Facebook Pixel

Куди інвестувати $20 тисяч, щоб заробити

Віталій Шапран
член Ради НБУ

Хоча населення в Україні не настільки багате, як у Євросоюзі, гадаю, що багато українців працездатного віку замислювалися над тим, куди прилаштувати свої заощадження. Український фінансовий ринок в принципі здатний задовольнити скромні потреби населення, при чому як консервативно налаштованого, так і схильного до ризику.

Основи вибору

Рядовий громадянин, що має до $10 – 20 тисяч «у кишені», зараз може собі дозволити в Україні непогане інвестиційне меню:

  • Банківські депозити
  • Дорогоцінні метали і золоті рахунки в банках
  • Облігації уряду
  • Облігації банків і підприємств
  • Вклади в кредитні спілки
  • Зарубіжний фондовий ринок

Банківські депозити

Українським законодавством всі вклади в банках, незалежно від строку та валюти вкладу, захищені гарантіями Фонду гарантування внесків у розмірі до 200 тис. грн. У даний момент виплати від ФГВФО за допомогою банків-агентів автоматизовані, тому для вкладів до 200 тис. грн в Україні створені комфортні умови.

Також слід враховувати, що Ощадбанк України все ще знаходиться поза системою гарантування, і вся сума вкладів в даному банку гарантована урядом країни. Оформлюючи договори вкладів з банками, потрібно звертати увагу на запропоновані «субпродукти» — платіжні картки, страховки і т. д., щоб тарифи за ним не з’їдали частину відсотків за депозитом.

Дорогоцінні метали та золоті рахунки в банках

Для населення в Україні також доступне інвестування в банківські метали. Рахунки в банківських металах під гарантії ФГВФО не потрапляють. Однак у вільному продажу в касах українських банків є злитки вагою від 1 грама до 1 кілограма, покупцеві залишається лише вибрати банк з найбільш прийнятною ціною.

При виборі банку потрібно розуміти, що деякі з них сприймають злитки як «сувенірну продукцію», і тому ціна продажу 1 тройської унції може бути далека від поточної ринкової ціни золота. Скажімо, на 29 травня 2019 року один з українських держбанків пропонував купити у нього золотий злиток вагою в 1 тройську унцію за $1,5 тис., в той час як на світовому ринку вартість тройської унції становила $1,3 тис. Також бажано для покупки дорогоцінних металів вибирати банк, у якого різниця між цінами купівлі і продажу злитків мінімальна, адже на одній унції така маржа може досягати 10 – 15 тисяч грн.

Облігації уряду

Облігації внутрішньої державної позики (ОВДП) також доступні для покупки населенням. Їх можна придбати як через банки, так і через торговців цінними паперами. За підсумками квітня 2019 року річна прибутковість ОВДП, номінованих у гривні, перебувала в діапазоні від 16% до 18,8%, у доларах США – на рівні 6 – 6,6%, в євро – на рівні 4,5%. Доходи, отримані від ОВДП, на відміну від відсотків за банківськими депозитами, не обкладалися податками. Однак, перш ніж інвестувати в ОВДП, уважно порахуйте, у скільки вам обійдеться обслуговування рахунку в цінних паперах у зберігача, комісійна винагорода брокера і оплата трансакцій з банківського рахунку, через який кошти будуть потрапляти до брокера.

Облігації банків і підприємств

Облігації банків і підприємств – це цікавий інструмент для інвестицій. Їхня прибутковість може бути вищою, аніж у ОВДП, а ризики іноді нижче, ніж у облігацій уряду. Особливо це стосується банків зі 100% іноземним капіталом, материнські структури яких мають кредитні рейтинги ВВВ- і вище за міжнародною шкалою. В експертному співтоваристві прийнято вважати, що в Україні ринку корпоративних облігацій немає, однак на ринку можна знайти зараз до 40 емітентів облігацій. Зрозуміло, що жодних держгарантій за такими випусками облігацій немає, навіть якщо їх випустить банк з участю держави в капіталі.

