Facebook Pixel

Муніципальний банк — обов'язковий чинник розвитку Києва

Сергій Круглик
к.е.н., Радник з інвестицій та фінансів мерії Києва

Понад два десятиліття Києвом керують менеджери, яких обрали жителі міста, кияни.

За цей час багато процедур управління та капіталовкладень стали прозорими й ефективними. Що підтверджують і численні перевірки держорганів, і реалії повсякденності.

Тому прийшов час переходити до наступних, складніших інструментів розвитку міста та підвищення добробуту його жителів. Одним із таких напрямків є створення муніципального банку Києва.

Що роблять подібні структури в інших столицях і великих містах світу? Що муніципальний банк зможе зробити для Києва?

По-перше, подібна єдина структура дає громадянам відмінний інструмент контролю та фінансової дисципліни.

Адже коли майже 60 млрд грн київського бюджету витрачаються містом через один підконтрольний мерії банк і в ньому ж розміщені кошти сотень комунальних підприємств, ніхто не зможе сказати, що якісь дані отримувати й перевіряти довго або складно.

До того ж наглядова рада, яка, зокрема, складатиметься з представників IFC, EBRD, KFW   Term Tooltip Міжнародна фінансова корпорація, Європейський банк реконструкції і розвитку, Німецька державна кредитна установа close , не допустить фінансування «схем» або інших «прожектів».

Сьогодні ж рахунки як міського бюджету, так і комунальних підприємств розкидані в десятках комерційних банків. І з багатьох питань треба потурбувати кілька фінустанов, щоби зрозуміти картину того, що відбувається в якомусь проєкті, що реалізується містом.

Водночас у кожного комерційного банку свої правила та «звички» надавати (а іноді не надавати) інформацію, і не завжди вони є ідеальними.

Отже, муніципальний банк зніме великий бар'єр у сфері контролю громадянами, активістами, антикорупціонерами питань щодо фінансових операцій міської влади.

По-друге, з 58,8 млрд грн бюджету і коштів комунальних підприємств (250-300 млрд грн на рік) Київ щорічно платить комерційним банкам за обслуговування своїх рахунків сотні млн грн.

Власне, це і вся арифметика — на таку суму можна створити навіть не один банк і обслуговувати рахунки міста у своїй же фінустанові набагато дешевше!

Третя перевага муніципальних банків у великих містах, яка має стати доступною й киянам, — це надійність. Так, під ударами кризи падають курси валют і цінність активів. Тому накопичення громадян, киян зокрема, у банках, не раз знецінювалися.

Однак муніципальні банки є міцнішими та надійнішими за комерційні банки. Просто тому, що місто (у нашому випадку Київ) має такі самі стабільні доходи, як і держава.

Тому навіть якщо в розпал чергової кризи каса банку спорожніє, уже через місяць вона знову буде повною завдяки надходженням податків і регулярних платежів. А це означає, що виплати громадянам їхніх коштів не припиняться.

Отже, саме муніципальний банк зможе забезпечити депозитні, пенсійні та інші накопичення громадян на небувалому раніше в Україні рівні надійності (муніципальні, або кантональні, банки Швейцарії вважаються найнадійнішими банками у світі — The Page).

І четвертий напрям, який реалізують у світі муніципальні банки та що має відбуватися й у Києві, — це кредитна підтримка розвитку місцевого бізнесу. Так, з одного боку, у столиці багато банків. Вони збирають внески, видають кредити.

Однак чи багато їхніх капіталів іде на те, щоби розвивати бізнес і створювати робочі місця саме в нашому місті? Ні. І випадки, коли зібрані з киян гроші йдуть працювати й розвивати далекі країни теж не рідкість (банк «Аркада» — яскравий приклад).

Віддавши ж свої кошти до муніципального банку міста, кожен киянин буде впевнений, що з цієї миті ці гроші безпосередньо пішли покращувати світ, який його оточує.

І якщо міський бюджет десь прокладе дорогу, то будівництво будинків, підприємств і магазинів уздовж дороги забезпечить муніципальний банк.

Наприклад, надавши підприємцям нижчий відсоток за кредитами тільки за те, що вони вирішили будувати свій бізнес у Києві (плюс є спеціальний міський фонд підтримки бізнесу за кредитними ставками).

Є ще п'ятий, не менш важливий момент. Усі ми знаємо, що таке «спеціалізовані» банки.

Співробітники таких фінустанов, які добре знають ту чи іншу галузь економіки або сегмент бізнесу, можуть об'єктивно оцінити принесені до них бізнес-проєкти та підтримати важливі, але не зрозумілі іншим банкірам починання.

Наприклад, фахівець зі спеціалізованого транспортного банку за 10 хвилин зрозуміє, чи окупиться новий підйомний кран у річковому порту, на який просить гроші позичальник. Водночас звичайний банкір два місяці вивчатиме питання і так до кінця й не зрозуміє ситуацію.

Така сама історія і з містом. У муніципальному банку працюватимуть сотні фахівців, які вміють дивитися на місто Київ як на галузь бізнесу, знаючи в деталях усі нюанси.

І якщо до таких фахівців звернеться підприємець із хорошою ідеєю, вона максимально швидко буде підтримана. А невдала заявка про кредит отримає обгрунтовану відмову. Що є не менш важливо, адже людина зможе швидше усвідомити свої прорахунки та взятися за пошук інших проєктів.

Говорячи простіше, лише за 12-16 місяців із часу ухвалення рішення київською владою місто може отримати потужний інструмент забезпечення прозорості своїх фінансів.

А також перевірену часом технологію заощадження міських коштів, розвитку бізнесу, забезпечення надійності вкладів населення. Чому б не зробити цей крок уперед?

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора