Половина компаній піде на віддалену роботу. Де працюватиме бізнес після карантину

Офіси open space стануть менш популярними. Фото: unsplash

Офіси open space стануть менш популярними. Фото: unsplash

Пандемія коронавірусу практично розділила український бізнес на два табори. Перші згодні змінити формат роботи на віддалений. Інші ж не готові попрощатися з офісом. До того ж попри гнучкість роботи з дому кожна п'ята компанія зіткнулася з падінням продуктивності. А на додаток до цього в майбутньому це загрожує ринку офісної нерухомості України.

Згідно з опитуванням консалтингової компанії CBRE Ukraine, 19% компаній відчули значний спад продуктивності під час карантину. Деякі з них навіть відзначили «гостре погіршення продуктивності праці» через складнощі комунікації на відстані (особливо в командних проєктах).

Утім, більшість компаній не відчули серйозних змін — таких майже 40%. Ще стільки ж помітили невеликий спад продуктивності, але загалом задоволені виконанням поставлених завдань.

Telegram Logo

Що буде з офісами після карантину

Трохи більше половини компаній (51%) готові частково або повністю змінити формат роботи на віддалений. Однак майже стільки ж (48%) повернуться до офісного варіанту. З тих, хто все ж готовий працювати з дому, найбільше юристів (50%), бухгалтерів і фінансистів (42%), аналітиків (40%), маркетологів (42%) і HR (31%).

Але віддалена робота не для всіх, і багато хто захоче повернутися до офісу. А оскільки криза, пов'язана з коронавірусом, триває, доведеться змінити умови перебування там. А це посилений режим прибирання та дезінфекції приміщень, модифікація вентиляційних систем, запровадження нових протоколів безпеки (скринінг температури), безконтактні технології та багато іншого.

Google News Logo Підписуйтесь на нас в Google News!

Пандемія змінить і тенденції оренди офісів. Власники будуть змушені підлаштовуватися під клієнта — це стане завданням усього ринку. Переважна більшість компаній (44%) хочуть змінити умови оренди і знизити вартість. Скорочувати площі офісу мають намір 15%. І лише 13% готові орендувати приміщення на колишніх умовах.

Попередня фінансова криза зробила популярним формат open space. Але пандемія змінить і це. На зміну «ущільненню» співробітників прийде тренд «більше приватного простору» — open space зміниться в плані дистанціювання. Після карантину компаніям просто доведеться розсаджувати співробітників подалі один від одного. Посилиться і тренд на хот-дескінг – тобто на не закріплені за працівниками робочі місця.

Характер традиційної оренди офісів, швидше за все, зміниться. Знизити поточну вартість хочуть 38% компаній. Загалом обвалу не очікується, але прогнозується пом'якшення прайм орендних ставок, де рівень $30+ за кв. м на місяць на певний час знизиться.

З урахуванням переходу на віддалену роботу більшість компаній (35%) зменшать площу офісу на 10-20%. Ще 25% не збираються цього робити. І лише 6% хотіли б зменшити площу більш ніж на 50% (ймовірно, це компанії, які вже скоротили або планують скорочення співробітників).

Альтернативою традиційній оренді офісів стане сегмент «гнучких офісів» — це коворкінги та офіси з повним обслуговуванням. Модель колективного робочого простору приваблює користувачів нетрадиційною формою оренди, яка є ефективнішою, адже пропонує гнучкий підхід до строків оренди та розміру орендованих площ, що дозволяє швидко змінювати формат роботи. 81% компаній не планують релокації в коворкінг після карантину через високу вартість послуг. Але 17% бізнесів розглядають коворкінги. Тому, ймовірно, ринок гнучких офісів відчує відновлення попиту швидше за інших гравців ринку.


CBRE Ukraine провела дослідження наприкінці березня 2020 року. У ньому взяли участь 50 українських і міжнародних компаній з 14 сфер бізнесу. Більшість респондентів є орендарями офісів площею до 500 кв. м (42%), ще 40% — знімають офіси площею понад 3 тис. кв. м.

Warning icon Помилка в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть: Ctrl + Enter

Коментарі

Всі новини