Ставка на інвесторів. Що означає прихід Stada в Україну

Генеральний директор ІК Concorde Capital

Той факт, що знана у світі та дуже репутабельна компанія, як-от Stada, зацікавилася Україною – приємний сюрприз. За останні 5 або 7 років на ринку ми в Concorde бачили, що, на жаль, іноземні інвестори, швидше, тікають з країни, ніж приходять сюди.

Наприклад, американська AES вийшла з ринку обленерго, Shell – з «Нафтогазу», Heidelberg – з цементу. На жаль, у нас в країні було ще декілька знакових прикладів. Прихід знаної компанії на фармацевтичному ринку, як-от Stada, загалом дає надію на те, що зацікавленість провідних західних компаній Україною дійсно зростає.

Востаннє ми бачили на ринку такі угоди і зацікавленість у далекому 2007 році.

Це головний і перший висновок, який можна зробити. Що стосується ціни. Згідно з припущеннями аналітиків компанії Concorde, компанія «Біофарма» могла генерити близько $10 млн EBITDA операційного прибутку. Якщо ми просто говоримо про окремий бізнес з виробництва генериків — медичних препаратів, які на ринку вже давно і поширені у всьому світі.

Ми також припускаємо, що мультиплікатор до EBITDA міг складати близько восьми разів. Якщо помножимо цифру 10 на 8, ми виходимо з оцінкою близько $80 млн доларів за актив, на зразок «Біофарма». У цих розрахунках можуть бути деякі помилки технічного характеру.

Але ми вважаємо, що мультиплікатор близько 8 для таких угод буде абсолютно робочим. І це теж гарна новина. Востаннє ми бачили на ринку такі угоди та зацікавленість у далекому 2007 році. По суті, це перша ластівка, коли в Україну заходить дійсно ринковий, знаний у світі гравець за ринковою ціною, за справедливою ціною, як і мають бути оцінені українські активи.

Це може бути свідченням того, що дійсно іноземні провідні виробники все більше цікавляться українським ринком. Причиною цього є те, що Україна — точно не маленький, можна навіть сказати, великий споживчий ринок для іноземних виробників.

Iноземні провідні виробники все більше цікавляться українським ринком. Причиною цього є те, що Україна — точно не маленький, можна навіть сказати, великий споживчий ринок для іноземних виробників.

Скільки людей залишилось? 42 мільйони. Дохід постійно зростає. Принаймні за останні 3 роки. Наприклад, сьогодні середня заробітна плата в Україні вийшла на історичний максимум за останні 20 з лишком років від здобуття незалежності.

І це гарний привід для іноземних інвесторів прийти в Україну. Я очікую, що в найближчі два-три місяці будуть закриті ще 2-3 потужні угоди зі знаними світовими гравцями в інших секторах. Можна твердити, що це є початком тренду приходу іноземних інвесторів в Україну. Не спекулянтів, а саме довгострокових іноземних інвесторів.

Ті угоди, над якими ми в Concorde працюємо, а також над якими працюють наші колеги на ринку – це, повторюсь, українські компанії із секторів споживчого ринку. Споживання є драйвером зростання ВВП в Україні. За результатами 2019 року ВВП виросте десь до 4%. Ми також очікуємо більш-менш стале і стабільне зростання ВВП наступного року — в межах 3,5-4%.

Основною причиною цього зростання є саме споживчий попит. Люди заробляють більше грошей, вони можуть споживати більше. Купувати яблука, апельсини, медикаменти, ходити в кіно тощо. Тому саме з галузей споживчого ринку ми очікуємо на зростання інтересу іноземних компаній в Україні.

У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: kolonka@thepage.ua

Читати на The Page

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора