З 3 по 14 червня Україна проводила закриті зустрічі з представниками Комітету власників єврооблігацій, до складу якого входять великі інституційні та інші довгострокові інвестори, які мають близько 20% єврооблігацій України. Метою зустрічей було обговорення умов реструктуризації тринадцяти серій єврооблігацій України, яка має відбутися до 1 серпня 2024 року, збирання відгуків від ринку та узгодження структури, яка була б задовільною для всіх сторін та дозволила Україні досягти боргової стійкості відповідно до вимог Програми МВФ. Сторони не змогли дійти згоди про ключові параметри реструктуризації та продовжать консультації.
Що пропонує Кабмін приватним власникам українського боргу
Пропозиція українського уряду кредиторам передбачає списання до 60% або 52.5% боргу, що є на сьогоднішній день, щодо єврооблігацій і нарахованих за період відстрочення відсотків. Кредитори пропонували списання на рівні 20–22,5%.
В основному урядовому варіанті кредитори мали відмовитися від 25% боргу. Інші 75% вони отримали б у вигляді двох інструментів. Перший — облігації нового випуску обсягом 40% поточного боргу, розбитих на п'ять траншів із погашенням у 2034-2036, 2038 та 2040 роках. За ними передбачалося виплачувати купони за ставкою 1% річних у 2024-2025 роках, 3% у 2026-2027 роках та 6% з 2028 року. Другий інструмент — похідний інструмент (state-contingent instrument — SCDI) обсягом 35% поточного боргу. Умовами цього інструменту не передбачалося б жодних виплат до 2027 року. Однак у 2027 році, після оцінки виконання прогнозів МВФ щодо податкових надходжень, мав відбутися випуск нових єврооблігацій, які замінили інструмент SCDI, або списання цього інструменту. Умовою випуску чи списання було порівняння фактичних доходів бюджету з прогнозом МВФ на 2025-2026 роки. І якщо фактичні дані були б такими ж як прогноз або меншими, то кредитори не отримали б нічого. Якщо найкращими — то різниця була б збільшена на 10% і додана до обсягу випуску нових єврооблігацій, тобто розподілена між усіма власниками інструменту SCDI.
Другий урядовий варіант пропонував списати одразу 52,5% із випуском простих єврооблігацій — еквівалента описаного вище першого інструменту.
На які умови погоджуються кредитори
Кредитори спочатку пропонували списати 20% боргу. У ході переговорів вони частково змінили свою пропозицію. У новому варіанті пропонувалося списати 22,5% боргу з можливістю їхнього відновлення за результатами макротестів у 2027-2033 роках. Облігації, випущені замість 40% боргу, мали б купон 7,75%, але до 2027 року грошима платилося б 7,25%, а 0,5% оформлялося б новими паперами. Випущені на другу частину боргу так звані облігації відновлення мали б купон 0,5% до 2027 року, 3,5% з 2028 до 2033 року та 7,75% з 2034 року. Випускалися б вони єдиним траншем із погашенням у 2036 році.
Коментарі аналітиків та влади на тему реструктуризації держборгу
Аналітики компанії ICU зазначають, що урядові пропозиції передбачали можливу безповоротну втрату аж до 60% всього поточного боргу з єврооблігацій. А пропозиції кредиторів передбачали можливість відновлення списаної суми за сприятливих макроекономічних сценаріїв. Крім того, дуже суттєво відрізнялися б і умови обслуговування боргу, особливо у період дії програми МВФ.

Динаміка ціни українських єврооблігацій
Представники МВФ та офіційних кредиторів також не підтримали пропозиції власників єврооблігацій, оскільки вони порушували цілі, визначені аналізом боргової стійкості (DSA). Серед іншого, такі цілі припускають, що в період дії програми МВФ поточні виплати з єврооблігацій мають бути символічними та забезпечувати сумісність із підходом до реструктуризації офіційного боргу.
Міністр фінансів Сергій Марченко сказав: «Я знаю, що ми просимо приватних кредиторів докласти значних зусиль, але без реструктуризації Україна не зможе достатньо профінансувати нашу оборону та розпочати програму відновлення та реконструкції, яка є спільною метою для всіх наших партнерів як із державного, так і приватного секторів».
Що буде далі з українським зовнішнім держборгом
У повідомленні Мінфіну йдеться, що протягом наступних тижнів уряд України проведе консультації з власниками єврооблігацій за межами Комітету власників єврооблігацій та збере відгуки від ширшої спільноти інвесторів щодо структури угоди та інструментів.
Якщо радники сторін зможуть зблизити підходи, наступний раунд переговорів може відбутися вже наприкінці червня.
До завершення відстрочки з виплати держборгу, про яку домовилися 2022 року, залишилося півтора місяці. Якщо угоди не буде досягнуто, з'являться підстави для оголошення технічного дефолту України.