Робота банкіром роками вважалася однією з найуспішніших в країні. Один з моїх колег на запитання щодо репутації якогось бізнесмена сказав, що бізнесмен відрекомендував себе так: «Що підтверджує мою репутацію? Розумієш, я — банк!»
Це було в 2004 році, і щоб заснувати свій банк, потрібно було внести кешем мільйон доларів і вибудувати структуру установи. Після страшних 1990-х ніхто нікому не довіряв, тому всі серйозні бандити, підприємці та бонзи силових структур мали свій «банчок». І це було крутим підтвердженням того, що власник банку вибився в люди.
Очолювати банк було престижно, а робота в установі з іноземними акціонерами взагалі вважалася вищим пілотажем.
Очолювати банк було престижно, а робота в установі з іноземними акціонерами взагалі вважалася вищим пілотажем. Навіть банківські кризи з закриттям деяких установ не могли підірвати престижність цієї роботи. Ба більше — банки залишалися одним з небагатьох секторів економіки, у яких здебільшого була «біла» зарплата, що вигідно виділяло їх на тлі інших.

Тепер ні кар'єрне зростання, ні робота в провідній установі з іноземним капіталом не гарантують безпеки здоров'я, життя та репутації. Під час «чистки» системи в 2014-2016 роках чиновники-банкіри з НБУ піддавалися нападам і залякуванням. Закриття майже 100 закладів супроводжувалося сумною тенденцією.
Виявлялося, що багато шановних банкірів — це заручники ситуації, в якій вони стали «цапами-відбувайлами» для власників банків. Як нещодавно говорили ми з колегою, один з найбільш яскравих прикладів — банк «Фінанси та кредит», який багато років був одним з найбільших у країні.
Дуже хороший банкір Володимир Хливнюк з 1990-х брав участь у створенні цього банку для олігарха Костянтина Жеваго. З 2008 року, коли в країні відбулась страшна криза, Володимир Хливнюк намагався багато разів залишити посаду голови правління. Він неодноразово приходив до Жеваго з проханням про звільнення. І тривало це до кризи 2015 року, коли банк «Фінанси та кредит» виявився неплатоспроможним. Майже все правління банку виїхало в різні країни, а кримінальні справи проти Хливнюка були ініційовані самим акціонером. Щоправда, тепер справи відкрито вже проти самого Жеваго.
У розповідях про «кругову поруку» банкірів представники банків з іноземним капіталом на «круглих столах» заявляли, що їхніх менш успішних колег з українських банків-банкрутів час відправити за ґрати. Дуже шановні банкіри, які волею долі опинилися в банках з європейськими вивісками, з ентузіазмом розповідали, що ті, погані банкіри, з банків-мийок, повинні понести покарання.
Тепер, як і професія журналіста, професія банкіра стала однією з найнебезпечніших, в якій високий кар'єрний політ не гарантує спокійного та безпечного життя.
У листопаді 2019 року відбулося гучне затримання голови «Райффайзен Банку Аваль» (раніше — першого заступника голови НБУ) Олександра Писарука і затримання глави Укрексімбанку Олександра Гриценка. Раніше до затримання банкірів вдавались, як правило, вже тоді, коли банк закривали та передавали в Фонд гарантування вкладів.
Тепер будь-який банківський кабінет відкритий для візиту силовиків у супроводі медіа. Огидний напад на колишнього першого банкіра країни – Валерію Гонтарєву – став ще одним показником беззахисності фінансистів. І тепер, як і професія журналіста, професія банкіра стала однією з найнебезпечніших, в якій високий кар'єрний політ не гарантує спокійного та безпечного життя.
Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора