Facebook Pixel

Як самостійно надати відповідь на запит податкових органів

Олександра Томашевська радить не переживати щодо запитів від податкових органів.

Олександра Томашевська радить не переживати щодо запитів від податкових органів.

Отримати запит від податкових органів – не найприємніша подія в житті. Іноді для надання відповіді варто залучати юристів, але на простий запит можна надати відповідь самостійно. Дозволимо собі дати декілька порад при складанні цих відповідей.

У чому суть запиту від податкової?

Слід розуміти, що податкові органи свій час даремно не витрачають. І письмовий запит має певну мету: отримати пояснення, документи чи відпрацювати податкову інформацію. Наприклад, ви зверталися у податкову з проханням про певну довідку. Тож податкові органи можуть направити вам запит щодо здійснення вами операцій, для яких вимагається ця довідка, наприклад, про отримання доходів з-за кордону від нерезидентів.

Також податкові органи можуть цікавитися декларуванням доходів від продажу нерухомості чи автомобілів, оскільки дані про продаж цих об’єктів проходять через реєстрацію у державних реєстрах, і факт отримання вами цього доходу їм уже відомий. Чи реєстрація підприємства, де ви як учасник формуєте статутний капітал у розмірі мільйон гривень, може викликати інтерес щодо походження коштів у цій сумі. Отже, уважно прочитайте текст запиту: що є основною вимогою?

QuoteЯкщо ви не можете зрозуміти суть, у листі завжди вказується ім’я і телефон виконавця, який склав цей запит. Цьому спеціалісту можна подзвонити і уточнити, що саме вимагають від вас податкові органи.

Чи можна не надавати відповідь податковій взагалі?

Іноді можна. Але якщо ви не є фахівцем у галузі податкового права, ви не можете самостійно визначити наслідки ненадання інформації чи документів.

Крім того, є запити, на які надати інформацію нескладно, тому що вона допомагає прояснити те чи інше питання і це навіть може бути у ваших інтересах. Наприклад, надати додаткову інформацію про вид доходів, зазначених у річній декларації про майновий стан і доходи громадян, означає пройти податковий контроль і моніторинг щодо відомостей, які вказуються у такій декларації, особливо у частині звільнення від податків. Тому «ставати у позу» і захищатися, коли ніхто не нападає, не завжди доцільно.

Як написати відповідь для податкової?

Якщо не надто заглиблюватися у вимоги до ділового листування, перш за все, надавайте відповідь тому органу податкової інспекції, який надіслав запит. Це може бути як районний орган, так і міський, але відповідь слід надати тим, хто на неї чекає. Зазначте тему листа. Якщо у вас просять пояснення щодо даних декларації про доходи, напишіть, що це відповідь на запит щодо даних вашої декларації про доходи. В ідеалі – варто вказати номер і дату запиту, на який ви надаєте відповідь.

QuoteНе пишіть надто детальні і перенасичені непотрібними фактами відповіді. Громадяни – не державні органи, вони можуть собі дозволити відповідати коротко і по суті.

Якщо ви надаєте документи – напишіть «у відповідь на ваш запит надаю документи». Якщо ви не маєте інформації для надання – так і відповідайте, що запитувана інформація у вас відсутня, доходи не отримувалися і ділові відносини не мали місця. Два аркуші тексту про те, що ви знаєте свої права, з посиланням на Конституцію України чи інші закони – зайві. Буде видно, що ви злякалися і найняли юристів для складання ґрунтовної відповіді.

Але у серйозних випадках показати текст запиту юристу не є зайвим.

Як відправити відповідь у податкову?

Якщо ви направляєте лист поштою, оформіть відправлення з описом вкладення і повідомленням про вручення. Якщо інспектора влаштує надання відповіді через електронний кабінет платника податків, це можна зробити за допомогою ключа електронного цифрового підпису у розділі «Листування з ДПС», прикріпити у меню для листування файл листа і підписати електронним ключем.

Якщо ви вагаєтеся, як краще зробити, це питання можна задати виконавцю у податкових органах, який складав ваш запит. Нам траплялися випадки, коли інспектор просив надіслати саме паперові екземпляри відповіді та копій документів.

І ще одне. Ніколи не переживайте щодо запитів від податкових органів. Якщо ви не порушуєте податкові закони, у більшості випадків у таких листах немає нічого страшного.

Читайте інші поради від Олександри Томашевської – податкової консультантки Київського центру підтримки і розвитку бізнесу:

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