Facebook Pixel

Сигнал Кремлю, або Американський сніданок Тихановської

Євген Магда
директор Інституту світової політики

Зустріч Джозефа Байдена зі Світланою Тихановською має дещо більше прихованих аспектів, ніж видається на перший погляд.

Тихановська, яку називають лідеркою білоруської опозиції, хоча насправді вона радше символ протестів проти Лукашенка, прибула до США ще минулого тижня. Вона встигла провести зустріч із держсекретарем Ентоні Блінкеном та його заступницею Вікторією Нуланд. Очевидно, що події в Білорусі перебувають у полі зору Заходу, тому команда Тихановської активно добивалася зустрічі з Джозефом Байденом. І зрештою досягнула бажаної мети.

Світлана Тихановська традиційно позиціонує себе як можливого перехідного президента, спроможного забезпечити транзит влади. Проте ресурси, які витрачаються на її зовнішньополітичну активність, дають змогу поставити під сумнів щирість цих запевнень. Є ще один момент: транзит влади в Білорусі виглядає неможливим без впливу Росії — надто міцно та тримає Білорусь у сфері свого впливу. Та й очікувати, що Лукашенко покається та покладе всю повноту влади до ніг Тихановської, також не варто. (У Білорусі влада зосереджена в руках президента; нагадаю, що багато країн світу результати виборів білоруського глави держави не визнали.) Вигравши в Путіна змагання за звання останнього диктатора Європи, Лукашенко суттєво зменшив простір для політичного маневру.

Під час перебування за океаном Світлана Тихановська наголосила, що має намір відновити дипломатичні стосунки між США та Білоруссю. Варто відзначити потужну інформаційну підтримку її перебування в США. Зрозуміло, що в опозиціонерки немає повсякденних державних турбот, проте націленість на візит до Білого дому свідчить про синергію дій щонайменше команди Тихановської та американських лобістів, які працювали над програмою перебування «президента Свєти».

Прийнявши Тихановську в Білому Домі, Джозеф Байден відправив промовистий сигнал Кремлю: мовляв, Білорусь перебуває на наших радарах, і свавільного втручання ми не допустимо. Цікаво, що зустріч Байдена з Тихановською збіглася з початком підготовчої фази навчань «Захід-2021», які російські та білоруські військові у вересні проведуть у Волошковій республіці. І ця військово-політична активність підштовхуватиме Вашингтон до нових проявів уваги до ситуації в Білорусі.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора