У зв'язку з поширенням коронавірусу 18 березня 2020 року в Київській області було введено режим надзвичайної ситуації.
Що це означає і як це вплине на мешканців області?
Насамперед, варто розрізняти поняття «надзвичайна ситуація» і «надзвичайний стан». Надзвичайна ситуація на відміну від останнього є локальним заходом безпеки і не обмежує права та свободи громадян.

Основним законодавчим актом, який регулює режим надзвичайної ситуації, є Кодекс цивільного захисту (далі – «Кодекс»).
Так, згідно з Кодексом, надзвичайна ситуація — це обстановка на окремій території, яка характеризується порушенням нормальних умов життя та діяльності людей на об'єктах чи територіях, спричинених аварією, катастрофою, епідемією або стихійним лихом, що призвели або можуть призвести до людських і матеріальних втрат, а також до великого зараження людей і тварин.
- Читайте також: Трудові права. Що привносить новий закон про карантин у життя бізнесу та простих працівників
Важливо відзначити, що введення надзвичайної ситуації суттєво впливає на порядок функціонування державних органів, оскільки це своєрідний «червоний прапорець», тобто найвищий індикатор готовності та оперативного реагування місцевої влади на появу можливих загроз здоров'ю та безпеці населення.
Зокрема, в період надзвичайної ситуації місцеві органи зобов'язані:
• організувати регулярне сповіщення громадян про події;
• локалізувати проблему, допомагати постраждалим;
• у разі виникнення необхідності – організовувати евакуацію жителів;
• завчасно накопичити та підтримувати в постійній готовності засоби індивідуального захисту населення.
Ба більше, згідно з Кодексом, місцева влада повинна належним чином забезпечити реалізацію програм та планів заходів у сфері цивільного захисту. У цьому ключі важливу роль грають наступні акти місцевої влади, спрямовані на захист населення.
Як показує досвід інших українських міст, в яких вже діє режим надзвичайної ситуації, місцева влада зазвичай вдається до таких заходів:
- обмеження руху громадського транспорту, закриття кафе, ресторанів, торгових центрів, скасування масових заходів і т. д.
Водночас особливо важливо звернути увагу, що громадяни, які проживають на території, в якій оголошена надзвичайна ситуація, зобов'язані дотримуватись встановлених правил поведінки та дотримуватися санітарно-протиепідемічного режиму.
Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора