Facebook Pixel

Сім заповідей готівкового валютного ринку

Віталій Шапран
член Ради НБУ

Події на валютному ринку завжди викликають інтерес в українців. Секрет такої цікавості – досить високий рівень імпортної складової у споживчому кошику. Готівковий валютний ринок в Україні доволі насичений і розвинутий, представлений сервісами як банківського, так і небанківського сегменту. Динаміка валютного ринку на фоні його сегментованості досить часто провокує заплутані ситуації, тому дозволю собі надати кілька рекомендацій, які допоможуть читачам зберегти час та кошти при обміні валюти.

1. Подумайте, а чи потрібна вам іноземна валюта?

Перш ніж купувати валюту, потрібно подумати, а чи дійсно вона потрібна. Заощадження у гривні — це відсутність необхідності обмінювати валюту і втрачати на обмінній маржі, можливість тримати заощадження в банках навіть на рахунках до запитання або на карткових рахунках під доволі значний відсоток. Я б не рекомендував намагатись спекулювати на курсових різницях — ринок наш буває дуже волатильним, і в короткостроковому періоді іноді можна більше втратити ніж заробити. Зберігайте кошти в тій валюті, в якій формується ціна на товар або послугу, яку ви збираєтесь купувати. Всі інші стратегії схожі на спекуляції, в результаті яких ви зможете отримати як дохід, так і збиток.

2. Не купуйте валюту на хвилі панічних настроїв

Прислухайтесь до експертів валютного ринку, які коментують ситуацію в ЗМІ у разі настання екстремальних подій. Остання хвиля панічних настроїв в Україні відбувалась у другій половині 2018 року на тлі подій навколо захоплення росіянами українських моряків. У цей період курс долара у східних регіонах України на готівковому ринку перетнув межу у 30 грн за долар. Для того щоб ваша реакція на екстраординарні події була більш адекватною, потрібно відповісти собі на два питання:

  • чи несуть в собі такі події ризик наступного розгортання дії групи економічних факторів, які негативно будуть впливати на зовнішню торгівлю або на економіку країни в цілому?
  • які є перспективи розгортання масштабів подій та їхнього впливу на економіку?

Більшість сплесків панічних настроїв закінчується частковою втратою заощаджень населенням, оскільки фундаментально тренд на валютному ринку змінювався не дуже часто. Так, на приблизно 10-12 приступів паніки дійсно лише в одному випадку відбувались фундаментальні зміни тренду.

3. Якщо купуєте валюту, обов’язково подивіться на котирування на міжбанку

Перед тим як прийняти рішення про купівлю валюти на готівковому ринку, дуже рекомендую ознайомитись з тим, що відбувається на міжбанкіському валютному ринку. Середні котирування на купівлю і продаж майже в режимі реального часу публікують відразу кілька популярних Web-сайтів.

Міжбанківський ринок, як правило, адекватніше реагує на події, оскільки там зібрані більш підготовлені й досвідчені гравці. Протягом останніх кількох місяців готівковий ринок повторює всі тренди за міжбанківським. Наприклад, якщо валюта в обмінних пунктах в середньому продається по 25,60 грн за долар, а на міжбанкіському ринку середнє котирування на продаж впало до 25,20 грн за долар, то не поспішайте купувати валюту на готівковому ринку, бо завтра обмінні пункти відкриються з більш вигідними котируваннями на продаж.

Але може бути і навпаки, коли курсовий сплеск щодо ослаблення гривні на міжбанку може через пару годин або наступного дня дійти до готівкового ринку. Звісно, можуть бути випадки зміни тренду в рамках одного торгового дня, але це відбувається нечасто. Тому, якщо ви проводите операції на готівковому ринку, то міжбанківський ринок зі своїми тенденціями є вашим найкращим радником.

4. Приглядайтесь до обмінних пунктів та їхніх «маржинальних манер»

Намагайтесь уникати обміну валют в аеропортах, на вокзалах та в інших людних місцях, оскільки маржа між курсом купівлі та продажу доларів та інших популярних валют може бути зависокою. Втім, є також і банки та небанківські обмінні пункти, які постійно встановлюють зависоку маржу між курсом купівлі та продажу. Раджу бути уважним, тому що бувають ситуації, коли практика встановлення надвисокої маржі систематично виконується тільки щодо 1-2 валют. Наприклад, ви звикли купувати долари США в одному з обмінних пунктів недалеко від дому, але в цій мережі обмінних пунктів встановлюють надвисоку маржу для британського фунта або швейцарського франка. Правда, за моїми спостереженнями, так обмінники не збагачуються на звичках українців, а просто намагаються за рахунок маржі заробити бодай щось на непопулярних валютах.

5. Обирайте «солідні обмінні пункти»

При операціях з екзотичними валютами та (або) з крупними сумами операцій варто обирати пункти обміну валют, які розташовані у відділеннях банків. Небанківські обмінні пункти, як правило, працюють від приходу — тобто якщо на валюту є підвищений попит, то з невеликих обмінних пунктів валюта зникатиме швидше, ніж з обмінних пунктів банківських установ. Шанси знайти потрібну суму підвищуються, якщо ви звертаєтесь до відділення банку, яке знаходиться у головному офісу банку або біля крупної філії банку, де є каса перерахунку. Зазвичай інкасатори, які обслуговують торгівлю банку готівкою за безготівку, прив’язані до кас перерахунку, тому при підкріпленні обмінних пунктів готівковою валютою у крупних філіях (відділеннях) вона буде з’являтись раніше, ніж у відокремлених відділеннях.

6. Купуючи валюту, оглядайте її

Купуючи валюту, обов’язково оглядайте її. Особливо це стосується маленьких обмінних пунктів, які працюють «від приходу». У східних країнах «міняли» часто дозволяють собі ставити на банкноти штампи або робити інші позначки, в Індії, наприклад, для зручності банкноти можуть скріплювати степлером і т.д. Монетарний регулятор має досить суворі інструкції, якими зобов’язує обмінні пункти приймати всю валюту, справжність якої можна визначити. Втім, якщо обмінний кіоск працює «від приходу», то «проштамповану» або трохи пошкоджену купюру у вас можуть і не прийняти, що є незручним. Крім того, якщо купюра справді у поганому стані, то її потрібно буде здавати на «інкасо», на якому можна втратити від 3 до 10% номінальної вартості банкноти. Якщо ви вже потрапили у таку ситуацію, то Google допоможе з’ясувати, де це можна зробити. Але зауважте, що рекламну активність проявляють, як правило, компанії-посередники, які скуповують пошкоджені купюри, а потім самі здають їх до банку, який їх обмінює на нові у країні походження даної валюти. Тому, якщо сума пошкоджених купюр завелика і є час почекати, то вигідніше буде провести відповідну транзакцію у банку.

7. Користуйтесь інноваціями

Завдяки валютній лібералізації, яку проводить Національний банк, не так давно в Україні стало можливим купувати валюту online. Тобто якщо у вас в банку є картка у національній та іноземній валюті, то ви можете навіть через мобільний додаток обмінювати валюту. Але якщо ви зібрались користуватись таким сервісом, то раджу уточнити у банку, чи є комісія за відповідну операцію (як правило, комісії немає). Також потрібно уточнити курс валют, оскільки він може не збігатись з курсом на готівковому ринкку. Зрозуміло, що, обмінюючи валюту через картки, ви автоматично потрапляєте на комісію банку за зняття готівки, це також потрібно враховувати. Як на мене, то масовий запуск банками купівлі іноземної валюти через мобільні додатки є найбільш зручною інновацією для широких мас населення з часів початку валютної лібералізації.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]