Facebook Pixel

Як бізнес може підтримувати ВПО та забезпечити соціалізацію ветеранів

Олена Семидоцька
Керівниця відділу роботи з персоналом VARUS

Повномасштабна війна спричинила складну ситуацію в українському суспільстві та економіці. У 2022 році ми стикнулися з дефіцитом робочих місць, зростанням рівня безробіття та зниженням купівельної спроможності. Натомість протягом 2023 року ситуація кардинально змінилась — ринок праці пожвавився настільки, що, за даними НБУ, у серпні рівень офіційного безробіття в Україні повернувся до старих показників. Водночас постали нові проблеми: дефіцит кваліфікованих кадрів, необхідність повної інтеграції ВПО у нових громадах. Крім того, дуже нагальним стало питання працевлаштування ветеранів після їхньої демобілізації.

Усі перелічені виклики можливо розв’язати тільки спільними зусиллями держави та бізнесу через програми перекваліфікації та адаптації. Такі програми вже інтегрували в свої бізнес-процеси чимало українських компаній, зокрема й мережа супермаркетів VARUS.

Психологічна адаптація персоналу

Одразу після початку повномасштабного вторгнення важливим нашим завданням було евакуювати співробітників з їхніми родинами з територій, де велись активні бойові дії. Але не лише вивезти, а й надати їм всі умови для адаптації на новому місці. Так, протягом пів року працівникам, які стали ВПО, компанія частково компенсувала витрати на житло, забезпечувала їх харчуванням та робочими місцями в інших містах, де представлені магазини мережі VARUS.

Крім того, важливо було потурбуватись і про психологічну стійкість команди. Тому для співробітників та їхніх рідних ми запустили програму «Психологічна підтримка». Першими у програмі взяли участь працівники наших магазинів у Марганці та Нікополі, які продовжували виходити на роботу попри щоденну небезпеку. Варто наголосити, що від першого дня війни ми пропонуємо переїхати до інших міст всім тим, хто працює у магазинах, наближених до лінії фронту. Якщо ж люди залишаються там з особистих причин, ми забезпечуємо їх спеціальними умовами оплати та різними заходами для підтримки.

Співробітники, які пройшли спеціальну підготовку, проводять сесії психологічної допомоги для колег, менеджери середньої та вищої ланки також працюють з коучами. Крім того, ми всіляко заохочуємо та стимулюємо розвиток команди через навчання, спеціальні заходи.

Для забезпечення психологічної стійкості команди ведемо комунікаційний календар, де інформуємо наших колег щодо важливих та цікавих подій. Наповнюємо його новинами компанії, історіями про наших захисників, які служать в ЗСУ, цікавими подіями тижня, подяками від клієнтів до співробітників тощо. Всім нам дійсно важливо відчувати причетність та єдність. До того ж це може трохи знизити тривожність та сприяє створенню командного духу.

Працевлаштування для ВПО

Станом на сьогоднішній день в Україні офіційно налічується близько 5 мільйонів внутрішньо переміщених осіб. Серед їхніх базових потреб — житло та робочі місця. Якщо з першим питанням ВПО допомагають органи місцевого самоврядування та неурядові організації, то запит на роботу в основному закриває бізнес.

Так, з початку повномасштабного вторгнення у VARUS працевлаштували понад 900 вимушених переселенців. Ми пропонуємо робочі місця в усіх містах, де є супермаркети мережі. Близько 300 переселенців продовжують працювати у нас і зараз. Лінійний персонал має змогу розвиватися всередині компанії, навчатися та змінювати кваліфікацію, наприклад, з касира на пекаря.

Крім того, спільно з ПРООН та урядом Німеччини ми запустили програму навчання і працевлаштування українців. Ця програма дає можливість тим, хто втратив роботу, пройти практику у мережі VARUS у супроводі менторів. Ментори — це чинні працівники мережі, які пройшли спеціальне навчання, тренінги з основ наставництва в компанії, де вони вивчають провідні системи навчання та педагогіки. Протягом місяця вони супроводжують практикантів, передають їм свої знання та досвід, щоб надалі ті могли долучитися до команди VARUS та працювати в магазинах мережі.

Підтримка та соціалізація ветеранів

Нині сотні тисяч військових захищають усіх нас на фронті. Наш обов’язок — зробити все можливе, щоб вони могли комфортно повернутися до цивільного життя, соціалізуватися та реалізувати себе професійно. Дослідження «Українського ветеранського фонду» демонструє, що після демобілізації тільки 11% ветеранів повертаються на попередні місця роботи. Це означає, що українські компанії мають вже зараз готуватися до створення всіх умов для ветеранів та впровадження спеціальних програм.

Таку програму ми плануємо розробити й у VARUS, адже понад 200 наших працівників нині боронять Україну у лавах ЗСУ та ТРО. Ми надаємо їм підтримку та допомогу — амуніцією, обладнанням тощо, а також готуємо заходи, щоб максимально полегшити їхнє повернення до команди. Підтримка безумовно базуватиметься на наших головних принципах — турботі, любові та підтримці.

У цьому напрямі ми також співпрацюємо з державними органами, зокрема беремо участь у програмі перенавчання і соціалізації ветеранів. Проєкт дає ветеранам змогу проходити професійні курси, отримувати нові компетенції та кваліфікацію, щоб у майбутньому мати можливість працевлаштування на нові посади. Один із останніх прикладів таких навчальних програм — тримісячні курси за спеціальністю «Системний адміністратор», після яких ветерани мали змогу працевлаштуватись у мережі VARUS.

Робочі місця, соціалізація на робочому місці, перекваліфікація та професійний розвиток — усі ці питання є зараз надзвичайно важливими для кожного українця та відновлення нашої економіки. І саме соціально відповідальний бізнес має зробити свій вагомий внесок у розвиток та відновлення України.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]