Оптимізму поменшало. Чому ЄС може не встигнути примирити Київ і Москву щодо транзиту

Дмитро Марунич
Співголова Фонду енергетичних стратегій

Вчора, 28 жовтня, в Брюсселі відбулися тристоронні переговори щодо транзиту газу через Україну на 2020 рік. У ЄС розчаровані відсутністю результату зустрічі, але все ще сподіваються досягти компромісу в листопаді.

У понеділок ми не отримали жодного результату. Я не багато очікував від цієї зустрічі, але тут ми побачили, що немає жодних точок дотику. «Газпром» наполягає, щоб Україна пішла на компроміс в питанні вже прийнятих на нашу користь рішень Стокгольмського арбітражу. Як для минулої, так і для нинішньої влади це неприйнятний варіант.

«Газпром» явно тягне час, сподіваючись, що Україна не встигне імплементувати норми європейського законодавства (мова йде про законопроєкт 2239-1 про відокремлення діяльності з транспортування природного газу та розділення «Нафтогазу» — прим. ред.).

Прийняття законопроєкту про транзит лише створює передумови для такої імплементації, головне тут — поділ «Нафтогазу». Там нічого складного, але питання в термінах. Якщо Україна не встигне, це стане для «Газпрому» формальним приводом відмовитися від контракту.

Після вчорашньої зустрічі я поки що не бачу як сторони могли би зрушити з мертвої точки. Те, що я знаю зі своїх джерел, «Газпром» був налаштований на компроміс, перед зустріччю у жовтні малювалася більш райдужна картина.

Останні ж переговори, яких як таких і не було, вселили песимізм. У цій ситуації складно давати прогнози — ще за два тижні до цього раунду були підстави вважати, що ситуація може мінятися в кращу сторону. Зараз же я оцінюю її не дуже весело.

Звичайно, Європа буде тиснути — адже Болгарія, частково Греція, частково Румунія можуть залишитися без газу. Якщо «Турецький потік» не встигнуть запустити, дефіцит газу для Болгарії складе більше 50%. Проблеми будуть також у Греції та Румунії.

Тут треба врахувати, що тиск Європи у 2009 році не допоміг — все одно був конфлікт між Україною і РФ і були проблеми. Хоча джерела давали підстави для компромісу, на ситуацію і позицію «Газпрому» міг вплинути і міжнародний політичний фон —зокрема, очікування нормандської зустрічі. Не можна сказати, що жодних шансів вирішити проблему немає, але оптимістичних очікувань зараз у мене поменшало.

The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: kolonka@thepage.ua

Warning icon Помилка в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть: Ctrl + Enter

Коментарі

Всі новини

Українці істотно скоротили споживання імпортних товарів — НБУ

Значне скорочення імпорту призвело до утворення профіциту поточного рахунку, який в січні-квітні 2020 року склав $1,8 млрд, в порівнянні з дефіцитом $242 млн за аналогічний період минулого року.

Зеленський оприлюднив декларацію про доходи і витрати за 2019 рік

Президент Володимир Зеленський оприлюднив декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2019 рік.

ДБР повідомило ексголові наглядової ради «Вектор банку» про підозру у виведенні з банку 28 млн грн

Слідчі Державного бюро розслідувань (ДБР) повідомили про підозру у заволодінні чужим майном на суму 28 млн грн ексголові наглядової ради «Вектор банку».