Вибори у Німеччині: реванш ХДС і тріумф-провал АфД

публіцист, спеціаліст зі стратегічних комунікацій у сфері бізнесу, державного управління та політики

Продовжуємо підбивати підсумки великих європейських виборів — у Європарламент та в окремих країнах. Черга Німеччини. Лякаючі заголовки не мають вводити в оману. Так, ультраправі партії додали по всій Європі, і у Німеччині також, але помірковані в цілому зберігають контроль.

Результати і підсумки виборів у Німеччині

Так, в Німеччині беззаперечну перемогу отримали правоцентристські ХДС і ХСС, що виступають спільним блоком. У них більше 30% на виборах до Європарламенту.

Альтернатива для Німеччини (АфД) набирає 15,9% (на 5% вище, ніж 5 років тому). Причому АфД була на спаді і буде втрачати і надалі. На початку року їх рейтинг перевищував 20%. Однак викриття двох лідерів їх списку — Максиміліана Кра і Петра Бистрона — у звʼязку з китайською та російською розвідкою зламала позитивний тренд. Крім того, АфД вигнали з її фракції у Європарламенті за надмірну токсичність. В тому числі до цього доклалася Ле Пен. Крайнолівий «Союз Сари Вагенкнехт» набрав 6,2%, «Союз» поглинув майже весь електорат «Лівих», які втратили половину голосів і отримали лише 2,7%.

А ось правляча нині коаліція сильно втрачає. СДПГ Шольца втратила 2% — замість 15,8 за неї проголосувало 13,9%. Найбільше втратили «зелені», замість 20% — 11,9%. Вільні демократи втримали позиції з 5,2% проти 5,4%. У підсумку лідер ХСС і голова уряду Баварії Маркус Зедер закликав до проведення довгострокових виборів до Бундестагу, бо коаліція Шольца зазнала краху на виборах.

Звертає на себе результат АфД у східних федеральних землях (колишній НДР) — як на виборах у Європарламент, так і на місцевих виборах. У Бранденбурзі, Саксонії-Ангальт і Передній Померанії, де пройшли вибори у міські та окружні ради, АфД додала по 8-14 відсоткових пунктів залежно від регіону. Наприклад, у Бранденбурзі у праворадикалів 26% і перше загальне місце. Але майже всюди гіпотетична коаліція ХДС з іншими поміркованими набирає значно більше. У Тюрінгії, де вчора був другий тур виборів голів муніципалітетів, радикали програли 9 змагань з 9, де їх представник потрапив у другий тур.

Тобто, незважаючи на те, що у колишній НДР АфД майже вдвічі популярніша, ніж на заході чи на півдні Німеччини, навіть тут вона не має можливості взяти під контроль хоч щось суттєве.

Тут маленьке пояснення, чому праві радикали набагато популярніші у колишній НДР. І, звісно, справа не тільки у російській і колишній радянській агентурі. Тут ми маємо справу з органічним поєднанням економічних причин (східні регіони досі бідніші), історичного досвіду (наприклад, у колишній НДР не було такої ж денацифікації, як у ФРН) і різного соціального досвіду, в тому числі із взаємодії з мігрантами.

У ФРН мігранти почали масово приїздити ще в кінці 50-х і особливо масово у 60-х. Бо «економічне диво» швидко з'їло увесь трудовий потенціал післявоєнної ФРН. У ФРН ще тоді приїздили працювати турки, іспанці, португальці, корейці (за угодою з урядом Південної Кореї), громадяни Югославії. Мільйони людей. Тому досвід взаємодії був, і переважно він був позитивним. У НДР такого досвіду не було — вони самі були постачальником мігрантів у ФРН. А на фоні економічних і політичних передумов потік і трудових мігрантів, і біженців у багатьох «східних» німців провокує загострення особливих почуттів. Але, як бачимо, далеко не у всіх.

У підсумку

Радикалізація настроїв у порівнянні з 2019-м є, але вона все ще не загрожує сталості німецької політичної системи. Бо АфД вже втрачає рейтинг через токсичність і незбалансованість власної політики. А традиційний лідер німецької політики — ХДС-ХСС — відроджується після попередніх провальних виборів.

Якщо довгострокові вибори дійсно відбудуться у найближчі місяці і на них переможе ХДС-ХСС, їй навряд чи вдастся сформувати одноосібну коаліцію. Але «Вільні демократи» чи «зелені» доволі органічно вбудовуються у новий уряд. ХДС у Бундестазі критикує уряд Шольца за недостатній тиск на Росію, для нас такий розвиток подій був би цілком, ймовірно, бажаним. Якось так.

У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: kolonka@thepage.ua

Читати на The Page