяну до пітчингу в Києві, і вона отримала друге місце у номінації «За найкращий бізнес-концепт» та фінансову підтримку.
«Відважна» – це програма-акселератор для українок, які заснували мікро- чи малий бізнес, або лише мріяли розпочати власну справу. Наразі відбувається ще одна національна акселераційна програма, спрямована на розвиток стартапів і малих підприємств – «Власне». Основною метою акселератора є допомога власникам бізнесу щодо залучення нових клієнтів та інвесторів. В рамках акселератора понад 30 переможців отримають по 100 000 грн, а найкращий проєкт отримає 800 000 грн.
Актуальна інформація про всі можливості, які сьогодні надає держава для бізнесу, розміщена на порталі Дія.Бізнес. Та варто розуміти, що сьогодні це – не єдині можливості, де можна знайти підтримку. Зараз діє декілька десятків програм від міжнародних донорів для малого і середнього бізнесу.
Судячи з наративів у публічному просторі, державні органи та й власне бізнес і неурядові організації розглядають потенціал мікро-, малого та середнього бізнесу як запоруку стабільності економіки та розвитку країни. Тому, раптом хтось ще має сумніви, чи варто починати, то відповідь – «так». Більше того, варто діяти і шукати допомогу в партнерів та однодумців, зараз як ніколи всі відкриті до консультацій, допомоги і співпраці.