Від початку повномасштабної війни я отримую численні запити щодо дистанційного вчинення тих чи інших дій – реєстрації народження дітей, вступу у спадщину, укладення шлюбних договорів та договорів про поділ майна подружжя і звичайно ж – розлучення.
Протягом останнього року я неодноразово говорила, що кількість запитів про розірвання шлюбу перебуває на піку. Безумовно, розірвання шлюбу не є для мене складним кейсом, проте не всі знають – як бути, коли одного або обох з подружжя немає на території України, чи можливо взагалі оформити розірвання шлюбу в такому випадку?
Пропоную розглянути відразу декілька варіантів такого «дистанційного» розлучення.
Розлучення через суд
Перший, скажімо так, класичний спосіб розірвання шлюбу – це звернення з відповідною заявою до суду. Цей спосіб застосовується, якщо в подружжя є неповнолітні діти або ж тоді, коли пара не досягла згоди щодо розірвання шлюбу і розлучення ініціює один із подружжя.
При застосуванні правильного підходу судовий порядок розірвання шлюбу не вимагає присутності подружжя ані в залі судового засідання, ані взагалі на території України. Здійснити всі необхідні дії – від подачі заяви до отримання рішення суду про розірвання шлюбу зможе уповноважений представник чоловіка/дружини або їх обох.
До речі, якщо спору щодо розірвання шлюбу між подружжям немає, тобто вони обидва мають бажання розлучитися, то представляти інтереси такого подружжя перед судом має право один представник. Чомусь не всі знають про таку можливість, проте це дуже зручно і дозволяє непогано зекономити сімейний (чи вже не сімейний) бюджет.
Як оформити повноваження представника для розлучення
Єдине, про що потрібно подбати – це належним чином оформлені повноваження представника. Повноваження можуть підтверджуватися адвокатським ордером або довіреністю на представництво інтересів. Відразу скажу, що оформити довіреність особа (довіритель), яка перебуває за межами України, має можливість в посольстві або консульстві України у країні свого перебування або у іноземного нотаріуса. У випадку посвідчення довіреності іноземним нотаріусом слід також подбати про належну легалізацію такої довіреності. Після відправки оригіналу довіреності в Україну та за потреби її перекладу на українську мову, довіреність можна буде вільно використовувати для цілей судового процесу.
Як розірвати шлюб через ДРАЦС
Окрім суду, розірвати шлюб можуть і органи державної реєстрації актів цивільного стану (ДРАЦС). Цей спосіб можуть використовувати тільки ті пари, у яких немає спільних неповнолітніх дітей, і які дійшли спільної згоди у питанні розлучення.
Звернутися для реєстрації розірвання шлюбу під час дії воєнного стану можна у будь-який ДРАЦС на території України, незалежно від місця перебування подружжя. Для подання спільної заяви про розірвання шлюбу до відділу ДРАЦС особисто має з'явитися принаймні один із подружжя. Той із подружжя, хто з'явився до ДРАЦС, подає оригінал свідоцтва про шлюб, свій паспорт та особисто, у присутності уповноваженого спеціаліста ДРАЦС, підписує заяву про розірвання шлюбу. При цьому потрібно також подати до ДРАЦС правильно оформлену заяву іншого з подружжя (який не має можливості з'явитися до ДРАЦС особисто) про розірвання шлюбу та заяву про проведення державної реєстрації за його/її відсутності.
Вкрай важливо, щоб заява про розірвання шлюбу була оформлена на спеціальній, затвердженій формі, інакше вона не буде прийнята до розгляду. Я наполегливо рекомендую перед оформленням заяв узгодити їх зміст та форму з відділом ДРАЦС, до якого подружжя має намір звертатися, і лише після отримання підтвердження правильності складення заяв приступати до їхнього оформлення.
Оформити заяву другий із подружжя може як в органах українського нотаріату, так і в країні перебування, звернувшись до компетентних органів. Як і у випадку з довіреністю, для оформленої заяви може знадобитись переклад на українську мову та легалізація (залежно від країни оформлення). Громадяни України, які на законних підставах проживають/ перебувають за кордоном, мають можливість звернутися для оформлення заяви у посольство або консульство України у країні свого перебування. Якщо заява буде засвідчена консулом, легалізовувати та перекладати її не потрібно.
Як показує практика, записатися на прийом до консула, особливо в таких країнах, як Польща, Чехія або Німеччина, де зараз перебуває велика кількість наших громадян, доволі складно. Тому інколи звернутися до іноземного нотаріуса і оформити необхідні документи в нього буває набагато швидше.
Після подачі до ДРАЦСу заяв від обох з подружжя та свідоцтва про шлюб очікувати на реєстрацію розірвання шлюбу доведеться ще місяць. Коли цей строк спливе, у призначений ДРАЦСом день одному з подружжя доведеться повторно з'явитися для проведення реєстрації розірвання шлюбу та отримання свідоцтва. Інший екземпляр свідоцтва про розірвання шлюбу буде направлений другому з подружжя на попередньо зазначену ним/нею адресу.
У підсумку зазначу, що законодавство України передбачає можливість розірвання шлюбу без особистої участі одного з подружжя або навіть обох із них. Умови воєнного стану, в яких ми живемо вже більше року, показали, наскільки актуальними є питання, що стосуються дистанційного вчинення тих чи інших юридично значимих дій. Оскільки це питання є досить об'ємним за своїм змістом, я обов'язково додатково його розкрию у наступних публікаціях, зокрема, розповім, як дистанційно прийняти спадщину та оформити права на спадкове майно, що знаходиться на території України.
Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора