Facebook Pixel

Ласкаво просимо до ведмежого ринку

Іван Компан
фінансист, засновник First Kyiv Investment Club

Напевно, немає сенсу детально описувати, що відбувалося на ринках протягом тижня. Про це (цілком зі знанням справи) вже говорять усі.

Навіть дуже далекі від фінансових ринків українці запросто хизуються різними «розумними» термінами, з упевненістю передрікаючи, до яких рівнів опустяться індекси, і порівнюючи події сьогодення з 2008 роком. Справді, це був епічний в усіх сенсах тиждень, який запам'ятається найбільшим падінням, починаючи з 1987 року.


І, як часто буває, джерелом проблем став, як зараз модно говорити, чорний лебідь, який прилетів нізвідки. А, може, з фейсбуку, який останнім часом нагадує підручник з орнітології, за допомогою якого можна детально вивчити величезну популяцію чорних лебедів (всіх відтінків, розмірів і статі).

Ба більше, яскраво-червоні дзьоби на картинках відмінно поєднуються з червоніючими значеннями індексів ринків акцій, цін на нафту, метали і так далі. З понеділка падали абсолютно всі активи, включно із захисними, які доводилося продавати за необхідності, через що наступили margin сalls.

Тож підсумок тижня сумний для тих, кого понеділок застиг з «довгими» позиціями, і радісний для власників «коротких» і тих, хто ставив на волатильність. Станом на четвер з моменту максимальних значень всі основні індекси впали нижче за 20%, а це значить, що «бичачий» ринок, який проіснував одинадцять років і три дні, поступився місцем «ведмежому».

І якщо з фінансовими ринками все зрозуміло, то питання в тому, чи настане за падінням ринку акцій падіння економіки? І якщо кілька місяців тому усі говорили про уповільнення, то тепер вже йдеться про зниження та про сьогоденну економічну кризу.

На жаль, поки що оцінка впливу кризи на економіку зводиться до емоційних коментарів від панічного «все пропало» до безвідповідального «це все дурниці». Економічні показники, які публікуються, відображають ситуацію минулих місяців і дозволяють нам оцінювати події, дивлячись лише у дзеркало заднього виду.

Вважаю, що березнева статистика та початок нового сезону корпоративних результатів цілком можуть посприяти тому, що з яйця вилупиться пара-трійка нових лебедів і лебідок з абсолютно чорним оперенням.

QuoteЄЦБ у четвер не став знижувати ставку, але ухвалив рішення збільшити обсяг купівлі облігацій і надати дешеві кредити банкам.

На щастя, серйозність ситуації повною мірою усвідомили уряди та центробанки провідних країн і вже поспішають на допомогу як своїм, окремо взятим країнам, так і глобальній економіці. ФРС Нью-Йорка у четвер оголосила про вливання додаткових півтора трильйонів доларів в короткострокові репо-ринки для підтримки ліквідності.

І, зауважте, це вже третя ін'єкція за тиждень. Вся сума буде розділена на три транші по $500 мільярдів і використана для придбання короткострокових державних облігацій. Також наступного тижня ФРС ухвалюватиме рішення про ставку, і ймовірність подальшого зниження висока. Банк Англії знизив ставку з 0.75% до 0.25%.

ЄЦБ у четвер не став знижувати ставку, але ухвалив рішення збільшити обсяг купівлі облігацій і надати дешеві кредити банкам, а також натякнув, що в майбутньому ставка може бути знижена. ЄЦБ можна зрозуміти, зважаючи на те, що ставка за депозитами і так вже негативна, на рівні -0.5%, і «патронів» практично немає.

Втім, вони закінчуються і в інших центробанків, що робить ситуацію в світі схожою на ту, що склалася в Японії з 1990-го року, де ставки «на нулі», а економічного зростання як не було, так і немає. Гадаю, що так само оцінюють ситуацію і більшість урядів. І заклики про застосування фіскальних заходів для підтримки економічного зростання нарешті будуть почуті.

Зрештою, уряди багатьох країн, включно зі США, Великою Британією, Австралією та іншими, вже почали вживати заходів, відкладаючи або скасовуючи певні податки та виділяючи рятівні субсидії.

Що робити в цій ситуації інвесторам? Для тих, хто зумів зберегти «порох сухим», ситуація складається добре. Скажімо, активи тепер вже можна купити з великою знижкою.

QuoteТих, хто хоче активно торгувати, впродовж найближчих тижнів ринок нагородить безліччю цікавих можливостей.

Вгадати, де буде дно, не зможе ніхто. Як і ніхто не знає, досягне S&P 500 рівня 1,500 чи почне рости просто відсьогодні (як це трапилося на початку 2019-го, коли всі готувалися до краху, а закінчили зростанням на 30%). Замість прикладу: Баффет почав активно купувати акції окремих компаній восени 2008 року, коли індекс був на рівні 1,000, а дно настало лише навесні, коли ринок впав ще на 34%, до 666.

Чи втратив Баффетт? Ні! У кінцевому підсумку він виграв багато разів, довівши, що купувати хороші активи за фундаментально обґрунтованими цінами – це прекрасна стратегія, яка в довгостроковій перспективі приносить чудові результати.

Вважаю, що цим прикладом можна скористатися і маленькими порціями почати скуповувати акції тих компаній, які, на вашу думку, мають хороші довгострокові перспективи та залишились недооціненими після падіння впродовж останніх тижнів.

Тих, хто хоче шортити, вибудовувати складні комбінації з опціонами та активно торгувати, впевнений, протягом найближчих тижнів ринок нагородить масою цікавих і, сподіваюсь, прибуткових можливостей.

Хороших вихідних і вдалих інвестицій!

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора