Facebook Pixel

Трудові права. Що привносить новий закон про карантин у життя бізнесу і звичайних працівників

Роман Рубанык
Молодший юрист ETERNA LAW

Світова пандемія коронавірусу все більше змінює звичний спосіб життя людей. Головна рекомендація ВООЗ і багатьох лікарів — самоізоляція.

З 12 березня Кабінет міністрів запровадив загальнонаціональний карантин, Держінспекція праці та Мінекономіки рекомендують роботодавцям і всім державним органам за можливості перейти на віддалену роботу для захисту здоров'я працівників.


Дійсно, перехід на віддалену форму праці є найдоцільнішим способом продовження трудової діяльності під час карантину.

Однак «застаріле» українське законодавство в сфері охорони праці виявилося не готовим до переходу на віддалену форму роботи в надзвичайних ситуаціях.

У зв'язку з цим Верховна Рада України 17 березня 2020 року прийняла Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і розповсюдженню коронавірусної хвороби (COVID-19)» (далі – Закон), який покликаний, серед іншого, врегулювати можливість віддаленої роботи на період карантину.

Що ж привносить новий Закон?

На сьогодні трудове законодавство не дає визначення поняття «віддалена робота». Є поняття «надомна робота», яке є найбільш наближеним за своєю суттю.

Насамперед, варто зазначити, що на момент написання цього матеріалу введений карантин не зобов'язує компанії приватної форми власності переходити на віддалену форму праці. Однак багато міністерств настійно рекомендують роботодавцям зробити це.

Тут слід зауважити, що до прийняття Закону роботодавець не мав права в односторонньому порядку змінювати положення трудового договору і змушувати співробітників переходити на віддалену роботу без їхньої письмової згоди та підписання відповідної додаткової угоди до трудового договору.

Закон же дозволяє роботодавцям доручати працівникам, зокрема й державним службовцям та співробітникам органів місцевого самоврядування, виконувати роботу, визначену трудовим договором, протягом певного періоду вдома.

Це положення, по суті, дає право роботодавцю переводити працівників на віддалену роботу в односторонньому порядку без їхньої згоди. Ба більше, перехід на віддалену роботу в період карантину не вважатиметься порушенням умов трудового договору. Отже, згідно з новим Законом, для переходу на віддалений режим роботи на період карантину буде достатньо відповідного рішення роботодавця.

А якщо немає можливості перейти на віддалену роботу?

Безумовно, представників деяких професій неможливо перевести на віддалений режим через характер виконуваної ними роботи. У подібних випадках Закон передбачає можливість для роботодавців змінювати режим роботи компаній, зокрема й державних органів.

Це положення дозволить скорочувати або регулювати робочий час таким чином, аби мінімізувати ймовірність зараження вірусом.

Загалом ухвалений Закон у частині трудових прав був вкрай необхідним, і з його прийняттям механізм переходу роботи на віддалений режим стає зрозумілим і простим, що, зі свого боку, дасть можливість роботодавцям у разі необхідності оперативно переводити працівників на дистанційний формат роботи.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора