Facebook Pixel

Баланс між розвитком та викликами: телеком-індустрія під пресингом війни

Олена Луценко
виконавча директорка RETN України та Чорноморського регіону

Сьогодні телекомунікаційна галузь в Україні переживає нетиповий розвиток, змінює фокуси й акценти, а також приймає виклики, спровоковані війною. Остання диктує вектор розвитку поточних та майбутніх телекомунікаційних технологій: з одного боку війна тримає індустрію «в тонусі», стимулюючи розвиток передових засобів кіберзахисту, розширення та підсилення мережі. А з іншого – обстріли та кібератаки росії є причиною руйнування інфраструктури та потужним сповільнювачем прогресу.

У цьому матеріалі Олена Луценко, виконавча директорка RETN України та Чорноморського регіону, провідного міжнародного магістрального оператора інтернет-послуг в Євразії, розказує, який поточний стан телеком-індустрії і куди наразі рухаються телекомунікаційні технології в Україні.

Сучасний стан українського телекому

За останні роки Україна досягла значних успіхів у розвитку своєї телекомунікаційної інфраструктури. Так, до прикладу, у 2021 році Міністерство цифрової трансформації України запустило програму «Інтернет-субвенція» для розгортання оптоволоконних мереж у сільській місцевості. Органи місцевого самоврядування в регіонах провели тендери на будівництво оптоволоконної мережі з можливістю підключення навчальних, медичних та культурних закладів на швидкості не менше 100 Мбіт/с, а також на створення публічних зон Wi-Fi. Приватний бізнес зі свого боку інвестував багато ресурсів у розвиток та диверсифікацію маршрутів в Україні, покращуючи показники кругової затримки, створюючи резервні маршрути.

У серпні 2021 RETN запустила новий найкоротший DWDM-маршрут між Кишиневом і Одесою для покращення зв’язку між Україною та Балканами. А влітку 2022-го, під час запеклих боїв на півдні, запустила новий оптичний магістральний маршрут DWDM Луцьк – Монастирище (Черкаська обл.), щоб забезпечити більш стабільну передачу даних між півднем України та Європою. RETN Ukraine стала переможцем Ukrainian Telecom Awards 2021 як компанія року в області магістральних мереж та транспортних послуг, а глобальна компанія RETN Group отримала нагороду Global Carrier Awards 2021 у номінації «Найкращий оптовий оператор Центральної та Східної Європи».

QuoteІндустрія мала великі плани розвитку, але війна принесла багато коректив. Як зазначають у Мінцифри, до 24 лютого 2022 року Україна мала найбільше в Європі покриття оптичних мереж швидкісного доступу до інтернету, проте через російську агресію ситуація в українському телекомі значно змінилася.

Війна спричинила значні пошкодження та руйнування інформаційно-комунікаційного обладнання по всій території України. Загалом, за попередніми підрахунками, постраждали найбільше мережі у 10 з 24 областей, це майже чверть усіх інтернет-мереж країни – близько 1,7 млн ліній фіксованого зв’язку та понад 3000 базових станцій операторів. Назвати повну та вичерпну цифру збитків неможливо, оскільки росія продовжує щодня обстріли, ЗСУ цілодобово докладає зусиль для звільнення окупованих територій, однак ми вже можемо оперувати приблизними показниками: наразі, згідно з даними Мінцифри, збитки українського телеком-ринку оцінюються у $2,6 млрд.

Уряд України розглядає відновлення телеком-інфраструктури як першочерговий пріоритет, оскільки цей сектор має великий вплив на економіку та соціальне життя в країні. З початку війни державний і приватний сектори України, а також закордонні партнери, активно беруть участь у відновленні телекомунікаційних мереж. Так, уряд ще у грудні 2022 року затвердив План з відновлення, згідно з яким ремонтні бригади телеком-компаній вирушають на деокуповані території одразу після ДСНС. Якщо казати про міжнародний рівень, то низка країн-членів Міжнародної спілки електрозв’язку вже допомогли відновленню української телекомунікаційної інфраструктури. Також некомерційна організація Network Operator Groups Alliance продовжує підтримувати та надавати все необхідне для інтернет провайдерів через платформу Keep Ukraine Connected. Загалом відправлено 7 поставок обладнання з Європи загальною вартістю близько €1,5 млн для швидкого відновлення пошкоджених мереж. RETN також долучилась до цієї програми і підтримує українських операторів, надсилаючи обладнання.

