У питаннях повоєнної відбудови Україна потребує консолідації органів місцевого самоврядування, громадянського суспільства, системних великих донорів та бізнесу не менше, ніж грошей. Адже масштаб руйнувань, з якими ми зіштовхнулись, ставить під сумнів відновлення лише за рахунок грошей партнерів: станом на зараз говоримо про приблизно $413 млрд, якщо брати до уваги останні наслідки каховської трагедії, і цифра, на жаль, не остаточна.
Кошти з нового «Плану Маршалла», який раніше обговорювався в Лугано, а цьогоріч в Лондоні, можуть стати помічним драйвером відновлення, проте решту роботи нам доведеться робити самим.
Зокрема, навчитись систематично, з року в рік, залучати приватний іноземний капітал, великих міжнародних донорів, партнерів з розвитку та державні інституції, які хотіли б долучитись до відновлення України, і працювати з ними. Причому в нас немає купи часу на розкачку: навіть кілька місяців вагань можуть бути вирішальними, а вікно до дій із залучення іноземного капіталу стане вузьким і зачиниться дуже швидко.
Через це важливо вже показати, що ми проактивні у своєму бажанні до відбудови. І це не просто хаотичний, безладний, роз’єднаний в часі та просторі «проєкт», де грантові кошти отримують лише окремі громади за незрозумілим принципом, а прозорий та відкритий процес розумного управління відновленням та розбудовою країни.
Як працюватиме система DREAM
Систематизація проєктних ініціатив в цифровому середовищі, видимість та координація усіх рівнів їхнього життєвого циклу, а також залученість громадянського суспільства до парципативної відбудови – ось, на мою думку, головні завдання перед новоствореною системою DREAM (Digital Restoration Ecosystem for Accountable Management).
Хтось її називає «Prozorro для відбудови», хоча, як на мене, більш влучним порівнянням є Tinder: перед тим, як говорити про контроль та моніторинг проєктів з відбудови та розподілення коштів, треба, щоб цей perfect match між донором та проєктом склався.
Почати тут, як і в житті, треба з простого: розказати про себе та свої потреби через картку проєкту в системі DREAM. Робити це вже можуть, в першу чергу, органи місцевого самоврядування. Можуть, але поки не поспішають: зараз із 1469 громад проєктні ініціативи подали лише 800.
Хоча поява сформованої та якісно заповненої картки знімає ключове запитання: де і як знайти донора конкретно під ваш проєкт і розпочати шлях до відновлення громади вже зараз. Адже ця державна електронна система створить єдиний цифровий маршрут для усіх проєктів відновлення. Попри те, що DREAM немає і року, і це поки що лише MVP, а не кінцевий продукт, функціоналу достатньо для того, щоб усім ключовим стейкхолдерам почати тестувати платформу і взаємодіяти. Створювати проєктні ініціативи та проєктну документацію, подаватись на гранти, починати взаємодію із донорами і навіть виходити на реалізацію проєктів відновлення.
Розумне відновлення України за допомогою DREAM
Помітьте, я кажу про розумне відновлення, а не відбудову. Потенціал DREAM, на мою думку, виходить далеко за межі просто відбудови. Кінцевою ж метою, врешті-решт, має бути не повернутись до «України 1.0», а зробити кращий життєвий устрій і підготувати громади до реінтеграції мешканців. А це і залучення бізнесу, і створення нових робочих місць, і підготовка соціально-побутової інфраструктури, інженерних комунікацій, центрів соціального тяжіння.
Людям, які тікали від жахів війни, критично необхідно буде бачити нове безпечне, продумане, комфортне життєве середовище. До слова, додатковий побічний ефект цифровізації відбудови, який вкрай важливий в контексті реінтеграції, – можливість не втрачати зв’язок, навіть перебуваючи за кордоном, зі своїм селом чи містом, переглядаючи картки проєктів, дозвільну документацію чи план реалізації проєкту. Все у відкритому доступі, із можливістю фільтрації за регіоном, типом, станом готовності, замовником, підрядником, фінансовими показниками.
Ба більше – з часом ти зможеш стати частиною проактивної команди місцевих, які ініціюють життєво необхідну пропозицію в банк проєктів. Вона підтягнеться на сторінку громади, такий собі функціональний мудборд. Туди варто завантажувати стратегію та плани розвитку, відомості про бюджет, соціодемографічну інформацію, фото – загалом усе, що якнайкраще здатне не тільки представити, але й пропітчити громаду перед донорами та бізнесом.
Для донорів – одного з ключових стейкхолдерів – в системі передбачений окремий кабінет. Це наступний етап розвитку екосистеми, запланований на осінь. У загальнодоступній частині можна буде розміщувати вимоги до проєктів та критерії своєї участі у фінансуванні, інформувати через єдине вікно про оголошення збору заявок за своїми програмами, збирати їх систематизовано, а не через пошту в довільному форматі, бачити пул проєктів, до якого донор долучився. А в закритій частині тримати прямий зв'язок із замовником проєкту і виконавцем, мати доступ до аналітичних дашбордів та індикаторів ризику на різних стадіях реалізації, а також переглядати результати пройдених перевірок та оцінок якості.
Як бачите, цифрова екосистема відбудови ще й стає майданчиком для взаємодії ключових стейкхолдерів. Громади зможуть реактивно подаватись на грантові проєкти, донори проактивно обирати з пулу ті, що хочуть профінансувати відповідно до своїх цілей та інтересів, а платники податків окремих країн у режимі реального часу зайти і за фільтром своєї країни простежити, на що і коли уряд виділив кошти для відбудови України. Як наслідок, гадаю, маємо усі шанси прийти до розумного планування та розбудови територій, а не закопування грошей в котлован для галочки.
Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора