Facebook Pixel

Бізнес-акваріум: підприємці готуються до кризи, а кредит МВФ під питанням

Олег Гавриш
перший заступник головного редактора The Page

Традиційно у вівторок хочу повідомити вам неофіційні новини та версії, які стосуються відомих і прихованих подій в українському корпоративному світі, в бізнес-середовищі, в нашому акваріумі. Тут всі про всіх все знають іноді більше, ніж хотілося б.

Найбільші компанії вже готуються до кризи, згортаючи витрати, звільняючи людей і скорочуючи зарплати. Наприклад, як розповіло The Page джерело в «АрселорМіталл Кривий Ріг», там мають намір на 10-15% скоротити витрати на зарплати і звільнити частину персоналу.

Quote«Україна готується до затяжної кризи на ринку сталі та інших сировинних ринках. Почнеться вона, виходячи з прогнозів лондонських аналітиків, у березні наступного року. Але витрати ми почали скорочувати вже зараз. Інакше кризу ми нормально не пройдемо», — пояснив співрозмовник The Page.

Судячи з усього, в режим економії поступово переходять й інші великі корпорації. Ситуація напружена, порівняти її можна хіба що з очікуванням війни.

На цьому фоні вкрай невчасно почалися проблеми в переговорах між Україною та Міжнародним валютним фондом. Нагадаємо, кредит МВФ конче потрібний нашій країні, особливо в умовах неминучої світової економічної кризи. Минулого разу Україна позичила $3,9 млрд, цього разу вона хоче залучити ще більше.

Між іншим, як розповіло The Page джерело в Офісі президента, яке побажало залишитися не названим, переговори з Міжнародним валютним фондом проходять дуже напружено. Про це написала в кінці минулого тижня американська The Wall Street Journal.

Quote«По-суті, члени уряду тричі підставилися у відносинах з фондом. Перший раз, коли з'явилися слова прем'єр-міністра Олексія Гончарука про необхідність домовлятися з колишнім власником Приватбанку. Потім слова дезавуювали, але осад у Фонду залишився. Вдруге, коли міністр енергетики Олексій Оржель натякнув на те, що добре б перенести запуск вільних цін на газ для населення з початку наступного року. І втретє, коли уряд відмовився вписувати запуск ринку землі в меморандум з МВФ. Мовляв, ми запустимо ринок, але не за вказівками фонду», — розповів The Page співрозмовник.

За його словами, проблеми були настільки суттєвими, що ще минулого тижня представник Міжнародного валютного фонду планував скасувати візит, запланований на 11 листопада.

Втім, в уряді заперечують, що переговори на межі зриву. Так, прем'єр-міністр Олексій Гончарук заявив, що переговори України з Міжнародним валютним фондом йдуть в «абсолютно нормальному робочому режимі», а інформація про їх припинення «не відповідає дійсності».

QuoteПри цьому він підкреслив: «Звичайно, колеги з МВФ хочуть бути певні, що Україна зможе стягнути кошти платників податків, які були витрачені на порятунок проблемних банків».

Спростувала проблеми в переговорах з МВФ і глава Мінфіну Оксана Маркарова. А міністр енергетики Олексій Оржель заявив The Page:

Quote«Інформація про те, що я намагався не допустити введення ринку газу для населення, не відповідає дійсності. У мене ніколи не було таких планів. Я не пропонував МВФ перенести його запровадження на більш пізній термін, ніж 1 січня 2020 року».

Втім, міністр економіки Тимофій Милованов висловився трохи обережніше.

Quote«Ми не коментуємо переговори з МВФ, тому що вони є приватними. Але я хочу сказати таке: ми робимо реформу ринку землі в інтересах населення. Чи є ринок землі в меморандумі, чи його немає, мені не так важливо. Ми не робимо цю реформу, щоб догодити МВФ або Світовому банку. Ми робимо її для того, щоб запустити розвиток села», — повідомив він.

Хто виявиться правий у підсумку буде ясно вже наступного тижня. 11 листопада в Україну має приїхати місія МВФ. Якщо переговори пройдуть успішно, значить, уряд був правий і для хвилювання немає підстав.

Якщо ж вони не відбудуться, це дуже поганий сигнал для інвесторів і бізнесу. І означає він лише одне: у кризу Україна може увійти без позики Міжнародного валютного фонду.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]