Не дивлячись на нещодавню банківську кризу, банківські депозити сьогодні залишаються інструментом для заощаджень номер один. Жодні ОВДП або корпоративні облігації вам не замінять карткового рахунку з підвищеною відсотковою ставкою на залишок коштів або короткострокового депозиту. Ба більше, як показують спостереження, у довгостроковому періоді високі процентні ставки за депозитами в національній валюті можуть бути відмінним компенсатором як девальваційних процесів, так і інфляції.
Тенденції ринку
За офіційною інформацією НБУ, станом на травень 2019 року на рахунках населення знаходилось 523,911 млрд. грн., що на 8,64% більше, ніж рік тому. Найшвидше зростали депозити до року, і вони ж займали у структурі депозитів найбільшу питому вагу – 41,56%. На 18,89% зросли депозити строком понад два роки, але, на жаль, в структурі депозитів вони займали менше 1,5%. Найбільш популярними в українців були депозити на вимогу та депозити терміном до одного року: загалом на них приходилось 80,06% загального портфелю. Зростання обсягів депозитів відбувалось за всіма строками, крім депозитів терміном від до 2 років: їхня частка у портфелі банків зменшилась з 25,22% до 18,57%. На мою особисту експертну думку, зниження частки депозитів строком від 1 до 2 років було пов’язане з наявністю політичних ризиків, якими був багатий виборчий рік. Втім, загалом депозити населення протягом 12 місяців (з травня 2018 року по травень 2019 року) у банках зросли. Вагомий внесок у це зростання зробив високий рівень відсоткових ставок за гривневими депозитами.

Джерело: Дані НБУ
Якщо аналізувати депозити у розрізі валют, то найбільш популярними серед українців були депозити у національній валюті. У травні 2019 року їхня частка в портфелі депозитів складала 55,28%, а за останні 12 місяців їхній обсяг збільшився на 11,36%. За умови поміркованої інфляції і здороження гривні до долару з початку року, пропозиція розмістити вільну гривню під 15 – 20% річних була дуже цікавою. Депозити у євро серед українців не були популярними і їхня частка зменшувалась. З травня 2018 по травень 2019 року частка депозитів у євро впала з 7,14% до 6,92%, що було пов’язане, насамперед, з низькими ставками за депозитами у євро.

Джерело: Дані НБУ
Ставки вирішують все
Станом на кінець червня 2019 року у 50 українських банках в середньому склались такі відсоткові ставки за депозитами на 12 місяців: у гривні – 15,14%, у доларах США – 3,49%, у євро – 2,51%. На 6 місяців банки залучали гривневі депозити під 15,21%, а на три місяці – в середньому під 14,48%. Якщо говорити про максимальні ставки, то максимум за річним депозитом в національній валюті становив 20% річних, у доларах та євро – 5,5% річних.
Проте слід звернути увагу на наступне. По-перше, розміщувати депозит за максимальною ставкою, якщо його обсяг суттєво перевищує 200 тис. грн, я б не радив.
По-друге, вже котрий рік на ринку спостерігається цікава аномалія, яка бентежить європейських банкірів і яку не помічають українці. На ринку є кілька банків (за моїми власними підрахунками, зараз їх чотири), які пропонують за депозитами у доларах та євро однакові ставки. Як правило, в таких банках ставки за депозитами у євро вищі, ніж в середньому по ринку. Звісно, якщо у вас є попит на депозити в євро і вам пропонують розмістити долар або євро в одному банку під 4,5% річних, то депозит в євро в такому банку буде більш цікавим.
Перш ніж вирішувати, в якій валюті потрібно робити депозит, я раджу визначитись з метою накопичення та часовим горизонтом такого накопичення. Якщо ви налаштовані зберігати депозит у довгостроковому періоді, я все-таки раджу звернути увагу на національну валюту. Наведу простий приклад: якби у передкризовому 2007 році на початку року ви зробили депозит в сумі 5,05 грн. (еквівалент 1 долару) в одному з держбанків під 17% річних, то станом на початок 2019 року у вас на рахунку було б 33,23 грн. Тобто високі ставки за депозитами в національній валюті на довгостроковому горизонті долають збитки від періодичних девальвацій. Звісно, найбільш цікава стратегія – за місяць-два до пікових девальвацій переводити депозити в іноземну валюту, але технічно це вже буде спекуляцією, в рамках якої керувати валютним ризиком буде проблематично. Бігаючи з нацвалюти у інвалюту, ви можете втрачати не тільки на маржі між купівлею/продажом валюти, але й відсотки.
Підводячи підсумок, можу наполягати на наступних висновках, які є моєю власною експертною думкою:
- Серед українців депозити у гривні залишаються депозитами номер один саме через високий рівень відсоткових ставок, якій підтримується на ринку, в т.ч. завдяки монетарній політиці НБУ. Високий рівень ставок призвів не тільки до зростання частки депозитів у національній валюті, але й до помітного зростання їхніх обсягів.
- Періодична девальвація національної валюти та наявність фактору сезонності на валютному ринку вказують на те, що під час розміщення заощаджень краще мати диверсифікований портфель за валютою депозиту та співставляти ставки в іноземній та національній валютах з ризиками девальвації.