Facebook Pixel

Напад на журналістів «Схем». Яке незручне питання так розлютило главу Укрексімбанку Мецгера

Бізнес в ОРДЛО, кредит на $60 млн та ТРЦ Skymall: «Схеми» оприлюднили розслідування про державний Укрексімбанк. Фото: Facebook / Євген Мецгер

Бізнес в ОРДЛО, кредит на $60 млн та ТРЦ Skymall: «Схеми» оприлюднили розслідування про державний Укрексімбанк. Фото: Facebook / Євген Мецгер

Під час підготовки розслідування щодо державного Укрексімбанку на команду програми «Схеми» було здійснено напад. Керівництво змінило тон розмови, наказало охоронцям забрати техніку та видалити всі відзняті матеріали після одного-єдиного питання. Видання «Радіо Свобода» розкрило, що саме стало тригером для глави Укрексімбанку Євгена Мецгера.

У розслідуванні зазначено, що агресивну реакцію викликало питання журналістів щодо великого кредиту – на суму $60 млн – який державний банк надав двом компаніям, власником яких виступає Сергій Брюховецький. Цей чоловік володіє фірмою «Спец-реммаш», яка перебуває на території тимчасово окупованої Горлівки, Донецька область. Згадана компанія значиться в українському реєстрі юридичних осіб. Однак значиться вона також і в реєстрі так званої «ДНР» — її за новими «місцевими» законами зареєстрували в грудні 2014 року. У цих документах Брюховецький зазначений як співвласник. Основна діяльність «Спец-реммашу» — це ремонт обладнання для шахт, які перебувають під контролем окупаційної влади. За даними журналістів, лише за минулий рік компанія заробила понад 5 млн рублів (близько 2 млн грн). Відповідно податки «Спец-реммаш» платить так званому «керівництву» ОРДЛО. За українським законодавством ці дії вважаються фінансуванням тероризму.

Telegram Logo

Вказана інформація якраз і зацікавила журналістів «Схем». Вони мали намір розпитати у Мецгера особисто, чому державний український банк дав багатомільйонний кредит бізнесмену, який сплачує податки окупантам. Команда програми також хотіла дізнатися, чи проводилися банком необхідні перевірки перед наданням позики. І якщо вони проводилися, чому отримані дані не зупинили фінустанову. Окрім того, журналістів зацікавило, чи отримав Укрексімбанк будь-які гарантії того, що зможе повернути видані кошти.

За даним «Схем», дві компанії Брюховецького отримали кредит на купівлю проблемного столичного торгово-розважального центру Skymall. Як гарантію фінустанова взяла в заставу сам ТРЦ, боротьба за який триває вже з десяток років у кількох юрисдикціях. Поручителем позики виступив Брюховецький, який веде бізнес в ОРДЛО і туди само платить податки.

Контекст. 4 жовтня в приміщенні Укрексімбанку на журналістів програми «Схеми» під час запису ними інтерв’ю з очільником фінустанови Євгеном Мецгером було скоєно напад. Останньому не сподобалося одне з поставлених питань, після чого співробітники банку силоміць відібрали в журналістів техніку й стерли всі записи.

Згодом усі видалені відеозаписи команді «Схем» вдалося відновити.

«Схемівці» викликали правоохоронців і написали заяву. Поліція розпочала кримінальне провадження за фактом перешкоджання роботі журналістів.

Пізніше Мецгер вирішив самоусунутися від виконання своїх обов’язків. Однак лише на період проведення розслідування. 8 жовтня йому вручили підозру за фактом перешкоджання професійній діяльності журналістів.

Коментарі

Всі новини