В Україні завершується опалювальний сезон: як зміняться комунальні тарифи

Як зміняться комунальні тарифи у 2025 році

У Києві 24 березня почали відключати централізоване опалення, аналогічні процеси відбуваються в інших містах країни. На цьому фоні місцева влада знову почала нагадувати, що діючі комунальні тарифи не є економічно обґрунтованими, особливо з урахуванням значної заборгованості населення. The Page проаналізувало, як можуть змінитися комунальні тарифи у 2025 році.

Чому рахунки за газ, опалення та гарячу воду можуть зрости

З середини 2022 року в Україні законом встановлено мораторій на підвищення тарифів на газ, тепло та гарячу воду. Він має діяти протягом воєнного стану та 6 місяців після його скасування.

Законом встановлюється, що не підлягають збільшенню:

  • тарифи на послуги розподілу газу;
  • тарифи на теплову енергію (опалення, гаряча вода);
  • ціни на газ для побутових споживачів.

Однак плата за низку послуг складається з двох частин: тарифної (залежить від обсягу споживання) та абонентської (фіксованої). Закон не забороняє підвищувати другий компонент, і місцева влада з комунальниками його потихеньку нарощує.

На які комунальні послуги мораторій не поширюється

Законодавчий мораторій не стосується таких послуг, як електропостачання, вивезення побутових відходів, обслуговування прибудинкової території, холодне водопостачання. Отже, тарифи на ці послуги можуть підвищитись, якщо буде відповідне рішення. Зокрема, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), намагалася підняти тарифи на холодне водопостачання, але політична влада не дала їй це зробити.

За даними Держстату, у лютому 2025 року зростання цін у річному вираженні склало:

  • утримання та ремонт житла – 3,5%;
  • вивіз відходів – 10,7%;
  • послуги управління багатоквартирними будинками – 9,6%
  • електроенергія – 63,6%.

Стягнення заборгованості з оплати ЖКП

Одночасно із запровадженням мораторію на зростання тарифів запровадили заборону на припинення надання ЖКП боржникам, нарахування штрафів та пені, а також на стягнення заборгованості. Але наприкінці грудня 2023 року Кабмін скасував його. Цей мораторій продовжує діяти лише на окупованих територіях та там, де ведуться бойові дії. Розмір пені становить 0,01% заборгованості на добу.

Де заплановано ремонти тепломереж у Києві у 2025 році

Наприклад, на сьогодні заборгованість населення Києва з оплати теплової енергії становить 8 млрд грн: 5 млрд грн за опалення та 3 млрд грн – за гарячу воду. За рік ця сума зросла на 6,5%. Такі дані навели 24 лютого на брифінгу Київської міськадміністрації.

У судах Києва наразі розглядаються близько 1500 позовів «Київтеплоенерго» до боржників. У разі рішення суду боржник має сплатити не лише суму заборгованості, а й пеню, а також інфляційні втрати та 3% річних.

Перспективи підвищення тарифів

Питання тарифів для державної влади завжди не економічне, а політичне. Чинний мораторій майже напевно збережеться. Хоча постачальники газу та тепла давно говорять про труднощі з постачанням послуг за такими тарифами. Держава обіцяла доплачувати їм різницю до ринкового рівня тарифу, але це робить погано.

У «Нафтогазі» кажуть, що ринкова ціна газу становить близько 15 грн за кубометр, а через мораторій компанія постачає його за 7,96 грн. У «Київтеплоенерго» зазначають, що тариф на тепло не змінюється вже шість років. Зараз він на 45-50% нижчий за економічно обґрунтований.

Питання про підвищення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення «перебуває у стадії обговорення», як кажуть у НКРЕКП.

Велика ймовірність, що збільшиться тариф на електроенергію з 2,64 грн/кВт•год. По-перше, немає законодавчої заборони на це. По-друге, енергетики дружно кажуть, що вкрай потрібні кошти для відновлення зруйнованої генерації та інфраструктури. А питання, які їм задають ЗМІ та експерти, про доцільність низки величезних витрат у нинішніх умовах вони залишають без відповіді.

Можливо, щось стане зрозумілішим у результаті роботи тимчасової слідчої комісії Верховної Ради, створеної для розслідування ситуації з формуванням цін та тарифів на енергоресурси та комунальні послуги. Її мета – забезпечити прозору тарифну політику та встановити справді обґрунтовані витрати на кожну послугу.

Читати на The Page