Віталій Шапран
Віталій Шапран
член Ради НБУ

Чому у пов’язаних з банками справах краще обійтися без судового процесу

На мою думку, будь-який бізнесмен, який виступає з мирною ініціативою, має право на те, щоб до нього дослухались. Це по-перше. По-друге, незалежно від того, в якому стані знаходяться судові процеси щодо банків, з моєї точки зору, найкраще досягти мирної угоди.

Віталій Шапран
Віталій Шапран
член Ради НБУ

Економіка Німеччини: невтішні прогнози

За попередніми даними ВВП Німеччини у третьому кварталі 2019 року знижувався другий квартал поспіль. Технічно це означає, що економіка Німеччини вперше за останні 6 років вступила у фазу рецесії. Це досить тривожна новина для регіону, оскільки може вплинути на економічне зростання та зайнятість в європейських країнах, що розвиваються.

Віталій Шапран
Віталій Шапран
член Ради НБУ

ОВДП та депозитні сертифікати НБУ: чи є вони загрозою для кредитування

У вітчизняних ЗМІ можна дуже часто зустріти твердження, що надвисокі ставки за депозитними сертифікатами НБУ та ОВДП є чи не найбільшою перепоною для кредитування вітчизняної економіки. Перш ніж жонглювати ярликами, давайте придивимось до офіційної статистики і спробуємо зрозуміти логіку тих, хто вкладає кошти у якісні активи з високим рівнем ліквідності.

Віталій Шапран
Віталій Шапран
член Ради НБУ

Коли для українців знизять ставки за кредитами

Україна не є лідером за рівнем доходів населення навіть у своєму регіоні. За даними Держстату, середня зарплата в Україні у липні 2019 року складала 11 тис. грн — це приблизно $428. Таким чином, Україна вже близька до того, щоб за цим показником наздогнати Болгарію, де середня зарплата на початок року була зафіксована на рівні 870 лев (близько $496). Невеликі доходи, навіть у порівнянні з небагатими країнами ЄС, підштовхують українців до ідеї позичати гроші, оскільки більшість працюючих і за кілька десятків зарплат не можуть собі дозволити купити квартиру, автомобіль або дорогу побутову техніку. Тому попит на кредити в Україні буде мати стійку тенденцію до зростання з боку населення, а зниження вартості кредитів відкриватиме перспективу збільшення споживання.

Віталій Шапран
Віталій Шапран
член Ради НБУ

Сім заповідей готівкового валютного ринку

Події на валютному ринку завжди викликають інтерес в українців. Секрет такої цікавості – досить високий рівень імпортної складової у споживчому кошику. Готівковий валютний ринок в Україні доволі насичений і розвинутий, представлений сервісами як банківського, так і небанківського сегменту. Динаміка валютного ринку на фоні його сегментованості досить часто провокує заплутані ситуації, тому дозволю собі надати кілька рекомендацій, які допоможуть читачам зберегти час та кошти при обміні валюти.

Віталій Шапран
Віталій Шапран
член Ради НБУ

Глобальні очікування зниження ставок йдуть на користь Україні

На світових ринках вже протягом 3-4 місяців спостерігаються більш-менш стійкі очікування зниження відсоткових ставок. Насамперед, очікується зниження ключової ставки ФРС, що автоматично пом’якшить умови отримання фінансування ринками, які розвиваються, у тому числі й Україну. Загалом, цей процес вже розпочався, і починаючи з 20-х чисел травня ціни українських євробондів отримали стійку тенденцію до зростання, а вчора їхня доходність впала до 7,75%, що відкриває Мінфіну дорогу до зниження ставок при розміщенні нових облігацій.

Віталій Шапран
Віталій Шапран
член Ради НБУ

Як не потрапити у кредитну халепу

Періодично в оточенні моїх знайомих та друзів виникають ситуації, коли стає актуальним питання щодо того, як викрутитись з кредитної кабали. На жаль, це зона відповідальності юристів, як правило, і в таких випадках я завжди жартую, що найпростіший спосіб викрутитись з кредитного зашморгу – це до нього не потрапляти. Я спробую надати кілька порад, як уникнути кредитних пасток при споживчому кредитуванні, і буду радий, якщо це допоможе вам уникнути збитків у майбутньому.

Віталій Шапран
Віталій Шапран
член Ради НБУ

Банківські депозити: зберегти чи заробити

Не дивлячись на нещодавню банківську кризу, банківські депозити сьогодні залишаються інструментом для заощаджень номер один. Жодні ОВДП або корпоративні облігації вам не замінять карткового рахунку з підвищеною відсотковою ставкою на залишок коштів або короткострокового депозиту. Ба більше, як показують спостереження, у довгостроковому періоді високі процентні ставки за депозитами в національній валюті можуть бути відмінним компенсатором як девальваційних процесів, так і інфляції.

Віталій Шапран
Віталій Шапран
член Ради НБУ

Ринок акцій: чи можна на ньому заробити

Я не належу до числа тих авторів, які підтримують тезу про те, що в Україні фондового ринку немає. Безумовно, активність на біржовому ринку істотно знизилась протягом останніх 5-7 років, однак підприємства, страхові та фінансові компанії, а також банки все ж продаються, отже досить великі пакети їхніх акцій міняють власників.

Віталій Шапран
Віталій Шапран
член Ради НБУ

Плюси та мінуси інвестицій у нерухомість

Коли мене запитують, чи варто вкладати кошти в нерухомість в Україні, я чомусь відразу згадую 2006 – 2007 рр. і київських ріелторів, які запевняли, що нерухомість буде тільки зростати, тому панельна хрущовка в центрі біля метро за $150 тис. – це цілком перспективне вкладення. І ось минуло 12 років, для України це досить великий термін. Ринок житлової нерухомості в столиці України все ще перебуває в замороженому стані, подаючи слабкі ознаки життя.

Віталій Шапран
Віталій Шапран
член Ради НБУ

Куди інвестувати $20 тисяч, щоб заробити

Хоча населення в Україні не настільки багате, як у Євросоюзі, гадаю, що багато українців працездатного віку замислювалися над тим, куди прилаштувати свої заощадження. Український фінансовий ринок в принципі здатний задовольнити скромні потреби населення, при чому як консервативно налаштованого, так і схильного до ризику.

Віталій Шапран
Віталій Шапран
член Ради НБУ

Лібералізація валютного ринку триває

В рамках валютної лібералізації Національний банк підвищив ліміт на репатріацію дивідендів з € 7 млн до € 12 млн на місяць. Зміни про збільшення ліміту на репатріацію дивідендів затверджені постановою Національного банку України №66 від 7 травня і вступають в силу з наступного дня.