Facebook Pixel

Дорогий газ. Що далі?

Сергій Фурса
фінансист, Dragon Capital
Фото: Free-Photos / Pixabay

Фото: Free-Photos / Pixabay

Вартість газу б‘є рекорди на біржах. Зупиняються заводи з виробництва добрив. У цивілізованій Європі — вимкнення світла. В Україні взимку знову почнуть імпортувати російську електрику. Який висновок?

Перше, що спадає на думку, — треба більше видобувати газу. І все. Покривати все споживання. Універсальна відповідь, яку нам пропагують політики.

Чи ця відповідь правильна? Ні.

Telegram Logo

Чому? Поки що проста аналогія. У місті повно заторів. Що треба робити? Якщо провести соцопитування, то більшість скаже, що треба будувати більше доріг.

І начебто логічно: більше доріг дасть змогу краще їздити наявним машинам.

Проте чи ця відповідь правильна? Ні.

Як стверджують об’єктивні дослідження, ця суб’єктивна думка помилкова. Збільшення кількості доріг не приводить до зменшення заторів у місті.

Парадокс, відразу скажете ви? Ні. Просто тому, що зі збільшенням кількості доріг більше людей вирішать купити нові авто. І місто знов стане у ще більших заторах.

Яка відповідь правильна? Розвиток громадського транспорту. І все. У цей розвиток входить і більша кількість самого громадського транспорту, і інфраструктура паркувань, і фінансові стимули не їхати в центр міста на авто.

Усі цивілізовані мегаполіси світу ідуть саме цим шляхом.

Те саме — з газом. Головна відповідь не у збільшенні видобутку, а в енергоефективності. Саме такий висновок має зробити і влада, і населення з поточної газової кризи. Зменшення споживання енергії — це ключ.

А чи треба збільшувати видобуток? Так, треба. Щоб Нафтогаз більше заробляв і більше віддавав коштів у бюджет. Щоб були гроші і на дороги, і на школи, і на подальші заходи з енергоефективності.

Але Нафтогаз має продавати газ винятково за ринковим тарифом, щоб більше грошей ішло в бюджет, адже це буде стимулювати прибутковість державної компанії. І щоб стимулювати людей займатися енергоефективністю. І щоб він міг конкурувати з приватними компаніями, які нині отримають прибутки, продаючи видобутий в Україні газ за ринковими цінами.

Просте збільшення видобутку просто стимулюватиме подальше зростання споживання. Бездумне. І знову свого газу не вистачатиме.

Ощадливість — то не гріх. Спитайте в британців, у яких удома взимку набагато холодніше, ніж в українців. У багатих британців вдома холодніше, ніж у бідних українців.

Багаті, бо розумні. Бо ощадливі. Бо ефективні.

Текст опубліковано за згоди автора.

Оригінал

The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора

Коментарі

Всі новини