Facebook Pixel

Інвестиції в нерухомість: скільки можна заробити на перепродажу квартири в новобудові

Вікторія Берещак
оглядачка ринку нерухомості
Фото: Free-Photos / Pixabay

Фото: Free-Photos / Pixabay

Сьогодні в ліквідних концептуальних форматах новобудов у категорії «комфорт+» із людиноцентричним підходом до просторового планування та створенням екосистеми для життя, яка дає змогу жити, працювати, розвиватися, піклуватися про своє здоров'я й добробут, ростити дітей в одному місці, за цикл будівництва 1,5 — 2 роки можна розраховувати на зростання вартості квадратного метра в середньому на 25 — 30%. Якісні проєкти в бізнес-сегменті приносять приватному інвестору від 35% за цикл і більше.

Щоб зрозуміти вигоду, достатньо оцінити відсоткові ставки за депозитами та їхню спадну тенденцію. Для порівняння: у червні 2020 року середні ставки в державних банках за річними депозитами в гривні були на рівні 10 — 11%, у доларах — приблизно 2%. У червні 2021 року вони опустилися до 7,5 — 8% у гривні й менш ніж 1% в американській валюті.

Фондовий ринок як альтернатива інвестиціям у нерухомість підходить далеко не всім, оскільки вимагає розуміння специфіки й достатнього рівня експертизи, до того ж ралі, які ми спостерігаємо через наслідки коронавірусу на фінансових ринках, насторожують. А цінні метали відлякують довгим строком очікування окупності інвестицій.

Telegram Logo

Кількість інвестиційних угод у загальній структурі попиту на первинному ринку нерухомості з початку року збільшилася на 20%. Понад 60% квартир припадає на популярні нині формати поліфункціонального району та кварталу, багатофункціонального ЖК, екокомплексу з рекреаційним складником у сегменті «комфорт+». Приблизно 25% займають ліквідні формати бізнес-сегменту (ЖК із підвищеним рівнем сервісу, мікс-формати, БФК у бізнес-класі).

Причина збільшення інвестиційного попиту полягає насамперед у бажанні зберегти гроші від прискореної інфляції (у березні 2021 року вже 8,5% проти 5% у 2020-му і 4,1% у 2019-му), волатильності національної валюти, а також прагненні не тільки зберегти капітал, але й заробити на різниці ціни з огляду на зростання собівартості будівництва та цінову динаміку в ліквідних проєктах.

Для розуміння того, наскільки формат, концепція новобудови визначають можливий заробіток, достатньо оцінити динаміку цін у деяких київських проєктах. Наприклад, у ЖК City Hub (БФК бізнес-класу) ціна з $1036 за кв. м на старті в січні 2020-го до липня 2021 року зросла в середньому до $1290 за кв. м, або на 25%; у ЖК «Причал 8» (рекреаційний ЖК у сегменті «комфорт+») — з $663 за кв. м у січні 2020-го до $874 за кв. м на цей час, або на 32%; у ЖК Poetica (багатофункціональний комплекс бізнес-класу поруч із зеленими зонами) — з $996 за кв. м у січні 2020-го до $1107 за кв. м у липні 2021 року, або на 11%; у ЖК O2 Residence (багатофункціональний екокомплекс) — із $670 за кв. м у січні 2020-го до $888 за кв. м зараз, або на 33%.

Оцінюючи ліквідність проєкту, важливо звернути увагу на якісні характеристики: локація, концепція, формат, внутрішня та зовнішня інфраструктура, благоустрій території, просторове планування, квартирографія й додаткові переваги (рекреаційна інфраструктура та інфраструктура дозвілля в складі, підвищений рівень сервісу тощо).

Оцінити варто й девелопера та портфель його проєктів: скільки років на ринку, чи були довгобуди або недобудови й чому, скільки побудовано житла та якою є ліквідність цих проєктів. Варто звернути увагу також на будівельну динаміку. Вона має бути на рівні не менш як 1-2 поверхи моноліту на місяць у теплий період, а краще 2 і більше.

Обов'язково потрібно провести повний аудит комплексу — документи на землю, цільове призначення, дозвіл на будівництво, проєктна документація, ліцензія генпідрядника мають бути у відкритому доступі.

The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]
Warning icon Помилка в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть: Ctrl + Enter Cmd + Enter Ctrl + Enter

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора

Коментарі

Всі новини