Як податковий консультант я не раз консультувала українців, які тимчасово виїжджали за кордон, мали там активи та хотіли правильно структурувати їх, щоб не мати зайвих клопотів із податковими органами різних держав. Раніше вони могли жити кілька місяців за кордоном, оформлювали необхідні угоди, а потім поверталися в Україну та продовжували управляти іноземним бізнесом дистанційно.
Однак від повномасштабного вторгнення чимало правил змінилося, і підприємці, які залишилися жити за кордоном і водночас не закрили свій український бізнес, потрапили в підступну пастку. З одного боку, вони як керівники українських підприємств або ФОПи зберегли обов’язок вести облік і звітувати про свої доходи в Україні. З іншого боку, кожна країна де проживають наразі українці, має вимоги щодо декларування доходів і сплати податків.
Що варто знати про вихід із податкового резидентства
Чим більше часу минає, тим більшою стає ймовірність, що й податкові органи цих країн, і ДПС України захочуть отримати податки із зароблених коштів фактично двічі. Щоб уникнути цього, власники капіталу, які вирішили залишитися жити за кордоном, мають вийти з податкового резидентства України, якщо вони більшу частину часу проживають в іншій країні.
Найскладніше в цій ситуації те, що ні чітко прописаної процедури, ні навіть спеціального документа (умовної довідки «про вихід з українського податкового резидентства» або «про втрату статусу податкового резидента України») не передбачено. Саме тому я ділюся базовим і рекомендованим переліком дій, які вам допоможуть змінити статус податкового резидента.
Одразу важливо пояснити: втрата статусу податкового резидента ніяк не пов’язана з громадянством. Ви все ще залишитеся українським громадянином, статус резидентства впливатиме виключно на особливості сплати податків.
Втрата українським ФОПом статусу податкового резидента України
Детально вимоги для ФОПів я описала в попередній статті. Якщо коротко, передбачено 3 ключових кроки для кожного ФОПа на цьому етапі:
- Припинити свою реєстрацію в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців.
- Підтвердити анулювання реєстрації ФОПа за місцем обліку в Реєстрі платників єдиного податку — це відбувається автоматично, разом із припиненням реєстрації в ЄДР автоматично (в день отримання інформації від державного реєстратора).
- Знятися із податкового обліку в Україні — для цього потрібно пройти податкову перевірку та отримати від податківців відповідний документ — довідку, що свідчить про відсутність у податкової питань до вас.
Закриття внутрішніх питань в Україні
Головне, що треба пам’ятати: чим менше особистих та економічних зв'язків у вас буде з країною, тим менше шансів, що податкові органи вважатимуть вас її податковим резидентом.
Саме тому пропоную такий перелік дій, які ви можете зробити ще в Україні:
- Знятися з реєстрації місця проживання.
- Оформити документи, передбачені для виїзду громадян України за кордон на постійне місце проживання — закцентую ще раз, що громадянство України у вас залишається.
- Отримати довідку про сплату податкових зобов’язань платником податку — резидентом, який виїжджає за кордон на постійне місце проживання, і про відсутність податкових зобов’язань.
- Отримати довідку з ТЦК і СП про можливість виїзду за кордон — для військовозобов’язаних.
- Як опція — здійснити продаж нерухомості, корпоративних прав та іншого майна в Україні — фактично, вам потрібно буде дочекатися переоформлення цих активів, щоб ваші особисті дані не значилися в реєстрі.
Виконання умов для отримання статусу податкового резидента за кордоном
Надалі, щоб вас вважали податковим резидентом потрібної вам держави, варто виконати такі дії:
- Легально проживати на території необхідної іноземної держави понад 183 календарні дні підряд, включно з днем приїзду та виїзду, упродовж календарного року. Для підтвердження цього факту ви маєте стати на консульський облік у цій державі та попередньо оформити посвідку про тимчасове чи постійне місце проживання в необхідній державі.
- Мати центр життєвих інтересів — якщо у вас є сім’я, важливо, щоб її члени проживали в цій же іноземній державі.
- Офіційно працювати як найманий працівник, отримувати дохід як фрилансер або мати власний бізнес і сплачувати податки в цій державі.
- Отримати довідку про податкове резидентство в цій іноземній державі.
- Подати податкову декларацію про майновий стан та доходи в цій державі відповідно до іноземного податкового законодавства.
Фактично, після виконання цих дій велика ймовірність, що ви вже не будете вважатися податковим резидентом України. Однак через відсутність формального офіційного документа, який би чітко фіксував втрату статусу податкового резидента України, визначити чіткий перелік дій, а особливо строки зміни цього статусу, у кожній конкретній ситуації буде дуже складно.