Facebook Pixel

Конфлікт США з Китаєм і дешевий бензин: огляд світових економічних новин

Сергій Родлер
Аналітик TeleTrade

Учасники ринку продовжують стежити за поширенням коронавірусу, а також оцінювати його можливий вплив на глобальну економіку.


Цього тижня вся увага була прикута до макроекономічної статистики зі США. За підсумками березня торговий дефіцит країни різко збільшився до $44,4 млрд, тимчасом ще в лютому він перебував на мінімальному рівні за останні три з половиною роки — $39,8 млрд.

QuoteПоки найбільша економіка знаходиться в нокдауні, говорити про якесь глобальне відновлення передчасно.

Сталося це через значне скорочення експорту товарів і послуг з країни — на 9,6%, до $187,7 млрд.

Дані зі США свідчать про серйозні проблеми: ланцюжки поставок виявилися зруйнованими через карантин, безробіття зростає, а попит знаходиться на мінімальному рівні. У підсумку в квітні американська економіка постраждала набагато сильніше, ніж за весь перший квартал 2020 року, в якому ВВП країни знизився на 4,8%.

Згідно зі звітом Інституту управління постачанням (ISM), ділова активність, кількість нових замовлень і зайнятість скоротилися в квітні до рекордно низьких значень за останні 23 роки. Індекс ділової активності PMI обвалився до 27 пунктів — показники нижче за 50 пунктів свідчать про уповільнення активності.

Усе це відбувається попри безпрецедентні заходи підтримки, схвалені Конгресом. Беручи до уваги поточну ситуацію в країні, падіння ВВП у другому кварталі може виявитися ще більш відчутним.

Побоювання викликає і зростання напруженості між США і КНР: Вашингтон влаштував справжню антикитайську кампанію, звинувачуючи Пекін у поточній глобальній кризі.

Американці збирають інформацію про штучну природу коронавірусу, а китайське розвідувальне управління публікує звіт, в якому допускається початок військових дій між двома країнами. Подібна ситуація лише посилює настрої на світових майданчиках.

Поки найбільша економіка знаходиться в нокдауні, говорити про якесь глобальне відновлення передчасно. Інвестори вкрай обережно ставитимуться до активів з країн, що розвиваються, тому гривня перебуватиме під тиском.

Найближчим часом курс, найімовірніше, продовжить рух поблизу позначки 27 грн за долар. Крім того, Мінфін продовжить йти на поступки інвесторам і розміщувати нові випуски ОВДП під більш високий відсоток: якщо в лютому відомство залучало позики за ставкою нижче за 10%, то зараз вона перевищує 11% річних.

QuoteПобоювання викликає і зростання напруженості між США та КНР.

З початку тижня нафтові котирування виросли більш ніж на 20% завдяки пом'якшенню карантинних заходів окремими країнами. Проте останні дані про запаси сировини в США свідчать про нижчий сезонний попит на паливо, ніж розраховували учасники ринку, через що вже найближчим часом може відбутися корекція.

З березня оптові ціни на бензин в Україні знизилися майже на третину, водночас роздрібні — лише на 19%. Це пов'язано з падінням попиту більш ніж на 30% через карантин — АЗС продовжують реалізовувати дорожчі партії палива, виробленого кілька місяців тому.

Однак найближчим часом тренд на зниження роздрібних цін приблизно на 3% щотижня має зберегтися. У період травневих свят продажі бензину збільшилися, завдяки чому компанії змогли опустити ціни ще сильніше, не побоюючись за маржинальність.

Якщо уряд схвалить план поступового зняття обмежувальних заходів, ціни можуть знизитися ще на 7-10%.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора