Упродовж більшої частини останніх 30 років Збройні сили Фінляндії виглядали старомодними — вони готувалися до ведення великої наземної кампанії у Європі, ніби холодна війна ніколи не закінчувалася. Але зараз на тлі війни в Україні Фінляндія готується приєднатися до НАТО, а її Збройні сили знову стали модними, пише Bloomberg.
«Ми маємо значні оборонні можливості, щоб вести війну, яка зараз йде в Україні, – сказав головнокомандувач Збройних сил Фінляндії генерал Тімо Ківінен. – У перерахунку на душу населення в нас, мабуть, найбільша вогнева міць у Європі».
Генерал додав, що країна вже виконує військові критерії для членства в Альянсі, включно з витратами на оборону, які становлять необхідні 2% ВВП.
Потенціал Збройних сил Фінляндії
Населення Фінляндії складає лише 5,5 млн осіб, але в неї більше артилерії, ніж у Франції та Німеччини разом узятих, і під час війни вона може призвати до 280 тис. солдатів. Більшість із них є навченими резервістами, їх у країни більше, ніж у Великій Британії.
Парк фінських літаків F/A-18 Hornet незабаром буде замінено 64 винищувачами Lockheed Martin F-35A. На морі є розвинена берегова оборона та мілководний флот, пристосований для дій біля скелястих берегів Балтійського моря. Також у країни є можливості для бойових дій в Арктиці та Лапландії.
Пам'ять про минулі вторгнення зі сходу дала Фінляндії потужний стимул зберегти засоби для захисту свого 1343-кілометрового кордону з Росією навіть після розпаду Радянського Союзу 1991 року. Інші європейські країни демонтували свою територіальну оборону, оскільки вірили, що війна між державами на континенті стала немислимою.
Дипломати та офіційні особи НАТО переконані, що Угорщина й Туреччина зрештою знімуть свої заперечення і Швеція та Фінляндія стануть членами НАТО. Поки що ризик безпеки для них пом'якшується зобов'язаннями Великої Британії, США та інших членів Альянсу захищати скандинавські країни в разі нападу на них до того, як вони стануть повноправними членами.
Приєднання Фінляндії та Швеції до НАТО розглядається як значне поліпшення безпеки колишніх радянських територій, які важко захищати, що зміцнює контроль Альянсу над Балтійським морем за їхньою спиною.

Члени НАТО біля Балтійського моря
Які уроки Фінляндія винесла з війни в Україні та своєї історії
За словами Ківінена, війна в Україні підтвердила зростання значення ППО в сучасній війні. За його словами, Фінляндія побудувала набагато більше, ніж 11 безпілотних літальних апаратів, зазначених у базі даних про глобальний військовий потенціал, яку веде лондонський Міжнародний інститут стратегічних досліджень.
Державний департамент США схвалив продаж ракет класу «повітря — повітря» та «повітря — поверхня» на суму $323 млн для використання на фінських винищувачах.
Війна в Україні також наголосила на важливості артилерії, і Фінляндія нарощує свій і без того великий арсенал. США підписали угоду на суму до $535 млн на постачання боєприпасів для фінського парку реактивних систем залпового вогню М-270, більшої гусеничної версії колісних систем HIMARS, які довели свою ефективність в Україні. Країна також поповнює свій парк 155-міліметровими самохідними гаубицями.
Ці олдскульні можливості артилерії та піхоти виділяють Фінляндію з-поміж союзників по НАТО. Багато країн Європи відмовилися від доктрин територіальної оборони часів холодної війни у 1990-х і на початку 2000-х років. Танки було списано, польові гармати законсервовано, чисельність особового складу та оборонні бюджети урізано.

Фінська армія: чисельність, витрати на оборону, зброя
Ті країни, які зберегли значну боєздатність, звернулися до мобільніших і повністю професійних сил. Франція скасувала загальний військовий обов'язок у 2001 році, Швеція — у 2010-му, Німеччина — у 2011-му. Витрати на оборону у відсотках від економіки в Німеччині у 2014 році впали на дві третини, як порівняти з розпалом холодної війни в 1970-1980-х роках.
Захоплення Криму Росією у 2014 році поклало край цим тенденціям. Швеція відновила призов на військову службу у 2018 році, а Франція відновить його у 2024-му. Німеччина цього року створила спеціальний фонд у розмірі 100 млрд євро для поповнення витрат на оборону в наступні роки.
Фінляндія не послаблювала оборонний потенціал переважно тому, що вона здобула незалежність від Росії лише в 1917 році, а потім втратила 11% своєї території внаслідок радянського вторгнення, яке почалося в 1939 році.
«Фінни підготовленіші до війни завдяки своїй історії», — сказав Ківінен.