Новини з Китаю продовжують привертати увагу інвесторів з усього світу. Через коронавірус багато китайських заводів було змушено припинити роботу, що призвело до порушення глобальних ланцюжків поставок.
У наш час більшість великих виробників, особливо в складних сферах на зразок автомобільної або авіабудівної, являють собою конвеєри, де збирають кінцевий продукт з компонентів, що постачають їм партнери.
Це дозволяє значно здешевити процес випуску продукції, адже найчастіше виробництво запчастин знаходиться в країнах з дешевою робочою силою, наприклад у Китаї. Однак така ситуація вже почала створювати проблеми європейським і азіатським компаніям, оскільки більша частина комплектуючих виробляється саме в КНР.

Читайте також: «Реанімація» Китаю та українські папери: огляд світових економічних новин
Наприклад, через карантин постраждали такі великі гравці, як Tesla та Apple, які були змушені знизити прогноз щодо своєї виручки в I кварталі 2020 року. Криза повільно переміщується на захід відповідно до того, як нестача комплектуючих починає стосуватися все більшого числа фірм.
2020 року китайським провінціям доведеться виплатити близько 2 трлн юанів за муніципальними облігаціями.
Багато хто очікував, що економічні проблеми змусять Пекін почати програму з вливання ліквідності на ринок за прикладом США, ЄС та Японії, проте, судячи з нещодавніх заяв міністра фінансів, компартія обмежиться скороченням державних витрат і фіскальними стимулами.
В останнє десятиліття зростання китайського ВВП відбувалося за рахунок масштабного залучення позикового капіталу: банківська система роздулася до 41 трлн доларів, з яких 20 трлн припадає на проблемні активи, а загальний борг країни перевищив 300% ВВП.
Настав час розплачуватися за свої дії — 2020 року китайським провінціям доведеться виплатити близько 2 трлн юанів за муніципальними облігаціями.
Враховуючи скорочення держвидатків, з яких 80% припадало саме на провінції, а також практично повну відсутність грошових потоків за побудованими в борг об'єктами, можна прогнозувати серйозні проблеми в китайській економіці.
Варто пам'ятати про те, що проблеми в Китаї почалися ще минулого року на тлі торговельних воєн і через них вже встигли постраждати інші країни. В Японії вийшли свіжі макроекономічні дані, згідно з якими ВВП країни в IV кварталі 2019 року скоротився у річному вираженні на 6,3% і на 1,9% у порівнянні з III кварталом — це найсерйозніше падіння з часів кризи 2014 року.
- Читайте також: Проблеми з Apple через коронавірус і звіти Facebook: огляд світових економічних новин
Як і Євросоюз, Японія дуже залежить від експорту і кон'юнктури світових ринків, а значить, економічні результати I кварталу 2020 року можуть виявитися ще гірше.
Активні покупки ОВДП сприяють масивному припливу іноземного капіталу, що позитивно позначається на курсі гривні.
Схожа ситуація спостерігається і в Україні: Держстат відзвітував про мінімальне зростання ВВП з 2016 року — 1,5% у IV кварталі 2019 року. Сталося це на тлі падіння промислового виробництва на 7,7% і зниження глобального попиту на сировину.
Здається, тепер інвестори сумніваються, що українська економіка зможе зрости на 3,5% за підсумками 2020 року, як прогнозує НБУ. Про це свідчать результати останнього аукціону Мінфіну: відомству вдалося залучити лише 1,529 млрд грн — найнижчу суму в поточному році. Раніше сума реалізованих ОВДП рідко виявлялася нижче 6 млрд грн.
Активні покупки ОВДП сприяють масивному припливу іноземного капіталу, що позитивно позначається на курсі гривні й дозволяє їй стійко переносити зовнішній негатив. Частка нерезидентів у держборгу перевищує 15%: якщо економічна ситуація в Україні та глобальній економіці продовжить погіршуватися, можуть початися масштабні розпродажі паперів і переведення грошей у менш ризиковані інструменти.
Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора