Підприємець Денис Довгополий від початку повномасштабного вторгнення координує групи, що застосовують різні важелі впливу на іноземні компанії в Росії, змушуючи їх піти з російського ринку. Про свою роботу він розповів в інтерв'ю виданню Speka.
Рішення приймає не фірма, а конкретні люди. Тому завдання команди Довгополого – ідентифікувати таких людей й тиснути на них.
Наприклад, була невелика компанія, яка постачала електроніку з Італії до РФ. Коли їм почали писати, вони сказали, що з Росії надходить 60% загального доходу, і вони не відмовлятимуться від торгівлі з нею.
Активісти знайшли засновників компанії, вони були з невеликого містечка на 30 тис. осіб. Запустили у Facebook рекламу, і вже наступного тижня все містечко знало, що ці особи вбивають українських дітей. Невдовзі вони вийшли з РФ.
«Можна через аудиторів ініціювати перевірку регуляторів. Але якщо ти пишеш людям, що це їхня персональна відповідальність, шукаєш аргументи, то це зазвичай працює ефективніше», — вважає Довгополий. Наприклад, людина дуже цінує своє членство в гольф-клубі, тоді починають тиснути на клуб, щоб той виключив її як неетичну.
Оцінити ефективність роботи конкретних активістів важко. Насамперед тому, що зазвичай вихід компанії з РФ – це результат кількох чинників. «Був тиждень, коли приблизно 150 компаній вийшли з Росії, з яких не менше 30% були під нашим тиском. Але ми не впевнені, що там не було інших організацій, які діяли паралельно з нами».
На другому році війни швидкість відходу компаній із РФ значно зменшилася. «Більшість фруктів із нижніх гілок ми вже зібрали. Залишилися бізнеси, для яких працювати в Росії — це свідома позиція. Вони знають, на що йдуть і мають імунітет від публічного засудження», — сказав Довгополий.

Магазини «Ашан» продовжують працювати в Росії
Він навів приклад Auchan: «Ми на нього публічно тиснули, вони страждали у Європі, їхній дохід там упав, тому що їх пікетували, бойкотували. Ми говорили про них у ЗМІ, юристи ініціювали розслідування про ухилення Auchan від сплати податків у Європі. У Росії ми розповідали, що Auchan цікавий і його можна рейдернути, бо інструментів захисту іноземної власності там майже немає».
«Робота триває, вона не публічна, але матиме серйозні наслідки. Auchan могли залишити РФ раніше, а зараз у них будуть дуже великі проблеми», — вважає Довгополий.
Головне від The Page
Дякуємо, що підписалися на The Page.
Буде гаряче!
Раз на тиждень ми будемо відправляти вам найцікавіші редакційні матеріали.
Я погоджуюсь з політикою конфіденційності
Читайте також
На столичному готелі «Україна» з’явилась арт-інсталяція, присвячена українським піхотинцям