Як на мене, ця народна приказка є відмінною характеристикою того, що сталося на ринку акцій цього тижня. Три дні стрімкого зростання поспіль!
Таке враження, що кризу вже подолано — усі одужали, люди повернулися на роботу, літаки почали літати, готелі наповнюватися і життя повернулося у звичне русло.
Безпрецедентна допомога держави. Теоретично перший і другий дні зростання можна дуже просто пояснити реакцією на нечувані фінансові вливання. Демократи й республіканці змогли домовитися і схвалити пакет допомоги для боротьби з коронавірусом обсягом у два трильйони доларів.
Загальний розмір «коронавірусного» рятівного пакету в США може скласти близько $6 трлн.
Фінансова ін'єкція такого розміру, звичайно ж, підбадьорила ринки, а якщо врахувати, що ФРС уже до цього «влила» в економіку близько двох трильйонів, то ефекту вдалося досягти. Але й це не все. Виступаючи в четвер, глава ФРС Пауелл оголосив, що «боєприпасів ще предостатньо», тож у разі чого чекаємо на нові вливання.
За різними оцінками, загальний розмір «коронавірусного» рятівного пакету в США може скласти близько $6 трлн. Інші розвинуті країни та території, включаючи єврозону, Японію та Австралію, теж не відстають, щедро поливаючи враз «засохлу» економіку грошима. Тож чи варто дивуватися, що S&P 500 за два дні — вівторок і середу — виріс майже на 11%.
Чому ринок акцій зріс у четвер? А ось третій день зростання, четвер, у багатьох викликав подив. Вранці, до початку торгів, як завжди, у четвер, було оголошено дані про безробіття за минулий тиждень. Кількість безробітних була шокуючою – 3,8 мільйона у порівнянні з 280 тис. тижнем раніше. Здавалося б, катастрофа і торги мали б відкритися падінням індексів. Але не тут-то було...
Трохи повагавшись на початку торгів, усі основні американські індекси впевнено провели сесію в «зеленій» зоні, а наприкінці взагалі видали такий спурт, від якого у багатьох інвесторів з короткими позиціями аж дух перехопило.
При цьому золото, традиційно «захисний» актив, теж зростало цілком упевнено. На перший погляд, повна ірраціональність ринків, про яку великий економіст Кейнс писав, що вона може тривати довше, ніж ви зможете залишатися платоспроможними...
Але пояснення виявилося цілком раціональним: закриття коротких позицій та ребалансування фондів. Багато фондів змушені підтримувати визначену структуру і купувати акції незалежно від того, які фундаментальні перспективи відкриваються перед американською економікою.
Після розпродажу на ринку акцій і зльоту ціни на державні облігації багато пенсійних та збалансованих взаємних фондів, що складаються на 60% з акцій і на 40% з облігацій, змушені купувати акції, щоб збалансувати співвідношення акцій і облігацій.
З цих же міркувань через дуже малу частку «довгих» (ставка на підвищення) позицій в акціях хедж-фонди, портфель яких складається з «довгих» і «коротких» (ставка на зниження) позицій, також були змушені закривати короткі позиції за акціями. За оцінкою JP Morgan, обсяг коротких позицій на ринку акцій у ці дні виріс до $450 млрд.
Тобто те, що відбулося в четвер – зростання ринку акцій на тлі жахливої макроекономічної статистики – цілком може бути наслідком розпочатого ребалансування.
У середньому воно займає від місяця до двох, а в разі якщо фонд управляє активами на сотні мільярдів доларів, як деякі великі державні фонди, процес може тривати й довше.
За різними оцінками, завдяки процесу ребалансування додатковий попит на акції в найближчі місяць-два може скласти близько $800-900 млрд.
Фундаментальні причини падіння нікуди не зникли. За всієї важливості технічних закономірностей торгівлі цінними паперами основна проблема — вірус — нікуди не поділася. Крива росту інфікованих як летіла вгору, так і летить.
Змінюються лише лідери. У п'ятницю вранці Китай, який довго займав перше місце за кількістю хворих, поступився ним США, а за кількістю смертей перші два місця впевнено, з великим відривом від Китаю, посідають Італія та Іспанія.
Економічні наслідки, найімовірніше, будуть катастрофічними, про що говорять як ті ж заявки щодо безробіття, так і PMI, що опубліковані цього тижня. У США виробничий PMI опустився до 49,2, а PMI у сфері послуг навіть ще нижче — до 39,1.
Нагадаю: показник PMI, що опустився нижче 50, сигналізує про настання економічного спаду. В єврозоні ці показники склали 44,8 і 28,4 відповідно. Що в США, що в Європі це найнижчі показники з 2009 року. Тож фундаментальних причин для хвилювання в інвесторів предостатньо.
Чого чекати далі? Історичні дані про попередні кризи свідчать про те, що класичний «ведмежий» ринок складається з трьох фаз: початок падіння, відскік та фінальний розпродаж. Історично ці фази в середньому тривали відповідно близько 60, 20 і 65 тижнів.
Наступна фаза, друга хвиля падіння, може розпочатися дуже скоро, та й закінчитися теж дуже швидко.
Звичайно, потрібно взяти до уваги, що на середню довжину фаз дуже сильно впливає Велика депресія — найдовший період падіння в історії ринків, який тривав 3 роки і 7 місяців. Найімовірніше, цього разу кожна з фаз буде набагато коротше. До цієї думки підштовхує спостереження за швидкістю падіння ринків протягом останнього місяця.
І якщо те, що відбувається з ринком зараз, це відскік, то наступна фаза, друга хвиля падіння, може розпочатися дуже скоро, та й закінчитися теж дуже швидко. Звичайно, багато чого залежатиме від успіхів у боротьбі з вірусом. Але щойно крива кількості інфікованих почне згинатися у бік уповільнення, на нас може чекати стрімке зростання.
Знову ж таки, за оцінкою JP Morgan, до кінця 2020-го в ринок акцій може бути інвестовано $3,3 трлн, включаючи ті $800-900 млрд, що будуть інвестовані в ході ребалансування. Йому вторить і Goldman Sachs, за прогнозом якого S&P 500 до кінця року повернеться на рівень 3,0. Тож якщо вірити Волл-стріт, чекаємо на зростання до кінця року. Залишаємося оптимістами!
Хороших усім вихідних і вдалих інвестицій!
Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора