Бізнес-акваріум: проблеми з бюджетом і криза в енергетиці

перший заступник головного редактора The Page

Фото: facebook.com/atom.gov.ua

Як уже повелося, хочу повідомити вам неофіційні новини та версії, які стосуються відомих і прихованих подій в українському корпоративному світі, у бізнес-середовищі, у нашому акваріумі. Тут усі про всіх усе знають, іноді більше, ніж хотілося б.


Перша новина стосується відносин України та Міжнародного валютного фонду. Як розповіло The Page джерело в Офісі президента, там розглядають можливість призначення на посаду посла України в США ексміністерки фінансів Оксани Маркарової.

Маркарова має розв'язувати на новому місці головне завдання — виправлення відносин із МВФ та іншими західними кредиторами України.

Як уже писало The Page, відносини Фонду з українською владою останнім часом є вкрай напруженими.

Перелік претензій кредиторів дуже широкий:

  • нецільове витрачання коштів антиковідного фонду;
  • заміна незалежного керівництва Національного банку України;
  • рішення Конституційного суду, спрямовані проти боротьби з корупцією;
  • наїзди на керівника НАБУ Артема Ситника.

У підсумку Україна не отримає нового кредиту МВФ до кінця року. Що призвело до масштабних проблем із виконанням бюджету. Уже зараз уряд фінансує тільки захищені статті, і то не всі.

Сьогодні Мінфін, наприклад, провів нараду з представниками великих банків, переконуючи їх викуповувати ОВДП для наповнення бюджету.

«Жах ситуації полягає в тому, що поки, схоже, це єдине джерело коштів для позапланового поповнення бюджету», — заявив співрозмовник видання в ОП.

На енергетичному ринку назріває серйозний конфлікт між в.о. міністра енергетики Ольгою Буславець і в.о. президента «Енергоатому» Петром Котіним.

Міненерго звинувачує останнього в некомпетентності та доведенні підприємства до банкрутства. Яке, між іншим, може ще й закінчитися дефіцитом електроенергії та «віяловими» відключеннями.

«Котін раніше лише рік керував Запорізькою АЕС замість належних п'яти років. Він не дуже адекватно розбирається в ринку та роботі галузі», — розповів співрозмовник у Міненерго.

Керують ж роботою держпідприємства, по суті, два віцепрезиденти — Герман Галущенко та Якоб Хартмут, які стоять за вкрай сумнівними угодами з продажу електроенергії концерну за заниженими цінами, зазначає джерело.

Як приклад, він розповів про те, як 13 листопада «Енергоатом» продав свою електроенергію по 0,68 грн за кВт-год, тоді як економічно обґрунтованою була ціна 1,2 грн за кВт-год.

Викупили ці обсяги трейдери Ріната Ахметова та Ігоря Коломойського, які, за даними Міненерго, і заробили на сумнівному трейдингу концерну.

«Енергоатому» ще влітку вказували на те, що вартість його енергії ним же спеціально й занижується під структури Коломойського та Ахметова. Але в концерні це особливо нікого не хвилювало», — пояснило джерело в міністерстві.

За його словами, Котін далекий від розуміння ринку, а діяльність Галущенка й Хартмута курує помічник президента Сергій Шефір, він же й покриває їхні невдалі рішення та, «судячи з усього, сам активно залучений до схеми».

Продаючи енергію за заниженими цінами, «Енергоатом» нарощує збитки. Разом із невдалим менеджментом це не дозволяє йому домогтися того, щоб в експлуатацію було вчасно введено один з енергоблоків Запорізької АЕС.

Що разом зі зниженням виробництва з поновлюваних джерел енергії (через погодні умови) різко знизило кількість енергії на ринку.

Поки від ситуації, що склалася, виграли теплоелектростанції ДТЕК Ріната Ахметова, які збільшили вироблення енергії.

Але вугілля на них спалюється такими темпами, що дефіцит електроенергії стає дедалі реальнішою перспективою. А слідом за дефіцитом — і забута вже загроза «віялових» відключень.

У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: kolonka@thepage.ua

Читати на The Page