Минулий тиждень виявився вкрай важким для світових ринків. На зустрічі експортерів нафти ОПЕК та ОПЕК+ сторони не змогли домовитися про додаткові скорочення обсягів видобутку нафти в рамках боротьби з надлишком, що утворився на ринку.
Саудівська Аравія запропонувала вжити екстраординарних заходів — скоротити бурову активність ще на 1,5 млн барелів на добу, що сукупно з чинними угодами передбачало обмеження видобутку на 3,6 млн барелів на добу.
Експортери, які не входять у картель, вирішили не погоджуватися з умовами саудитів і запропонували просто продовжити поточні домовленості. Досягти компромісу так і не вдалося.
Врешті Саудівська Аравія прийняла рішення істотно наростити видобуток і запропонувала покупцям свою нафту зі знижкою в розмірі 10 доларів від вартості Brent.
Зроблено це було, щоб відбити частку ринку в незгодних і змусити їх повернутися за стіл переговорів. Такий крок може виявитися останньою можливістю чинної правлячої сім'ї не тільки врятувати власну економіку, але й зберегти владу.
Впродовж останніх років королівство занадто оптимістично дивилося на майбутнє нафтового ринку: державний бюджет за 2019 рік було зверстано з урахуванням цін на чорне золото в розмірі 78 доларів за барель, а в 2020 році — 63 долари за барель.
Унаслідок такої недалекоглядної політики невдоволення чинним монархом зростає: наслідному принцу доводиться регулярно заарештовувати родичів короля та їхніх сподвижників, звинувачуючи їх у підготовці держперевороту. Востаннє Саудівська Аравія поводилася подібним чином у 2014 році, але їй не вдалося здійснити задумане та вибити американських сланцевиків з ринку.
- Читайте також: Коронавірус, нафта й ОВДП. Огляд світових економічних новин
Цілком можливо, що цього разу країні вдасться це здійснити, оскільки лише чотири виробники зі США здатні окупити свою діяльність за умови існування поточних цін, в той час як понад 100 інших гравців зазнають збитків.
Негатив у галузі енергетики призвів до чергового падіння американських індексів і, як наслідок, вдарив по всьому глобальному ринку.
Американська нафтова галузь ще минулоріч викликала побоювання в інвесторів, які не поспішали фінансувати виробників через низькі доходи та величезний обсяг набраного боргу.
Сланцевий видобуток передбачає постійні витрати на розробку нових родовищ, оскільки вони досить швидко виснажуються. Таким чином, вже найближчим часом у компаній можуть виникнути серйозні проблеми.
Саме негатив у галузі енергетики призвів до чергового падіння американських індексів і, як наслідок, вдарив по всьому глобальному ринку: S&P500 втратив понад 7%, а світовий індекс MSCI – близько 5,4%.
Зараз втрати вдалося частково відбити завдяки обіцяним заходам підтримки з боку американського уряду, проте ніяких натяків на повноцінне відновлення ринок поки що немає.
Поточна ситуація вкрай негативно позначилася на вартості країн і сировинних валют, на гривні зокрема. Інвестори поспішили «на вихід», розпродаючи ОВДП і продаючи нацвалюту, внаслідок чого доларів і євро у фінансовій системі України виявилося недостатньо — вартість гривні до долара просіла майже на 3%.
Проблеми у світовій економіці тільки починаються, отже курс, найімовірніше, продовжить падіння на тлі відсутності підтримки з боку нерезидентів, падіння ринкових цін на експортні товари та труднощів у головних торгових партнерів України – ЄС, Китаю та РФ.
Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора