Отримати запит від податкових органів – не найприємніша подія в житті. Іноді для надання відповіді варто залучати юристів, але на простий запит можна надати відповідь самостійно. Дозволимо собі дати декілька порад при складанні цих відповідей.
У чому суть запиту від податкової?
Слід розуміти, що податкові органи свій час даремно не витрачають. І письмовий запит має певну мету: отримати пояснення, документи чи відпрацювати податкову інформацію. Наприклад, ви зверталися у податкову з проханням про певну довідку. Тож податкові органи можуть направити вам запит щодо здійснення вами операцій, для яких вимагається ця довідка, наприклад, про отримання доходів з-за кордону від нерезидентів.
Також податкові органи можуть цікавитися декларуванням доходів від продажу нерухомості чи автомобілів, оскільки дані про продаж цих об’єктів проходять через реєстрацію у державних реєстрах, і факт отримання вами цього доходу їм уже відомий. Чи реєстрація підприємства, де ви як учасник формуєте статутний капітал у розмірі мільйон гривень, може викликати інтерес щодо походження коштів у цій сумі. Отже, уважно прочитайте текст запиту: що є основною вимогою?
Якщо ви не можете зрозуміти суть, у листі завжди вказується ім’я і телефон виконавця, який склав цей запит. Цьому спеціалісту можна подзвонити і уточнити, що саме вимагають від вас податкові органи.
Чи можна не надавати відповідь податковій взагалі?
Іноді можна. Але якщо ви не є фахівцем у галузі податкового права, ви не можете самостійно визначити наслідки ненадання інформації чи документів.
Крім того, є запити, на які надати інформацію нескладно, тому що вона допомагає прояснити те чи інше питання і це навіть може бути у ваших інтересах. Наприклад, надати додаткову інформацію про вид доходів, зазначених у річній декларації про майновий стан і доходи громадян, означає пройти податковий контроль і моніторинг щодо відомостей, які вказуються у такій декларації, особливо у частині звільнення від податків. Тому «ставати у позу» і захищатися, коли ніхто не нападає, не завжди доцільно.
Як написати відповідь для податкової?
Якщо не надто заглиблюватися у вимоги до ділового листування, перш за все, надавайте відповідь тому органу податкової інспекції, який надіслав запит. Це може бути як районний орган, так і міський, але відповідь слід надати тим, хто на неї чекає. Зазначте тему листа. Якщо у вас просять пояснення щодо даних декларації про доходи, напишіть, що це відповідь на запит щодо даних вашої декларації про доходи. В ідеалі – варто вказати номер і дату запиту, на який ви надаєте відповідь.
Не пишіть надто детальні і перенасичені непотрібними фактами відповіді. Громадяни – не державні органи, вони можуть собі дозволити відповідати коротко і по суті.
Якщо ви надаєте документи – напишіть «у відповідь на ваш запит надаю документи». Якщо ви не маєте інформації для надання – так і відповідайте, що запитувана інформація у вас відсутня, доходи не отримувалися і ділові відносини не мали місця. Два аркуші тексту про те, що ви знаєте свої права, з посиланням на Конституцію України чи інші закони – зайві. Буде видно, що ви злякалися і найняли юристів для складання ґрунтовної відповіді.
Але у серйозних випадках показати текст запиту юристу не є зайвим.
Як відправити відповідь у податкову?
Якщо ви направляєте лист поштою, оформіть відправлення з описом вкладення і повідомленням про вручення. Якщо інспектора влаштує надання відповіді через електронний кабінет платника податків, це можна зробити за допомогою ключа електронного цифрового підпису у розділі «Листування з ДПС», прикріпити у меню для листування файл листа і підписати електронним ключем.
Якщо ви вагаєтеся, як краще зробити, це питання можна задати виконавцю у податкових органах, який складав ваш запит. Нам траплялися випадки, коли інспектор просив надіслати саме паперові екземпляри відповіді та копій документів.
І ще одне. Ніколи не переживайте щодо запитів від податкових органів. Якщо ви не порушуєте податкові закони, у більшості випадків у таких листах немає нічого страшного.
Читайте інші поради від Олександри Томашевської – податкової консультантки Київського центру підтримки і розвитку бізнесу: