Здача квартири в оренду в Києві вже давно стала головним джерелом пасивного доходу. Навчений прикладом пенсіонерів, у країні виріс цілий клас сучасних рантьє, які самостійно забезпечують собі майбутнє. Водночас популярність оренди зумовлена тим, що вона за найменших ризиків і вкладених зусиль дає доволі високу прибутковість.
Наприклад, банківський депозит у гривні не дасть доходу навіть на рівні девальвації, а ставки по депозитах в іноземній валюті зазвичай складають менше 1%. Та й ризики лякають: за можливого «банкопаду» незалежно від розміру вкладу держава поверне тільки 200 000 грн. Інвестиції в цінні папери теж доволі ризикові та вимагають хоча б мінімального знання ринку. Як, водночас, і інвестиції з метою перепродажу в нерухомість, що будується: якщо для здачі в оренду достатньо один раз дочекатися кінця будівництва, то в даному випадку ризики, пов'язані з інвестуванням, доведеться брати на себе регулярно. Звичайно, дохід у такому разі буде більший, але і рівень залученості в процес потрібен більш високий.
Водночас для гідного заробітку на оренді все одно варто вкладатися саме в споруджувані ЖК. Одна з ключових причин — це ціна квадратного метра. За його середню вартість у будинках комфорт-класу (зараз це близько 25 500 грн) на вторинному ринку можна розраховувати тільки на житло для найменш вибагливих. А за комфортні умови доведеться викласти вже майже вдвічі більше. Друга причина — довговічність об'єкта вкладення. Новобудова з її терміном експлуатації від ста років банально довше приноситиме стабільний дохід, ніж будь-який старий будинок.

Як правильно вибрати будинок
За даними експертів, квартиронаймачі охочіше вибирають саме новобудови, і готові платити за них більше, ніж за вторинку. Але і вимоги до них висуваються більш високі: не тільки якість будівництва і привабливий зовнішній вигляд, а й безпека території, розвинена інфраструктура всередині житлового комплексу.

Як вибрати будинок для покупки квартири під оренду
До таких належить і ЖК Star City, який компанії BudCapital і Київміськбуд зводять у масиві Соцмісто в Дніпровському районі Києва. Оточений переважно малоповерховою забудовою і зеленню лівого берега столиці, цей багатофункціональний проєкт передбачає будівництво цілого нового кварталу на території 7,7 га.
Крім восьми будинків, тут з'являться великий освітлений парк із прогулянковими алеями і зонами відпочинку, торгово-офісний центр, підземний паркінг на 1,3 тисячі місць, футбольний стадіон, триповерховий дитсадок і чотириповерхова школа-гімназія, ігрові та спортивні майданчики, а також кафе, магазини і різні сервіси на перших поверхах. Внутрішня територія ЖК буде вільна від машин і закрита від сторонніх. Простежать за порядком служба охорони та система відеоспостереження.
Яку вибрати квартиру
Найбільшою популярністю в орендарів користуються однокімнатні квартири близько 40 м2, розташовані на середніх поверхах, із сучасним ремонтом і гарним краєвидом з вікна. Причому далеко не всіх влаштує варіант студії: мешкати в ній людям із різними біоритмами буде непросто.

Найпопулярніші планування квартир
У Star City ми зупинилися на однокімнатній квартирі площею 43,42 м2, розташованій на 18 поверсі в першій секції першого будинку. У ній окрема спальня площею понад 15 м2 із лоджією 4 м2, простора кухня майже на 11 «квадратів» і суміщений санвузол.
Це кутова квартира, і якщо в старих будинках таке швидше прийнято вважати недоліком, то в сучасній енергоефективній новобудові все інакше. Вихід вікон на північно-східну частину будинку забезпечує інсоляцію одразу з двох сторін, завдяки чому всередині буде багато сонячного світла. Лоджія дозволить також уникнути спеки в спальні в першій половині дня. Виходять вікна квартири у великій упорядкований двір ЖК, так що панорама точно порадує око. Здається в експлуатацію будинок наприкінці 2022-го, тобто почекати доведеться близько 1,5 року. У будівлі вже майже наполовину закінчили монолітний каркас, йде кладка стін.

Вихід вікон забезпечує інсоляцію відразу з двох сторін, завдяки чому вдома буде багато сонячного світла
Скільки доведеться вкласти і як швидко квартира окупиться
У червні 2021 року обрана нами квартира продавалася за 1 037 528 грн. Квадратний метр з урахуванням знижки за повної оплати коштує 23 895 грн. Втім, це не все, що доведеться вкласти, перш ніж житло буде повністю готове до здачі в оренду. Квартира здається без обробки, тому ще близько $200 за метр доведеться витратити на ремонт. Сантехніка та кухня, меблі, побутова техніка й аксесуари за такого метражу обійдуться ще приблизно в $5000. Разом за поточним курсом до вартості самої квартири потрібно буде додати близько 375 000 грн. Таким чином, загальні вкладення в квартиру складуть приблизно 1 410 000 грн.
Залишається тільки підрахувати, скільки часу піде на те, щоб повністю відбити витрачені гроші. Як орієнтир можна взяти сусідній зі Star City житловий комплекс комфорт-класу. У ньому однушки близько 40 м2 здають за 12-15 тисяч грн на місяць. І якщо здавати нову квартиру в Star City хоча б за 13 000, всі вкладення в неї окупляться приблизно за 108 місяців або 9 років. Після чого річна прибутковість становитиме близько 11%.
Але відзначимо, що наведені дані не включають подальші витрати на оновлення ремонту та можливу заміну меблів або техніки, так само як і дохід від збільшення вартості оренди з роками. Крім того, період окупності завжди можна перерахувати під себе: вкласти іншу суму, поставити іншу ціну оренди — в кожному конкретному випадку термін, за який вдасться повністю повернути гроші, залежить тільки від ваших рішень.