Facebook Pixel

Як Україні стати енергонезалежною

Олег Гавриш
перший заступник головного редактора The Page

«Нафтогаз України» та «Укргазвидобування» нещодавно запустили в Телеграм досить цікавий квест «Вартові енергонезалежності». Безліч моїх знайомих, серед яких топменеджери й підприємці, постять результати квесту у себе в соціальних мережах:

https://t.me/gasquest_bot

Фото: The Page

Фото: The Page

Бот «Вартові енергонезалежності»

Квест випустили до Дня працівника нафтової, газової та нафтопереробної промисловості.

І це привід поговорити про шість кроків, які держава дійсно має зробити для того, щоб Україна стала енергонезалежною.

1. У країні діє безліч так званих «сплячих» ліцензій. Це коли компанії викупили ліцензії на родовища, але видобуток не ведуть. Що з ними робити?

Необхідно на законодавчому рівні затвердити позбавлення ліцензії такої компанії, яка понад два роки не розробляє родовище. Одразу після позбавлення компаній ліцензій їх необхідно виставляти на повторний конкурс. Без кардинального розв'язання проблеми «сплячих» ліцензій неможливо домогтися успішного розвитку газовидобутку.

2. Сьогодні місцева влада має колосальний вплив на підписання угод про видобуток газу на місцевому рівні. Чи повинно бути так і далі?

Необхідно законодавчо закріпити права компаній на видобуток газу без обов'язкового погодження з місцевими органами влади. Центральна влада має стежити за тим, щоби на місцях забезпечувалися права інвесторів. У багатьох містах України місцева влада часто саботує видобуток газу під приводом турботи про громади та довкілля. Фактично за цими протестами стоїть російський «Газпром», який ретельно їх фінансує.

3. Яку політику держава має проводити щодо прибутку «Укргазвидобування»?

З огляду на цей прибуток необхідно фінансувати збільшення видобутку газу в країні. Здебільшого він має інвестуватися в розробку нових родовищ.

4. Чи необхідно знижувати рентну плату та інші податки на видобуток газу?

Необхідно різко знижувати рівень оподаткування газу, що видобувається з нових родовищ. Насправді однією з причин низького обсягу видобутку палива є надмірні податки.

5. Чи варто перевіряти діяльність активістів, які виступають проти збільшення видобутку газу, на предмет їхніх зв'язків із Росією та «Газпромом»?

Так, цим треба займатися Службі безпеки України. Найчастіше за добувачами газу стоїть сусідня держава, яка фінансує їхню роботу. Війна на Донбасі почалася не без допомоги російських агентів у Слов'янську, які виступали проти видобутку сланцевого газу компанією Shell.

6. Чи має український газ продаватися за низькою ціною?

У жодному разі. Ціна має бути ринковою, інакше не буде стимулу нарощувати видобуток газу. Зростання видобутку газу є можливим тільки в разі, якщо ціна більш-менш відповідатиме ринковій і світовій.

На мою думку, саме ці шість кроків можуть допомогти Україні наростити видобуток газу. А отже, стати енергонезалежною.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора