Facebook Pixel

Скандал в Укрексімбанку: хто винен

Микола Малуха
Директор з комунікацій Центру соціально-економічних досліджень CASE Україна

Український банківський ринок приголомшив найгучніший за останні 20 років комунікаційний скандал. Йдеться про конфлікт між Укрексімбанком і журналістами програми «Схеми».

Днями в банку сталася надзвичайна історія, що оголила вкрай важливу проблему, яка досі залишалася в тіні.

Назва цієї проблеми – Наглядова рада банку.

Але про все по черзі.

Що сталося в Укрексімбанку

Почнемо з того, що, власне, сталося. Як багато хто, напевно, знає, на початку жовтня знімальна група програми «Схеми» прийшла до Укрексімбанку для того, щоб записати інтерв'ю колишнього керівника банку Євгена Мецгера про те, чому він видав кредит компанії підприємця, який веде свій бізнес у «ДНР».

Під час інтерв'ю Мецгер різко негативно відреагував на запитання журналіста й наказав начальнику служби безпеки Укрексімбанку Ігорю Тельбізову забрати в знімальної групи камеру та стерти запис свого інтерв'ю. Оператора програми скрутили, силоміць відібрали камеру і стерли записані матеріали.

Зрештою проти Тельбізова, начальника управління внутрішньої безпеки Олега Осипова та директора департаменту інформаційної політики банку Володимира Пікалова було порушено кримінальні справи. Саме Тельбізов був тією людиною, яка скрутила оператора й відібрала в нього картку з відео.

Спочатку кримінальні справи було порушено за чотирма статтями Кримінального кодексу:

- ст. 171 ч. 1 та 3 (перешкоджання законній професійній діяльності журналістів);

- ст. 126 ч. 1 (побої);

- ст. 146 ч. 2 (незаконне позбавлення волі чи викрадення людини).

За ст. 146 ч. 2 справу було закрито. За рештою статей – ні.

Попри це правління банку ухвалює рішення, що Тельбізов може знову розпочати роботу. У банку його зустрічають як переможця, який повернувся з війни. Співробітники фінансової установи вишиковуються на балконах у холі банку та влаштовують начальнику служби безпеки овації.

Він кланяється їм і усміхається. Як людина, котра здійснила подвиг.

Голова наглядової ради банку Оляна Гордієнко виступила із суперечливою заявою, у якій назвала рішення про повернення Тельбізова законним, але несправедливим.

Треба віддати належне міністру фінансів Сергію Марченку, який до вечора засудив цей дикий захват співробітників банку. І зажадав від правління оприлюднення результатів службового розслідування, на підставі яких Тельбізова та Осипова повернули на роботу.

Після втручання міністра фінансів наглядова рада банку негайно зібрала всіх членів і вночі ухвалила рішення рекомендувати правлінню звільнити Тельбізова. Правління цю пропозицію схвалило.

Імітація корпоративного управління

Попри, здавалося б, правильне рішення наглядової ради висновки про все, що сталося вчора, загалом є невтішними. І зараз поясню чому.

1. Ще 11 листопада вийшов реліз про повернення до виконання своїх обов'язків Ігоря Тельбізова та Олега Осипова, у якому прямо йшлося про те, що їхнє відновлення на посадах у банку є абсолютно законним. Але вже вчора ввечері наглядова рада та правління звільняють обох.

Де гарантія того, що за місяць ми не побачимо таке саме урочисте повернення Тельбізова за рішенням суду, але з виплатою зарплати та всіх компенсацій коштом банку? Хто заважав банку одразу звільнити обох, щоб не давати їм у руки козирів у вигляді першого рішення?

2. Друга причина — реакція колективу на те, що відбувається. На балкон вітати Тельбізова вийшли не лише всі співробітники служби безпеки банку в заздалегідь підготовлених футболках на підтримку колеги. Там також були співробітники корпоративного бізнесу.

За інформацією з банку, команду всім начальникам відділів вивести людей на балкони дав заступник голови правління Олександр Ігнатенко. Їм навіть не пояснили, навіщо їх виводять.

У діях керівників банку, які зібрали людей у такий спосіб, простежується неповага до свободи слова та базових людських цінностей. Для них важливо лише одне – корпоративна солідарність, що готова покривати навіть людину, яка порушила закон. Проти якої порушено кримінальні справи.

А от це вже пряма відповідальність наглядової ради! Саме на Оляні Гордієнко та інших членах наглядової ради лежить відповідальність за те, що керівництво та співробітники банку поводяться як мафія, а не як спільнота порядних людей.

Для розуміння: члени наглядової ради отримують до 490 тис. грн на місяць із коштів платників податків саме для того, щоб корпоративна культура установи була на високому рівні.

3. За бурхливими оплесками Тельбізову всі потихеньку й даремно забувають про те, що в зоні прямої відповідальності наглядової ради перебуває функція ризик-менеджменту банку. Банку, який успішно погодив видачу того самого кредиту, про який робили сюжет «Схеми». Ексголова Національного банку Валерія Гонтарєва в інтерв'ю «Радіо «Свобода» абсолютно точно висловилася, що цей кредит не відповідає кредитній політиці, і відповідальність за це несе саме наглядова рада.

У підсумку ми маємо в Укрексімбанку вкрай слабку наглядову раду і, як наслідок, розвалене корпоративне управління.

І співробітників, які аплодують обвинуваченому в побоях і нападі на журналістів.

Це, мабуть, найкращий приклад того, як незалежні наглядові ради не розв'язали головну проблему – не створили всередині державного банку корпоративну культуру.

Сподіваюся, у держави вистачить мудрості й рішучості виправити цю помилку. В іншому разі доведеться визнати, що сама реформа корпоративного управління, про яку так багато говорять, дала масштабний збій.

Зараз саме той випадок, коли рибу треба починати чистити із самої голови, а не з хвоста. Попри судомні спроби наглядової ради все виправити після поста в соцмережах міністра фінансів.

Адже саме спостережна рада допустила провали за кількома напрямками своєї діяльності. Тому варто не дякувати їй за рішення про звільнення Тельбізова, а поставити йому неприємні запитання. Запитання, час яких настав.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора