Facebook Pixel

Банківські депозити: зберегти чи заробити

Віталій Шапран
член Ради НБУ

Не дивлячись на нещодавню банківську кризу, банківські депозити сьогодні залишаються інструментом для заощаджень номер один. Жодні ОВДП або корпоративні облігації вам не замінять карткового рахунку з підвищеною відсотковою ставкою на залишок коштів або короткострокового депозиту. Ба більше, як показують спостереження, у довгостроковому періоді високі процентні ставки за депозитами в національній валюті можуть бути відмінним компенсатором як девальваційних процесів, так і інфляції.

Тенденції ринку

За офіційною інформацією НБУ, станом на травень 2019 року на рахунках населення знаходилось 523,911 млрд. грн., що на 8,64% більше, ніж рік тому. Найшвидше зростали депозити до року, і вони ж займали у структурі депозитів найбільшу питому вагу – 41,56%. На 18,89% зросли депозити строком понад два роки, але, на жаль, в структурі депозитів вони займали менше 1,5%. Найбільш популярними в українців були депозити на вимогу та депозити терміном до одного року: загалом на них приходилось 80,06% загального портфелю. Зростання обсягів депозитів відбувалось за всіма строками, крім депозитів терміном від до 2 років: їхня частка у портфелі банків зменшилась з 25,22% до 18,57%. На мою особисту експертну думку, зниження частки депозитів строком від 1 до 2 років було пов’язане з наявністю політичних ризиків, якими був багатий виборчий рік. Втім, загалом депозити населення протягом 12 місяців (з травня 2018 року по травень 2019 року) у банках зросли. Вагомий внесок у це зростання зробив високий рівень відсоткових ставок за гривневими депозитами.

Джерело: Дані НБУ

Джерело: Дані НБУ

Якщо аналізувати депозити у розрізі валют, то найбільш популярними серед українців були депозити у національній валюті. У травні 2019 року їхня частка в портфелі депозитів складала 55,28%, а за останні 12 місяців їхній обсяг збільшився на 11,36%. За умови поміркованої інфляції і здороження гривні до долару з початку року, пропозиція розмістити вільну гривню під 15 – 20% річних була дуже цікавою. Депозити у євро серед українців не були популярними і їхня частка зменшувалась. З травня 2018 по травень 2019 року частка депозитів у євро впала з 7,14% до 6,92%, що було пов’язане, насамперед, з низькими ставками за депозитами у євро.

Telegram Logo
Джерело: Дані НБУ

Джерело: Дані НБУ

Ставки вирішують все

Станом на кінець червня 2019 року у 50 українських банках в середньому склались такі відсоткові ставки за депозитами на 12 місяців: у гривні – 15,14%, у доларах США – 3,49%, у євро – 2,51%. На 6 місяців банки залучали гривневі депозити під 15,21%, а на три місяці – в середньому під 14,48%. Якщо говорити про максимальні ставки, то максимум за річним депозитом в національній валюті становив 20% річних, у доларах та євро – 5,5% річних.

Проте слід звернути увагу на наступне. По-перше, розміщувати депозит за максимальною ставкою, якщо його обсяг суттєво перевищує 200 тис. грн, я б не радив.

По-друге, вже котрий рік на ринку спостерігається цікава аномалія, яка бентежить європейських банкірів і яку не помічають українці. На ринку є кілька банків (за моїми власними підрахунками, зараз їх чотири), які пропонують за депозитами у доларах та євро однакові ставки. Як правило, в таких банках ставки за депозитами у євро вищі, ніж в середньому по ринку. Звісно, якщо у вас є попит на депозити в євро і вам пропонують розмістити долар або євро в одному банку під 4,5% річних, то депозит в євро в такому банку буде більш цікавим.

Перш ніж вирішувати, в якій валюті потрібно робити депозит, я раджу визначитись з метою накопичення та часовим горизонтом такого накопичення. Якщо ви налаштовані зберігати депозит у довгостроковому періоді, я все-таки раджу звернути увагу на національну валюту. Наведу простий приклад: якби у передкризовому 2007 році на початку року ви зробили депозит в сумі 5,05 грн. (еквівалент 1 долару) в одному з держбанків під 17% річних, то станом на початок 2019 року у вас на рахунку було б 33,23 грн. Тобто високі ставки за депозитами в національній валюті на довгостроковому горизонті долають збитки від періодичних девальвацій. Звісно, найбільш цікава стратегія – за місяць-два до пікових девальвацій переводити депозити в іноземну валюту, але технічно це вже буде спекуляцією, в рамках якої керувати валютним ризиком буде проблематично. Бігаючи з нацвалюти у інвалюту, ви можете втрачати не тільки на маржі між купівлею/продажом валюти, але й відсотки.

Підводячи підсумок, можу наполягати на наступних висновках, які є моєю власною експертною думкою:

  1. Серед українців депозити у гривні залишаються депозитами номер один саме через високий рівень відсоткових ставок, якій підтримується на ринку, в т.ч. завдяки монетарній політиці НБУ. Високий рівень ставок призвів не тільки до зростання частки депозитів у національній валюті, але й до помітного зростання їхніх обсягів.
  2. Періодична девальвація національної валюти та наявність фактору сезонності на валютному ринку вказують на те, що під час розміщення заощаджень краще мати диверсифікований портфель за валютою депозиту та співставляти ставки в іноземній та національній валютах з ризиками девальвації.
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Warning icon Помилка в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть: Ctrl + Enter

Коментарі

Всі новини