Початок місяця завжди насичений подіями та випусками новин по всьому світу.
Зокрема, цікаві публікації першого робочого дня червня – зміна індексу ділової активності у виробничому секторі США, єврозоні, Великобританії, Китаї, агрегований глобальний індекс ділової активності.
Причини для зміни показника в негативну сторону у всіх будуть однаковими — коронавірус та його наслідки. А от, якщо в якійсь країні буде відзначений оптимізм, — важливо зрозуміти і подивитися, що стало підтримкою такої динаміки.
Чекати, що ділова активність відновиться в Україні в перспективі на червень-серпень, не варто.
Наприклад, Китай найпершим звітує за ситуацію. За травень зниження склало 0,2 пункту-до 50,6. Як ми знаємо, наразі Китай активно просуває роботу по боротьбі з епідемією коронавіруса і профілактиці захворювання, що викликається інфекцією, відновлення економічних процесів набирає обертів.
Незважаючи на незначне зниження, індекс ділової активності виробничого сектора китайської економіки за підсумками п'ятого місяця знаходиться вище критичної позначки у 50,0.
Заглиблюючись у деталі, ми бачимо, що PMI великих компаній у травні підвищився на 0,5, до 51,6, а для середніх і малих PMI все ще знижувався (-1,4 і 0,2 в. п. відповідно, до 48,8 і 50,8).
Виходячи з того, як виглядає ситуація з провідними країнами світу, можна будувати плани з відновлення економік, включно із такими, як українська.
Чекати, що ділова активність відновиться в Україні в перспективі на червень-серпень, не варто. Але ближче до осені, якщо не буде повторних хвиль зараження по всьому світу, і успішно пройдуть вибори президента США (без чергових політичних скандалів), можна буде чекати поступового пожвавлення бізнес-середовища.
Також для фінансового світу цікава ситуація на ринку енергоресурсів. За останні два місяці світові нафтогазові компанії зайняли $171 млрд у вигляді банківських кредитів та облігацій через обвал попиту на енергоносії, спровокований пандемією коронавіруса.
Облігацій розмістили на суму в $104 млрд, що вдвічі перевищило показник аналогічного періоду минулого року.
Відновлення економічної активності по всьому світу в сукупності із зростанням цін на нафту і очікуванням помірно оптимістичного політичного фону влітку перед виборами президента США буде провокувати ризик побоювання за стабільність сектора.
Якість боргу нафтогазових компаній у травні знизилося: у США — на 10%, в Європі та Англії падіння склало близько 2%, що говорить про загальне і швидке зростання ризиків дефолту в цьому секторі.
Так що протягом першого тижня червня потрібно уважно стежити за повідомленнями по ринку енергоресурсів, так як можливі високі коливання цін на нафту. Для України, у свою чергу, це створює загрозу зростання цін на бензин.
Реакція рітейлу буде моментальною, так як після тривалого періоду карантину компанії не захочуть працювати собі у збиток і підвищуватимуть ціни слідом за світовою динамікою.
У цілому для України ситуація — не трагічна, і нам варто готуватися до нового зниження ставки НБУ.
Протягом першого тижня червня потрібно уважно стежити за повідомленнями по ринку енергоресурсів.
Так, нинішня економічна криза не дала приводу для падіння гривні, як у попередні рази.
Тому у центробанку є якийсь додатковий зі сторони курсу та імпортованої інфляції простір для більш глибокого зниження процентних ставок.
Ситуація оптимістична і з тієї сторони, що є підтримка зовнішніх інвесторів. Гривня виявилася найкращою валютою в світі по відношенню до долара у 2019 році завдяки інвестиціям у високоприбуткові українські державні облігації.
Вийти з них складніше, якщо говорити про вторинний ринок. Виходить, що іноземний інвестор не може продати облігації на вторинному ринку, а значить — доведеться чекати їхнього погашення. Така ситуація захищає гривню від певного низхідного тиску.
Інвестиції в золото, якщо говорити про спекулятивний інтерес, все ще актуальні. Але важливо розуміти, що покупка фізичного золота для українців невигідна через великий спред.
Цільові рівні для конвертації золота у валюту знаходяться на позначках $2 тис. за тройську унцію в світі.
Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора