Facebook Pixel

У Зеленського назвали контрольованою ситуацію в енергетиці: що відбувається насправді

В Україні ситуація із проходженням опалювального сезону – контрольована. Такого висновку було зроблено в Офісі президента за результатами засідання координаційного енергетичного штабу. Вищі чиновники зробили рішучі заяви, але фахівці енергоринку демонструють менше оптимізму.

Так, колишня керівник Міненерго Ольга Буславець зазначає, що зі зниженням середньодобової температури повітря зростає споживання електроенергії. Минулого робочого тижня споживання коливалося від 16,2 ГВт уночі до 22,6 ГВт при вечірньому піку. Потужність генерації ТЕС коливається від 34 до 68 ГВт. АЕС працювали із середнім навантаженням 12,4 ГВт (торік у цей період було лише 9,3 ГВт), а ТЕЦ, незважаючи на доплату за додаткову послугу, працюють середньою потужністю всього 1,5 ГВт, що на 40% менше від торішнього рівня.

«Сподіваюся, що вдасться компенсувати нестачу генерації завдяки дозволу переведення частини вугільних ТЕС на газ – це питання зараз на стадії вирішення», – написала Буславець. Але додала, що не зрозуміло, звідки братимуть газ у необхідному обсязі.

Ситуація з енергетичним вугіллям

Запаси вугілля на складах ТЕС з початку грудня збільшилися на 15% і на ранок 17 грудня становили 447 тис. тонн. При цьому на станціях компанії ДТЕК вони зросли на 28%, «Донбасенерго» – на 15%, а у державної «Центренерго» знизилися на 11%.

Цього тижня в Україну два судна привезли 131 тис. тонн вугілля для ДТЕК та одне – для «Центренерго».

У ЗМІ було оприлюднено листа СБУ до Кабміну. У ньому зазначено, що Україна – за крок від зупинки теплогенеруючих підприємств, які забезпечують опаленням цілі регіони через критично низькі запаси вугілля.

Головні енергетичні новини тижня

Після максимального імпорту електроенергії з Білорусі потужністю 861 МВт на 11 грудня, імпорт цього тижня впав більш ніж удесятеро. Але на 17 грудня було заплановано обсяг 870 МВт.

Кабмін затвердив порядок та умови надання місцевим бюджетам субвенції, щоб покрити різницю у тарифах на тепло та погасити заборгованість перед «Нафтогазом».

Уряд також доручив відповідним органам вжити заходів щодо забезпечення безпеки постачання електроенергії протягом осінньо-зимового періоду та беззбиткової діяльності з її виробництва на ТЕС та ТЕЦ у разі переходу їх до спалювання газу.

У відповідь 17 грудня НКРЕКП визначила, як ТЕС та ТЕЦ у разі потреби зможуть замінювати вугілля природним газом. «Використання такого генеруючого обладнання теплових електростанцій, зокрема, Луганської ТЕС, сприятиме запобіганню кризовим явищам в енергосистемі України і служитиме додатковим заходом для стабільного проходження поточного опалювального періоду», – йдеться у рішенні регулятора.

Також 17 грудня НКРЕКП сертифікувала Укренерго як оператора системи передачі європейського зразка. Це рішення відкриває шлях до офіційного членства в організації ENTSO-E та поєднання української енергосистеми з європейською, яка запланована на 2023 рік.

Фактор погоди

Енергетична ситуація в Україні може стати набагато важчою при настанні холодів.

Очікується, що 19-20 грудня арктичний холод з російського Північного Уралу почне швидко поширюватися здебільшого Європи. Пік холодів припаде на 21-22 грудня. В Україні очікується до -15°C.

На щастя, морозна погода не супроводжуватиметься рясним снігом. Невеликий сніг очікується 25-27 грудня, коли мороз почне відступати.

267765642-4646182242164378-5118788476460033385-n.jpg


Подякувати 🎉