У перші дні війни коливання трафіку та навантаження на деякі мережі зросли на 30-50%, в деяких регіонах досягнувши пікових значень. Масова міграція з міст у сільську місцевість, а також у західні регіони країни призвели до змін у географічній мапі інтернет-споживання і створили нагальну потребу в переплануванні мережевої архітектури. Роблять це оператори зокрема шляхом встановлення більш потужного телекомунікаційного обладнання, розгортання нових базових станцій, будівництва опто-волоконних мереж за новими маршрутами та збільшення пропускної здатності мереж.

Ключові напрямки руху в українському телекомі

Враховуючи реалії сьогодення, війна визначає вектор розвитку телекомунікаційних технологій в Україні. Тож пріоритетними від початку війни були і залишаються забезпечення безпеки мереж, шифрування даних та захист від кібератак.

Використання захищених приватних з’єднань стає все більш актуальним. Наприклад, проєкт Плану відновлення України передбачає переведення щонайменше 30% державних інформаційних ресурсів у хмару до 2025 року. Перенесення реєстрів до хмари забезпечує можливість збереження інформації шляхом резервного копіювання у разі фізичного знищення серверів в одній точці країни, зниження ризику її втрати чи несанкціонованого редагування.

В Україні останнім часом набирають популярності гібридні та мультихмарні рішення саме через бажання бізнесів зарезервувати свої дані. Перші дозволяють поєднувати класичні, приватні та загальнодоступні хмари, поки другі – використовувати хмарні послуги від кількох постачальників одночасно. Актуалізуються телеком-рішення, які дозволяють реалізувати подібні підключення. Наприклад, технологія RETN One Port – увесь набір мережевих рішень, доступний через один фізичний порт. Розвиваються та стають більш популярними рішення від DDoS-атак.

Загроза кібератак з боку рф як на українські державні, так і на приватні системи постійно залишається актуальною. У 2022 році урядова команда реагування на комп’ютерні надзвичайні події зареєструвала 2194 кібератаки, чверть з яких випала на органи влади. Дуже часто страждає український кіберпростір саме від DDoS-атак, навіть за лічені години до російського вторгнення наша країна піддалася одній із таких, і вона досі вважається однією з найбільших. Телекомунікаційні інструменти захисту від DDoS та інших кіберзагроз не стоять на місці.

Автоматизація, діджиталізація, застосування Штучного інтелекту (AI) та машинного навчання (ML) також не обійшли стороною телекомунікаційну галузь.

Можливості та виклики телеком-сектору

Зараз телекомунікаційний сектор України відкриває можливості для міжнародної співпраці. Яскравим прикладом буде проєкт, ініційований Генеральним директоратом Європейського Союзу – EU4Digital, з бюджетом у 5 мільйонів євро, що реалізується Світовим банком. Він має на меті наблизити східних країн-партнерів до єдиного цифрового ринку ЄС, а також сприятиме створенню інвестиційних програм, що допоможуть скоротити цифровий розрив між містом і віддаленими районами та підтримати реконструкцію широкосмугових мереж у Східній Європі. Прискорення розгортання зв’язку має велике значення насамперед для розширення можливостей сільських громад, а також для зростання ВВП.

Також нещодавно відбувся Форум регіонального розвитку, організований Міжнародним союзом електрозв’язку, на якому розглянули питання підтримки України у відновленні телеком-інфраструктури. Світ чудово розуміє, що телекомунікаційні мережі України є невід’ємною частиною зв’язку багатьох інших країн по всьому світу.

QuoteГоловним викликом залишається загроза руйнування мереж та знищення обладнання, окрім цього – відсутність живлення через обстріли, імовірні блекаути та масовані кібератаки. А щоб вирішити проблеми, пов’язані зі стійкістю мереж, важливо робити акценти на резервуванні магістралей, зовнішніх інтернет-каналів, запасах комплектів обладнання та безперебійному електроживленні.

Одночасно потреби у відбудові телекомунікаційної інфраструктури залишаються величезними. Сплайсери, кабелі і оптичні муфти, маршрутизатори та комутатори, генератори й акумулятори. На щастя, завдяки державній та міжнародній фінансовій підтримці існує можливість відновлення і побудови передових мереж та інфраструктури в майбутньому.

Сталий розвиток інформаційно-телекомунікаційної інфраструктури є найважливішою передумовою для підвищення конкурентоспроможності економіки та інтеграції України у глобальне інформаційне суспільство. Хочемо ми того чи ні, але сьогодні ми перебуваємо в епіцентрі глобальних змін, спровокованих війною, а український телеком – це рушійна сила технологічного, соціального та економічного прогресу та приклад для колег зі всього світу.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора