При виборі квартири в новобудові покупця вряди-годи охоплюють страхи і сумніви: чи все нормально з забудовником; добудують будинок чи ні; як правильно прийняти квартиру, щоб не спіймати облизня; хто буде обслуговувати комплекс після здачі і чи не стане квартплата в новому житлі чорною дірою в сімейному бюджеті? Багато страхів навіяні сумно відомими проектами Войцеховського та іншими скандальними недобудовами. Нижче три прості поради тим, хто купує квартиру на первинному ринку і побоюється за свої кревні.
- Хто забудовник?
Дізнайтеся максимально все, що тільки можна, про компанію, яка будує даний проект. Які проекти будувала до цього, які терміни були заявлені і як вони змінювалися в процесі будівництва ЖК, чи були проблеми з документами, невиконаними обіцянками — ось головні питання, на які шукайте відповіді.
На ринку нерухомості є кілька ключових суб’єктів — забудовник і девелопер.
Девелопер — той, кому зазвичай належить ідея проекту. Саме він, як правило, виступає замовником проекту і будівництва. Він шукає і наймає проектну компанію і генерального підрядника, або ж це компанія повного циклу, у якої є своє архітектурне бюро і свої «робочі руки».
Забудовник — це суб’єкт господарської діяльності, який зазвичай володіє земельною ділянкою (вона знаходиться у власності або оренді) і збирається її забудувати.
Забудовник — юридичний термін, прописаний в законодавстві. Девелопер — найменування, яке описує характер ведення бізнесу. Адже з англійської development перекладається як «розвиток». У будівельній сфері це говорить про те, що девелопер зазвичай мислить стратегічно, думає про подальший розвиток проекту, а не просто в рамках «побудувати-здати» ЖК.
2. Що з землею?
Зазвичай землю під будівництво ЖК беруть в оренду на певний термін у власника — найчастіше ним виступає міська влада. В оренді земельної ділянки немає нічого кримінального, якщо її цільове призначення відповідає будівництву багатоквартирного будинку.
Зверніть увагу, коли закінчується термін дії оренди, чи не було судових суперечок у забудовника щодо виділення ділянки.
Не зайвим буде поцікавитися, як компанія-забудовник пов’язана з власником землі.
Сюди ж відносимо питання щодо інженерних комунікацій — зазвичай в Києві вони централізовані, іноді в комплексі може бути опалення і гаряча вода від власної котельні. Потрібно з’ясувати, на яку компанію виділені технічні умови (ТУ) на світло, воду, газ.
3. Що моніторити?
Ми живемо у вік, коли практично будь-яку інформацію можна дістати з відкритих джерел. На допомогу майбутньому інвестору:
- єдиний держреєстр юридичних та фізичних осіб-підприємців — тут можна знайти інформацію про забудовника за кодом чи назвою;
- сайт забудовника — там повинна бути дозвільна документація;
- форуми новобудов — буває корисним дізнатися думку мешканців попередніх черг або інших ЖК компанії;
- реєстр судових рішень — перевірити за всіма пов’язаними компаніями;
- публічна кадастрова карта — знаходимо ділянку, визначаємо її статус, цільове призначення, і бачимо відразу правовий статус – власність або оренда;
- сайт містобудівного кадастру Києва — тут є статус будівництва на даний момент, також можна дізнатися про наявність документів, статус будівництва, судових розглядів;
- сайт Асоціації постраждалих інвесторів — містить дані про виявлені проблемні об’єкти.