Facebook Pixel

Трильйон доларів ВВП

Євген Дубогриз
фінансовий експерт

Міністерка економіки Юлія Свириденко опублікувала в Економправді колонку, де пише, що «Ми поставили собі амбітну мету — ВВП у розмірі одного трильйона доларів США». Цю заяву на своїй сторінці у Facebook прокоментував радник з питань банків та фінансів у CASE Україна Євген Дубогриз. Далі – пряма мова.

Минулого, 2022 року номінальний ВВП в нас був 5.2 трильйони гривень. Якщо брати за середньозваженим по року курсом, 32.17 грн за долар, то виходить доларовий ВВП $161.4 млрд у 2022 році (суворо кажучи, за середньозваженим брати не дуже правильно, бо випуск минулого року не був рівномірно розподілений через повномасштабну війну, але це вже занудство трохи, хай буде рівномірно).

Нескладні математичні розрахунки дають, що, аби досягти трильйона доларів ВВП, нашій економіці треба буде зростати в середньому на 20% в доларі протягом 10 років. Або на 10% щорічно протягом 19 років. Це в доларовому виразі. Тобто, з поправкою на різницю в інфляції (нехай 3 в.п., таргетовані їхні 2% проти тагретованих наших 5%, хоча насправді буде більше), це має бути десь, нехай, +23% щорічно протягом 10 років.

Ок, хай буде по мінімуму, 20%. В середньому на 10 років. Чи 10% на 19%.

QuoteЧи це можливо? Та в принципі, немає нічого неможливого. Можливо, думаю. За якихось певних умов.

Прецедентів зростання економіки на 20% в доларі протягом 10 років не було

Проблема тут та, що в новітній економічній історії, тобто за останні десь 70 років, подібних прецедентів не було. Думаю, що і за 100 років чи більше такого не було, але даних немає. Були певні випадки, коли окремі країни, в окремі роки мали зростання ВВП більше 20% р/р, навіть десь 25% р/р. Але отак щоб стале зростання – 10 років на 20%, чи 19 років на 10% — такого не було.

Відтак, дуже важко оцінити, які мають бути умови та передумови такого амбіційного зростання. Суто через брак досвіду та даних.

Так само неможливо – на наявних даних про економіки в світ – оцінити ймовірність успіху. Тут або віримо, або ні. Точніше, або повірять, або ні, це ж ми не для себе, а для наших партнерів та потенційних інвесторів більше робимо.

Матеріал опублікований за погодженням із автором.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора