Facebook Pixel

Чи може ФОП, зареєстрований на території бойових дій, не сплачувати ЄП та військовий збір?

Інна Шарова
Юристка ТОВ «Таксер»

Чи звільняються ФОП 1 і 2 групи від податків?

Згідно п. 11 підрозд. 8 розд. XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України установлено, що з 01 серпня 2023 року ФОП – платники єдиного податку першої та другої групи, податкова адреса яких знаходиться на територіях бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України станом на дату початку бойових дій або тимчасової окупації, мають право не сплачувати єдиний податок за період з першого числа місяця, в якому почалися бойові дії на відповідній території.

Перелік затверджений наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 (далі за текстом – Перелік №309) допомагає зрозуміти чи податкова адреса підприємця відноситься до територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією.

Думка податківців:

Відповідно до ІПК від 24.09.2024 р. N 4569/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК, в якій ДПС надала роз’яснення, що якщо особа зареєструвалася як ФОП – платник єдиного податку другої групи вже після визначеної в Переліку №309 дати виникнення можливості бойових дій, то сплата єдиного податку здійснюється таким ФОП у порядку та у терміни, визначені главою 1 розділу XIV Податкового кодексу України без урахування положень п. 11 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.

Розглянемо приклад:

Підприємець, який є платником єдиного податку (друга група), 01.01.2025 року змінив місце податкової адреси (нова адреса місто Суми, Сумська область).

Відповідно до Переліку № 309 місто Суми (Сумської області) відноситься до території можливих бойових дій з 06.03.2024 року, оскільки підприємець змінив податкову адресу не до 06.03.2024, а вже після цієї дати, тобто 01.01.2025 року, такий підприємець має сплачувати єдиний податок.

Короткий висновок:

Якщо ФОП-платник єдиного податку першої та другої групи зареєстрований на території бойових дій або ТОТ станом на дату початку бойових дій або тимчасової окупації, він має право не сплачувати єдиний податок.

Військовий збір для ФОП: хто має право не платити?

Відповідно до пп. 1.12 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України вказано, що ФОП-платники єдиного податку першої та другої груп, податкова адреса яких знаходиться на територіях бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України станом на дату початку бойових дій або тимчасової окупації, мають право не сплачувати військовий збір за період з першого числа місяця, в якому почалися бойові дії на відповідній території, виникла можливість бойових дій або почалася тимчасова окупація такої території, до останнього числа місяця, в якому було завершено такі активні бойові дії, припинено можливість бойових дій або завершено тимчасову окупацію.

Якщо платники збору ФОП-платники єдиного податку першої та другої груп не сплачують єдиний податок та військовий збір, такий ФОП не заповнює декларацію платника єдиного податку ФОП за період, в якому єдиний податок та військовий збір не сплачувався.

Підприємцям, які скористалися правом не сплачувати військовий збір, ДПС не проводить нарахування авансових внесків з військового збору. Податкові зобов’язання із сплати військового збору нараховуються таким платникам збору за періоди, за які був сплачений військовий збір, що відображені в декларації платника єдиного податку.

Штрафні санкції та пеня за несплату (неперерахування) або сплату (перерахування) не в повному обсязі авансових внесків з військового збору у порядку та строки, визначені податковим кодексом, до таких ФОП не застосовуються (абзац 5 пп.1.2.п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX).

Звертаю вашу увагу щодо новостворених підприємців!

Думка податківців (ЗІР,Категорія 107.05):

Право не сплачувати військовий збір, надане платникам єдиного податку першої та другої груп пп. 1.12 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, не розповсюджується на новостворених ФОП – платників єдиного податку першої та другої груп, які зареєструвалися на території бойових дій або на тимчасово окупованих територіях України вже після дати початку бойових дій або тимчасової окупації, визначених Переліком №309.

Короткий висновок:

  1. Якщо ФОП-платник єдиного податку першої та другої групи зареєстрований на території бойових дій або ТОТ станом на дату початку бойових дій або тимчасової окупації, має право не сплачувати, не подавати податкову звітність по військовому збору.
  2. Новостворений ФОП-платник ЄП першої та другої групи, який здійснив державну реєстрацію (ФОП) після дати початку бойових дій або тимчасової окупації, визначених Переліком №309, повинен сплачувати військовий збір.
Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]