Енергетики просять президента і прем'єра вплинути на НКРЕКП через маніпуляції на ринку

Харківська ТЕЦ-5. Фото: hubs.ua

Харківська ТЕЦ-5. Фото: hubs.ua

Низка виробників електроенергії звернулися до президента Володимира Зеленського, прем'єр-міністра Дениса Шмигаля та голови НКРЕКП із проханням негайно усунути маніпуляції на ринку електроенергії.

Звернення підписали керівники генерувальних компаній «Донбасенерго», «ДТЕК Енерго», «Харківська ТЕЦ-5», «ТехНова», «Євро-Реконструкція», «Черкаська ТЕЦ».

У ньому зазначається, що недоліки регулювання здійснюють руйнівний вплив на енергетичну галузь, породжені ними заборгованості та збитки учасників ринку й надалі зростають. «Можна констатувати, що галузь зараз перебуває на межі фінансового колапсу», — вважають енергетики.

Telegram Logo

На ринку «на добу вперед» системного характеру набув спекулятивний перепродаж трейдерами великих обсягів електричної енергії, придбаної за двосторонніми договорами за необґрунтовано низькими ціновими заявками, які є нижчими за витрати на її виробництво.

Деякі учасники ринку (переважно трейдери й постачальники) у заявках на продаж електричної енергії на ринку «на добу вперед» встановлюють низькі погодинні ціни продажу, водночас не маючи підтвердження зазначених заявок реальними обсягами електричної енергії.

QuoteЦі маніпуляції та спекуляції руйнують справедливе ціноутворення й розподіл відсотків участі для покриття наявного попиту.

На думку генерувальних компаній, спотворення ціноутворення на ринку електричної енергії відбувається внаслідок недосконалої, а іноді й незрозумілої політики керівництва «Енергоатому» щодо продажу електричної енергії.

«НАЕК «Енергоатом» ніби навмисно генерує власні збитки, продаючи значний обсяг на ринку двосторонніх договорів за заниженими цінами, а також на балансувальному ринку, і лише невеликі обсяги — у досить прибутковому сегменті ринку «на добу вперед», — наголошується у зверненні.

Для припинення маніпуляцій виробники електроенергії просять тимчасово заборонити продаж електроенергії трейдерами на ринку «на добу вперед», встановити мінімальну ціну на внутрішньодобовому ринку або тимчасово зупинити торгівлю електричною енергією в цьому сегменті ринку.

Крім того, вони просять ввести моніторинг заявок і процедуру перевірки «Укренерго» двосторонніх договорів на предмет відсутності фіктивних угод.

Додатково. НКРЕКП прогнозує зростання тарифів на розподіл електроенергії як наслідок введення RAB-регулювання в середньому на 25% з 1 січня 2021 року.

Державні генерувальні компанії «Укргідроенерго» та «Енергоатом» у серпні вперше виставили на продаж обсяги виробленої електроенергії на ринку двосторонніх договорів у рамках нового механізму ПСО за ціною 10 грн/МВт•год.

Warning icon Помилка в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть: Ctrl + Enter

Коментарі

Всі новини