Facebook Pixel

Дефолт України: на чому ґрунтуються нові побоювання

Декілька днів тому американська газета WSJ з посиланням на анонімні джерела повідомила, що деякі власники українських єврооблігацій хочуть, щоб Україна відновила обслуговування своїх зобов'язань з наступного року (у сумі до $0,5 млрд відсотків щорічно). Якщо сторони не домовляться про умови реструктуризації, то Україна може оголосити дефолт після закінчення у серпні боргових канікул, що діють. Голова фінансового комітету ВР Данило Гетманцев пояснив, про що йдеться і наскільки обґрунтовані нинішні побоювання дефолту України.

Уряд України справді готується до переговорів із приватними кредиторами щодо нової реструктуризації боргу. Про необхідність такої реструктуризації заявляє МВФ.

Можлива угода щодо облігацій на суму близько $20 млрд і ВВП-варантіви включає дві опції:

  • продовження відстрочки за боргом (аналогічно до тієї, яку ми отримали за держборгом перед Паризьким клубом (державними кредиторами) та країнами G7 до 2027 року;
  • проведення повноцінної реструктуризації з випуском нових довших цінних паперів, що може передбачати списання певної частини боргу в обмін на розтягнуті за часом компенсації та/або гарантії для кредиторів (у тому числі обслуговування боргу).

«Будь-які «інсайди» зараз з приводу майбутньої угоди та висновки на їх основі — це чиста спекуляція», — вважає Гетманцев.

Процес реструктуризації зовнішнього боргу дуже складний, до нього з обох боків залучаються фінансові та юридичні радники, які працюють на умовах нерозголошення інформації. «Очевидно, нерезиденти — власники єврооблігацій, які здебільшого представлені інвестфондами та страховими компаніями, очікують, що це буде повноцінна реструктуризація. Публічно в деталях, поки йдуть переговори, вони про це заявити не можуть, а у вигляді часткового «зливу» у ЗМІ — будь ласка, — пояснив експерт. — Це слід сприймати нормально як елемент ринкового тиску».

Згоду на реструктуризацію мають надати загалом не менше 2/3 власників єврооблігацій (не менше 50% за кожним випуском), а у статті WSJ йшлося про інвесторів, які контролюють 20% боргу.

«Єдине, про що можна говорити з упевненістю, — це те, що ймовірність повноцінного дефолту, коли сторони взагалі не домовляться про реструктуризацію, на даному етапі мінімальна», — заявив Гетманцев. Він аргументував свою позицію так:

  • Україна продовжує перебувати у виняткових обставинах через повномасштабну війну і не зможе обслуговувати єврооблігації на ринкових умовах після завершення відстрочки у серпні. За яких умов зможе — питання переговорів;
  • боргова угода із зовнішніми кредиторами є частиною програми МВФ, яка має надати свою експертизу та «парасольку» для проведення таких переговорів;
  • ніякого «корисного дефолту» не існує, і ніхто в ньому не зацікавлений.

Переговори із кредиторами мають завершитися до серпня.

Подякувати 🎉