За попередніми даними ВВП Німеччини у третьому кварталі 2019 року знижувався другий квартал поспіль. Технічно це означає, що економіка Німеччини вперше за останні 6 років вступила у фазу рецесії. Це досить тривожна новина для регіону, оскільки може вплинути на економічне зростання та зайнятість в європейських країнах, що розвиваються.
Залежність від експорту
Економіка Німеччини може досить болісно переживати торговельні війни або девальвацію валют країн-торговельних партнерів. Це припущення добре ілюструється реакцією економіки Німеччини на кризу 2008-2009 років, коли ВВП цієї країни за 2009 рік впав на 5,6%.
Економіка Німеччини є досить залежною від експорту: за підсумками 2018 року співвідношення експорту товарів та послуг до ВВП складало 46,96%. З 2010 року показник співвідношення експорту до ВВП Німеччини не падав нижче за позначку 40%. Країна стала хронічно залежною від експортних потоків і ця ситуація зберігалась більше 10 років. Сьогодні Німеччина залишається однією з найбільших економік ЄС, яка залежить від експорту.

Така особливість має певний набір ризиків, що можуть «вивести з ладу» механізм економічного зростання. Наприклад, економіка Німеччини може досить болісно переживати торговельні війни або девальвацію валют країн-торговельних партнерів.
Це припущення добре ілюструється реакцією економіки Німеччини на кризу 2008-2009 років, коли ВВП цієї країни за 2009 рік впав на 5,6%. У 2019 році ВВП Німеччини зросте тільки на 0,5%, а прогноз на 2020 рік був знижений з 1,5% до 1,0%. Востаннє такі невеликі обсяги зростання ВВП були зафіксовані у 2012-2013 роках, коли цей показник знаходився на рівні майже 0,5%.
Проблема в тому, що привабливість німецьких авто, техніки, обладнання для промисловості, опалювального обладнання й інших експортних товарів залежна від їх ціни, а вона за кордоном зони обігу євро формується під впливом мита або зміни курсу євро. Сильна євровалюта невигідна промисловості Німеччини, так само як і війна митних тарифів між ЄС та США, між ЄС та Великобританією, між ЄС та КНР. Висока додана вартість, яка формується в експортному сегменті економіки Німеччини, досить сильно впливає на ВВП цієї країни та на зайнятість. Втім, потрібно визнати, що зараз економіку тягне вгору внутрішній ринок. За останні 7 років рівень безробіття у Німеччині знизився до 3,1% (для порівняння у Франції він становить 8,5%), що фактично є історичним рекордом.
Вплив на Європу, що розвивається
Очевидно, що імпульсу внутрішнього ринку для забезпечення швидкого зростання економіки у Німеччини недостатньо, а промисловість, орієнтована на експорт, залежить від зовнішньої торгівлі. Струс експортних галузей зараз в основному відбувається в машинобудуванні.
Як мінімум два фактори, які істотно впливали на Німеччину, до кінця 2019 року припинять діяти. Але тренд 2019 та 2020 років вже не розвернути та, скоріш за все, прогнози у 0,5-1% зростання ВВП будуть реалізовані.
Водночас менший рівень виробництва, як правило, означає зниження зайнятості в експортних галузях, наслідком чого може стати зменшення попиту на робочу силу з-закордону та одночасно зменшення імпорту до країни з ринків, що розвиваються.
Схоже, що цього разу негативний сценарій обійде Німеччину стороною, оскільки торговельна війна між США та КНР йде на спад, а BREXIT скоріше за все відкладуть на наступний 2020 рік. Як мінімум два фактори, які істотно впливали на Німеччину, до кінця 2019 року, припинять діяти. Але тренд 2019 та 2020 років вже не розвернути та, скоріш за все, прогнози у 0,5-1% зростання ВВП будуть реалізовані.

Не думаю, що зниження ділової активності у Німеччині суттєво вплине на український експорт, але схоже на те, що тим українцям, які планували змінити країну зайнятості на Німеччину, потрібно буде трохи почекати.
Це означає, що рівень споживання в одній з найбільших економік ЄС, ймовірно, зменшиться, що вплине на експорт до Німеччини з країн, які розвиваються. Не думаю, що зниження ділової активності у Німеччині суттєво вплине на український експорт, але схоже, що тим українцям, які планували змінити країну зайнятості на Німеччину, потрібно буде трохи почекати. Наразі і сама реалізація прогнозу зростання на 0,5% в 2019 році і на 1% в 2020 році має поки що ймовірнісний характер, оскільки існує замало факторів, які б прискорили темпи зростання ВВП удвічі в 2020 році.
В Україні зараз я спостерігаю піднесення після того, як низка міжнародних організацій збільшили прогноз зростання ВВП у 2020 році. Можливо ці прогнози і будуть виправдані, але ситуація в економіці Німеччини явно демонструє, що в європейському регіоні, на який ми орієнтуємо свій експорт, охолодження економічного зростання є можливим, хоча і не гарантованим. Для України попит на робочу силу та доходи заробітчан є важливими, оскільки збільшують грошові потоки від репатріації зарплат і впливають на доходи населення, зайнятого в Україні. Тому ми мусимо визнати, що вплив економічної ситуації в ЄС на Україну, безперечно, є помітним і таким, який потрібно враховувати.