Facebook Pixel

Чому ізраїльська медицина — одна з найкращих у світі та чи може українська стати такою ж?

Стас Островський
Директор з розвитку бізнесу компанії Madanes

Коронавірус змінив життя мільярдів людей у всьому світі. Крістіан Дростен, провідний вірусолог берлінської клініки «Шаріте», стверджує, що дві третини світового населення буде інфіковано, попри всі запобіжні заходи.

І поки вчені шукають методи ефективної боротьби з вірусом, медики рятують життя людей усіма доступними способами. Уряди ж вживають заходів щодо стримування пандемії. У когось боротися з епідемією виходить краще за інших. Наприклад, в Ізраїлю.


Для початку трохи цифр. Станом на 12 травня в Ізраїлі налічується 16 526 випадків зараження. Це досить велика цифра (в Україні зареєстровано майже стільки ж – 16 023 випадки), особливо у порівнянні із загальною кількістю населення.

Telegram Logo

Але цьому є пояснення: країна — одна зі світових лідерів за кількістю тестів на коронавірус на мільйон населення. У день в Ізраїлі проводиться понад 10 тис. тестів. Для порівняння: рекорд в Україні – трохи більше за 7 тис. тестів на добу. При цьому в Україні проживає близько 42 млн осіб, а в Ізраїлі — 9 млн.

У боротьбі з поширенням коронавірусу Ізраїль проводить досить жорстку політику. Ще 27 січня Міністерство охорони здоров'я видало постанову щодо розширення своїх повноважень у рамках боротьби з коронавірусом. Уже тоді рекомендувалося не їздити до Китаю, а трохи пізніше ввели самоізоляцію на два тижні для всіх, хто повернувся в країну з небезпечних регіонів.

QuoteЛюди не бояться звернутися за медичною допомогою і роблять це за найменшої підозри на коронавірус.

З кінця березня уряд посилив правила карантину. Було заборонено виходити з дому на відстань понад 100 метрів. Навіть поблизу будинку не можна гуляти більш як 10 хвилин — поліція заходить у двори і відправляє всіх по домівках. З 20:00 введено комендантську годину.

Для всіх підприємств, що працюють, стало обов'язковим дотримання санітарних і протиепідемічних заходів: використання засобів індивідуального захисту, відстань два метри між людьми. За порушення правил передбачено покарання — штраф у розмірі 5 тис. шекелів (близько $1370) або тюремне ув'язнення терміном до шести місяців.

Ізраїль досить швидко перейняв кращі напрацювання інших країн у боротьбі з поширенням епідемії. Держава використовує засоби внутрішньої безпеки для електронного моніторингу: після виявлення хворого система відстежує, з ким він спілкувався, і надсилає повідомлення із закликом дотримуватися заходів самоізоляції.

Крім того, в Ізраїлі створили мобільні кабіни для тестування на COVID-19, які дозволяють лікарям брати мазки без ризику зараження вірусом.

Такі заходи дозволили вже зараз послабити карантинні заходи без особливого ризику повторного спалаху епідемії. У другій декаді квітня почали відновлювати роботу підприємства, заклади торгівлі та сфери послуг. Спочатку в обмеженому режимі, але поступово – у більш вільному.

З 7 травня вже відкрито всі торгові центри, а школярі 1-3 класів навчаються в школі з 3 травня. Ясла та дитячі садочки відкрилися з 10 травня, а всі школярі повернуться до навчання не пізніше 1 червня.

Медицина Ізраїлю дозволяє інтегровано й централізовано підійти до розв'язання проблеми. На відміну від України, тут запроваджене обов'язкове медичне страхування, яке відмінно працює з 1994 року через систему лікарняних кас.

Люди не бояться звернутися за медичною допомогою і роблять це за найменшої підозри на коронавірус, оскільки знають, що будуть забезпечені найкращим сервісом безкоштовно. Держава не просто фінансує охорону здоров'я, вона вкладається в медичні дослідження.

На частку біотехнологій, біомедицини та клінічних досліджень припадає майже половина всіх наукових публікацій у країні, і це при тому, що Ізраїль входить до трійки за їхньою кількістю на душу населення.

Тому не дивно, що саме ця країна зараз перебуває на вістрі боротьби з коронавірусом. 5 травня Інститут біологічних досліджень, розташований у Нес-Ціоні, повідомив, що було отримано перший робочий зразок препарату від інфекції.

Український уряд ще до пандемії цікавився системою охорони здоров'я Ізраїлю. Наприкінці грудня 2019 року наша компанія (Madanes) стала організатором візиту делегації Міністерства охорони здоров'я України до Ізраїлю.

QuoteНа частку біотехнологій, біомедицини та клінічних досліджень припадає майже половина всіх наукових публікацій у країні.

Колеги з України тісно спілкувалися з експертами з охорони здоров'я, фахівцями, які стояли біля джерел ізраїльської системи, і тими, хто сьогодні приймає ключові рішення. Особлива увага приділялася питанню боротьби з онкологічними захворюваннями.

Одним з важливих аспектів, що обговорювалися під час візиту, були принципи побудови ефективної екосистеми, що дозволяє зробити якісну медичну допомогу доступною. Саме цей принцип покладено в основу ізраїльської системи охорони здоров'я.

Даний візит став одним з етапів реалізації проєкту Національної стратегії контролю онкологічних захворювань до 2030 року. Її основним завданням є зниження рівня захворюваності на рак в Україні шляхом профілактики, раннього виявлення та якісного лікування онкохворих.

Основні напрямки – профілактика, рання діагностика, забезпечення рівноправного доступу до діагностики та лікування, лікування дитячої онкології, реабілітація та догляд за хворими.

Крім того, в пріоритеті розвиток інформаційних систем реєстрації та спостереження за пацієнтами, а головне – підвищення рівня професійної освіти лікарів і проведення різних досліджень, які сприятимуть лікуванню онкологічних захворювань.


Будемо сподіватися, що ця стратегія — лише перший крок на шляху України до становлення якісної системи охорони здоров'я. Можливо, незабаром ми побачимо й інші нововведення, почерпнуті в ізраїльських колег, зокрема і в плані боротьби з коронавірусом.

The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора

Коментарі

Всі новини