На початку липня 2024 року в британському виданні The Economist вийшла стаття, в якій ішлося про те, що в України залишилося близько місяця для досягнення фінальної згоди з міжнародними кредиторами. Предметом угоди мала бути реструктуризація боргу, яка б допомогла Україні уникнути дефолту.
Справа в тому, що попередні два роки міжнародні кредитори погоджувалися зупинити виплати за боргами, проте мораторій на виплати власникам іноземних облігацій добіг кінця 1 серпня 2024 року, і критично важливо знайти рішення, яке б задовольнило всі сторони фінансових взаємовідносин.
Заява на Лондонській фондовій біржі
22 липня 2024 року на Лондонській фондовій біржі представники від України оголосили про досягнення домовленостей з тримачами суверенних єврооблігацій (євробондів). У період з 12 по 19 липня 2024 року відбулася низка закритих зустрічей з корпоративними емітентами євробондів. За підсумками цих зустрічей було досягнуто спільного рішення, яке і стало предметом угоди про реструктуризацію суверенних боргових цінних паперів, випущених на міжнародних ринках капіталу. Йдеться про цінні папери на загальну суму близько $23 млрд.
В рамках домовленості очікується випуск нових євробондів з погашенням у 2029-2036 роках. Що стосується відсоткової ставки за новими єврооблігаціями, вони поступово зростатимуть від 1,75% на початку та до 7,75% — наприкінці терміну дії.
Варто також зазначити, що Кабінет Міністрів України на аналогічних умовах під держгарантії погодив обмін євробондів «Укравтодору». Заявлена початкова номінальна вартість складає $700 млн.
Міжнародний валютний фонд підтвердив, що угода відповідає передбаченим раніше цілям в рамках Програми розширеного фінансування України (EFF). Угоду схвалила також група кредиторів України. За словами прем‘єр-міністра Дениса Шмигаля, це рішення однозначно суттєво знижує можливість дефолту та дасть змогу вітчизняній економіці зміцнитися в цей і без того непростий час.
Умови реструктуризації
Домовленість про реструктуризацію боргу є ближчою до пропозицій кредиторів, ніж до початкових прохань Міністерства фінансів України. Початково Мінфін пропонувало списання 25% боргу та перетворення 35% боргу на умовний, який мав бути виплачений тільки при досягненні певних показників доходів. Ця умова не була підтримана міжнародними кредиторами, тому лише 12% боргу було конвертовано в умовний. Решта 63% боргу буде обміняно на традиційні облігації без купонних виплат у найближчому майбутньому.
Тут слід обов‘язково зазначити, що узгоджені домовленості передбачають виплату комісії за згоду на попередню реструктуризацію у 2022 році та відстрочений платіж за 2021 рік.
Умови реструктуризації, що були узгоджені, не передбачають проведення голосування чи зборів серед власників євробондів. Таким чином, голосування тримачів єврооблігацій буде здійснюватися шляхом приєднання або неприєднання до домовленостей. Очікується, що до 10 серпня 2024 року сторони мають оприлюднити пропозицію щодо обміну, а власники єврооблігацій повинні подати заявки на обмін старих цінних паперів на нові згідно з оприлюдненими умовами.
Чому реструктуризація боргу була важлива для України
Реструктуризація боргу є критично важливою для фінансової системи України. Підтримка МВФ забезпечує стабільність боргу та створює можливості для подальшого фінансування, яке є необхідним для виживання економіки в умовах війни. Крім того, це не менш важливо для відновлення країни в післявоєнний час.
Фактично Міжнародний валютний фонд і виступив основним ініціатором розгляду варіантів реструктуризації боргу. Поставлених цілей було досягнуто, а МВФ може не лише сам продовжувати надавати фінансування для України, але й мотивувати міжнародних кредиторів робити це. Продумана реструктуризація єврооблігацій також створює фінансово вигідні можливості для корпоративного сектору в процесі проведення переговорів щодо реструктуризації власних боргових зобов'язань.
Висновки
Досягнуті домовленості допоможуть Україні не лише відтермінувати можливість дефолту, а і фактично виграти час для вирішення критичних аспектів у питаннях фінансування армії та відновлення інфраструктури, що постраждала внаслідок бойових дій.
Очікується, що на найближчі п‘ять років Україна може забути про вагоме стягнення боргів. Проте не слід сприймати домовленості як повне звільнення від боргів. В майбутньому все одно доведеться їх віддавати, однак зараз у нас хоча б є час та можливості для фінансування власної обороноздатності.