Вклади в кредитні спілки

Вклади в кредитні спілки цікаві насамперед відсотками. На початок року ставки в кредитних спілках за депозитами сягали 40% річних. Загальний портфель депозитів у кредитних спілках становить приблизно 1 млрд грн, це в 500 разів менше, аніж вклади населення в банки. Кредитні спілки в Україні не мають такого механізму гарантій вкладів, як банки. Тому в разі банкрутства кредитної спілки, навіть при вкладі до 200 тис. грн, вам, найімовірніше, ніхто нічого не поверне. Іншими словами, вклади в кредитні спілки в Україні є ризикованим вкладенням коштів.

Зарубіжний фондовий ринок

Після проведення НБУ валютної лібералізації для українців стали доступні і закордонні фондові ринки. Сьогодні кожен бажаючий може відкрити рахунок у іноземного брокера і торгувати на фондовому ринку США (або, як правильніше буде сказати, на глобальному фондовому ринку). Автоматично стають доступними для інвестування акції сотень тисяч емітентів і десятки видів інструментів, включаючи опціони і ф’ючерси. Розібратися в такому різноманітті буде дуже складно, особливо, якщо у вас немає досвіду роботи на фінансових ринках. Я б сказав, що це інструмент для просунутих користувачів.

Тонкі матерії

Обивателі можуть стикатися з фінансовими консультантами, які пропонують свої послуги «управління грошима». Якщо ви не працюєте на складних ринках, наприклад, на фондовому ринку США або з бінарними опціонами на екзотичні валюти, то використання послуг консультантів – це сумнівна розкіш.

Необхідність роботи з консультантами з’являється тоді, коли ви не розумієте, як працює ринок або коли активів так багато, що відстежити всі ви просто не можете. А ось від нав’язливих порад під час вибору банків або під час роботи з ОВДП я б радив відмовлятися. Часто консультанти на простих ринках працюють в умовах конфлікту інтересів, намагаючись отримати винагороду і від покупця, і продавця послуг.

На мою експертну думку, в Україні слід уникати і нав’язливих пропозицій про страхування життя. Хороших компаній тут не багато. Можливо, вони і дають гарний страховий захист, але, як правило, рівень пропонованої ними прибутковості не здатен вберегти заощадження від знецінення. Можливо, коли інфляція в Україні знизиться до 1 – 5% річних, їхні продукти отримають друге життя.

Краще уникати і пропозицій поторгувати на ринку Forex, особливо, якщо у вас немає схильності до ризикованої діяльності. Торгівля валютою в кредит на сучасних ринках — це не спосіб для заощаджень і не пасивний дохід, а, на мій погляд, це спосіб реалізації тяги індивідуумів до азарту.

Ясна річ, потрібно уникати і фінансових пірамід. Розпізнати їх в Україні можна не тільки за дуже великою прибутковістю, але й за деякими формальними ознаками. Якщо компанія, яка залучає кошти, не вважається банком, не зареєстрована як кредитний союз, а діє на основі звичайної реєстрації юридичної особи, то, як правило, це вже повинно викликати питання. Є ще кілька неформальних ознак, за якими можна визначити піраміду:

  • співробітники компанії не люблять говорити, звідки береться більша прибутковість на інвестиції, плутаються в термінах і намагаються швидше перевести розмову на іншу тему;
  • після індивідуальної бесіди потенційних інвесторів запрошують на збори, де можуть демонструвати інших успішних клієнтів;
  • штат нечистих на руку компаній нічого не може сказати про оподаткування інвестицій – як правило, такими дрібницями вони просто не заморочуються.

В принципі, український фінансовий ринок може задовольнити прості запити населення на роботу з фінансовими інструментами. Банки, страховики та кредитні спілки роблять українцям безліч інвестиційних пропозицій, і серед них можна знайти вельми гідні.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]