На ринок нерухомості чекає реконцепція проєктів

СEO і керуючий партнер девелоперської компанії DC Evolution

Уже друге продовження карантину спочатку до 24 квітня, а тепер до 11 травня було очікуваним. Як це відіб'ється на ринку будівництва?


Несистемні забудовники, в яких немає власних фінансових ресурсів через відсутність надходжень коштів, почнуть зупинятися, але великі гравці будуватимуть навіть в умовах продовження карантину.

Глобально зупинити ринок будівництва може тільки введення надзвичайного стану – після цього робити рестарт буде складно. І якщо ця історія триватиме довго, то багато будівництв ризикують перетворитися на недобудови.

Увесь ланцюжок будівництва – від виробництва будівельних матеріалів, постачання на ділянку, купівлі-продажу, до монтажу та заливки бетону – вже сповільнився.

Але, незважаючи на це, всі намагаються продовжувати будівництво, особливо ті компанії, які працюють з підписаними контрактами і отриманими авансами – вони повинні виконувати свої договірні зобов'язання, і мало хто з них хоче зараз оголосити форс-мажор. Затримки, які наразі є, поки що в межах допустимих відхилень, які й так стабільно відбуваються на будівельних майданчиках.

Глобально зупинити ринок будівництва може тільки введення надзвичайного стану.

Відповідальні компанії в публічній площині комунікують зі своїми клієнтами, замовниками та ринком про те, що їх процес не зупиняється.

Вони показують, що вживають усіх необхідних заходів: міряють температуру, екіпірують співробітників захисними засобами, менеджмент працює віддалено, ніхто не збирається в групи — усе на відстані. Уся ця комунікація є дуже корисною і дозволяє показати, що економіка навіть в умовах карантину розвивається.

Уже очевидно, що проєкти, які знаходяться на початковій стадії будівництва, точно проходитимуть реконцепцію.

Зараз ми бачимо зростання попиту на об'єкти, які так чи інакше пов'язані зі здоров'ям і здоровим способом життя – вони знаходяться в чистій зоні, невеликої поверховості, будуються з екологічних матеріалів із застосуванням сучасних інженерних систем, в них є можливість самоізолюватися, але при цьому не знижувати рівень свого комфорту.

Зараз ми бачимо зростання попиту на об'єкти, які так чи інакше пов'язані зі здоров'ям і здоровим способом життя.

При цьому люди як рахували, так і рахуватимуть свої гроші. Можна, приміром, повернути сміттєпроводи, аби в майбутньому не виходити на вулицю, або прокладати тунелі до сусіднього магазину, але всі ці фішки повинні бути виправдані з економічного погляду.

За період карантину велика кількість людей залишилася без роботи або їм скорегували зарплати, тому, незважаючи на колосальний відкладений попит, покупці звертатимуть увагу на об'єкти, в яких дотримане те саме горезвісне співвідношення ціна/якість.

У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: kolonka@thepage.ua

Читати на The Page

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора